Alergia za kierownicą - jak sobie z nią radzić?

05 Maj 2016, 15:13

Razem z wiosną przyszedł ciężki czas dla alergików, uczulonych na pyłki i kurz. Prowadzenie auta w tym okresie jest dla uczuleniowców szczególnie uciążliwe. Łzawienie oczu, silny katar, obniżona koncentracja kierowcy to tylko niektóre z objawów towarzyszących alergii, które mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Wiele objawów jest podobnych do tych po spożyciu alkoholu.
Alergia za kierownicą - jak sobie z nią radzić?
Zastanów się, czy prowadzić
Nikt, kto czuje się osłabiony, czy to z powodu choroby, alergii, niewyspania czy po spożyciu alkoholu nie powinien prowadzić auta. Jazda wymaga bowiem od kierowcy podejmowania szybkich decyzji i niejednokrotnie refleksu. "Osoby cierpiące na poważne alergie, jeśli nie czują się dobrze i nie mogłyby w pełni skupić się na drodze, powinny rozważyć jazdę środkami miejskiego transportu lub carpooling" powiedział Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Na decyzję o prowadzeniu auta powinny mieć także wpływ przyjmowane leki. Niektóre z nich mogą powodować senność, osłabienie oraz obniżoną koncentrację. Dlatego warto zapoznać się z treścią ulotki i sprawdzić czy przyjmowane leki nie wpłyną na nasze zdolności psychomotoryczne.

Ryzykowne kichanie
"Nawet zwykłe kichnięcia potrafią być niebezpieczne, gdyż kierowca traci z oczu drogę na około 3 sekundy. To groźna sytuacja, zwłaszcza w mieście, gdzie wszystko dzieje się szybko i ułamki sekund mogą decydować o tym czy dojdzie do stłuczki" przypominają trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Spóźnione hamowanie, późne zwrócenie uwagi na rowerzystę czy pieszego, niedostrzeżenie w porę przeszkody na drodze to bardzo ryzykowne zachowania, na które kierowca nie może sobie pozwolić, ponieważ ryzykuje tym samym bezpieczeństwo innych uczestników ruchu.
"Kierowca borykający się z alergią ma problemy ze skupieniem, a jego umiejętność oceny sytuacji jest dużo gorsza, podobnie jak u kierowcy, który prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu" mówi Zbigniew Weseli.

Utrzymuj czystość
W samochodzie zbiera się kurz, pył, a pod wpływem wilgoci po zimie powstają pleśni i grzyby, które niekiedy powodują u alergików silne reakcje. Dodatkowo na wiosnę, kiedy rośliny pylą, konieczne jest regularne czyszczenie samochodu nie tylko na zewnątrz, ale i w środku. W szczególności należy robić regularne przeglądy klimatyzacji i zmieniać filtr kabiny. Jeśli zaniedbamy wymianę filtra, pogorszymy cyrkulację powietrza w kabinie i pozwolimy drobnoustrojom na rozprzestrzenianie się.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault, Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

06 Maj 2016, 09:39

Jestem alergikiem i dlatego woże ze sobą hitaxę fast na wszelki wypadek, mam różne fazy mojej alergii i czasami jak mnie dopadnie to męczy mnie kaszel, czuje się taki rozbity, otepiały a niestety do pracy jakoś trzeba dojechać i wtedy się ratuję lekami, na szczęście po nich szybko przechodzi i mogę normalnie funkcjonować.
bpa
Początkujący
 
Posty: 77
Auto: volvo v40

06 Maj 2016, 10:03

Też mam alergię na trawy, żyto i nawet na grzyby typu alternaria i cladosporium więc po deszczu potrafię jeszcze gorzej się czuć :oops: Jednak dbam o czystość w samochodzie, filtr kabinowy i sprawną odgrzybioną klimatyzację. Pomaga to na tyle, że w lato bardzo dobrze czuję się w nim w trakcie podróżowania i codziennych jazd. Warunkiem jest jednak nie otwieranie okien.
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

09 Maj 2016, 15:06

Też mam alergię , ale nigdy nie przybrała ona u mnie formy, która uniemożliwiałaby mi normalne funkcjonowanie czy prowadzenie samochodu. Tak naprawdę to chyba indywidualna kwestia każdego alergika. Każdy powinien sobie zdawać sprawę z tego na co może sobie pozwolić. U mnie najgorszym objawem, który może być potencjalnie niebezpieczny jest właśnie kichanie. Staram się jednak ograniczać możliwość jego występowania, poprzez właśnie dbanie o czystość i stosowanie tabletek na alergię.

Chociaż to tez nie zawsze skutkuje. I co wtedy zrobić? Gdy jedziesz samochodem i nagle zaczynasz kichać? Z drugiej strony alergia nie jest zwykle czymś, co mogłoby wykluczać z prowadzenia auta. Trudna sprawa i nie wydaje mi się, żeby było tutaj jedno poprawne stanowisko.
Alex
Nowicjusz
 
Posty: 4
Prawo jazdy: 01 07 2007
Auto: Seat Leon