Audi Urban Concept Spyder - samochód studyjny

Audi Urban Concept Spyder - samochód studyjny

19 Paź 2012, 12:07

Samochód studyjny Audi Urban Concept Spyder, gwiazda Międzynarodowej Wystawy Motoryzacyjnej w 2011 r. we Frankfurcie, stanowi konkretną propozycję dla mobilności jutra. W swoich założeniach przeznaczony jest dla nowoczesnego człowieka, który mieszka w aglomeracji miejskiej. Studyjny pojazd o napędzie wyłącznie elektrycznym, łączy w sobie elementy samochodu wyścigowego, roadstera i auta miejskiego.

Audi Urban Concept Spyder - samochód studyjny

Wygląd zewnętrzny polakierowanego na biało pojazdu studyjnego jest pełen dynamiki i emocji. Dzięki ultralekkiej konstrukcji stosowanej w samochodach Audi, jego ciężar to tylko 480 kg. Smukły korpus karoserii z sześciokątną, pojedynczą osłoną chłodnicy Singleframe z przodu auta, tworzy w połączeniu z konstrukcją aluminiową tzw. strukturę skorupową monocoque, wykonaną z tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym. Pokrycie zewnętrzne karoserii wykonane jest w całości z CRP. Niskie, opadające ku tyłowi pasmo okien obiega przedział pasażerski z trzech stron.

Błotniki zaopatrzone w kierunkowskazy z pasmami diod, pokrywają ściśle oddzielone od reszty karoserii koła o średnicy 21 cali. Zawieszenia stanowią trójkątne wahacze poprzeczne, również wykonane z aluminium i CRP. Sprężyny i amortyzatory, podobnie jak w sporcie motorowym wykonano w technologii pushrod. Do hamowania służą cztery hamulce tarczowe.

Akumulator litowo-jonowy o poj. 7,1 kWh zamontowano w poprzek za siedzeniami. Oba silniki umiejscowione między tylnymi kołami generują łącznie moc 15 kW (20 KM) i moment obrotowy 47 Nm. Zasięg pojazdu w europejskim cyklu jazdy wynosi ponad 70 km. Urban Concept Spyder jest zwiastunem nowej, inteligentnej mobilności w wydaniu Audi.

Również koncepcja siedzeń w tym pojeździe wykracza poza przyjęte normy. Kabina oferuje miejsce dla dwóch osób siedzących obok siebie. Siedzenie kierowcy jest lekko przesunięte do przodu względem siedzenia pasażera. Oba umieszczono nisko, jak w samochodach sportowych. Długie drzwi otwierają się w przód i w górę. Uchwyty przy słupkach A ułatwiają wsiadanie do pojazdu. Obok roadstera, Audi stworzyło też wersję coupé z dachem. Dach otwiera się przez przesunięcie do tyłu i może pozostać otwarty podczas jazdy.

POLECAMY Audi Design - nowe koncepcje i kreatywne idee przyszłości

Wszystkie elementy obsługi i materiały podporządkowano surowym zasadom lekkiej konstrukcji, dlatego też wywierają tak fascynujące wrażenie. Kolumna kierownicy jest całkowicie osłonięta. Wykonano ją z wytrzymałego profilu i posiada elegancką stylistykę. Zamontowano ją prawie poziomo, a jej ustawienie można regulować w szerokim zakresie. Mała, sześciokątna kierownica zaopatrzona jest w przyciski i klawisze do obsługi, w tym do wyboru programów pracy elektrycznego napędu. Na umieszczonym bezpośrednio przed kierowcą wyświetlaczu prezentowane są wszystkie ważne informacje.

źródło: Audi
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3053
Zdjęcia: 11472
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Bezpieczniej bez śmieci na drodze Bezpieczniej bez śmieci na drodze
    Na drodze można spotkać różne przedmioty i przeszkody - od rozlanego oleju, kawałków opon, kołpaków, przez puszki, plastikowe torby, aż po szkło czy nawet meble. Takie niemiłe niespodzianki mogą spowodować ...
    Komfort, styl i odwaga - Trzy dekady Lexusa Komfort, styl i odwaga - Trzy dekady Lexusa
    Świat motoryzacji jest barwny i interesujący. Ale nie byłby taki, gdyby nie producenci prezentujący zupełnie inne podejście do tworzenia samochodów. W tym roku mija dokładnie 30. lat, odkąd kolorów motoryzacyjnemu ...

  •