Auto dla kobiety, pierwszy samochód do 10k

20 Sty 2021, 13:09

Cześć wszystkim,

żona zdała prawko i ma parcie na kupienie swojego pierwszego autka. Mam szukać teoretycznie do 10k, ale co z tego będzie to wyjdzie jeszcze w praniu.

Ma być to auto na miasto, głównie praca dom, może jakieś zakupy z możliwością przewożenia dzieci :D. Oczywiście benzyna, jak najmniej awaryjne, 5 drzwiowe.

To za czym zacząłem się rozglądać:

1. Opel Meriva I, 1,6 lub 1,8 benzyna
2. VW Polo IV FL
3. Seat Ibiza III
4. Skoda Fabia I
5. Ford Fiesta Mk6
6. Opel Astra H - jak się trafi coś w tych pieniądzach
7. Seat Cordoba II - jak się coś trafi, póki co 2 auta w promieniu 100 km
8. Seat Toledo II lub III - jak się coś trafi, też tego niewiele

Skłaniałbym się ku grupie VAG, sam mam już drugą skodę to coś tam przez parę lat jazdy tymi samochodami liznąłem. Łatwiej mi będzie się odnaleźć w razie jakichś usterek, ale nie wykluczam innych firm.

Da się coś sensownego w tych pieniądzach kupić.

Co sądzicie o Merivie, w tych 10k można znaleźć auto około 2004 roku i przebiegiem poniżej 200k - jeśli nie kręcone. Jest tego najwięcej w okolicy i patrząc po zdjęciach aut to wyposażenie w nich jest całkiem niezłe. Jak z jakością tych aut? W/w silniki są bardzo awaryjne? Jak z blachą w Oplach, nie będzie zaraz rdzewieć?

Liczę na wasze sugestię i pomoc.
lriuqs
Nowicjusz
 
Posty: 49
Auto: Skoda Octavia II FL
Silnik: 1.6 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

20 Sty 2021, 14:34

lriuqs napisał(a):Co sądzicie o Merivie, w tych 10k można znaleźć auto około 2004 roku i przebiegiem poniżej 200k
Bardzo fajne auto jak ma służyć jako samochód do poruszania się po miejscu i na podwózkę dzieci do szkoły. Powinien żonie się spodobać bo wiele egzemplarzy było dosyć dobrze wyposażonych. W podanym budżecie jesteś w stanie Kupis wersję po lifcie który był w 2005 roku. Samochód ten bazuje na podzespołach Opla Corsy C z silnikami, przekładniami, płytą podłogową i zawieszeniem włącznie. Silników benzynowych jest kilka a dokładnie 3. Najmniejszy 1.4 16 V Twinport o mocy 90 KM sprawdza się w mieście i daje sobie radę z samochodem również w trasie. Ten silnik polecam bo chyba w Twoim przypadku powinien najlepiej się sprawdzić. Do wyboru pozostają jeszcze 1.6 8V lub 16V, a także 1.8 o największej mocy 125KM opróczwersji OPC :)

Jeżeli chodzi o usterki to zdarzają się problemy z osprzętem elektrycznym silnika czasem problem z wycieraczkami, trzeba zwrócić uwagę na korozję podwozia szczególnie w egzemplarzach przedliftowych. Zdarzały się problemy z układem elektrycznym wspomagania przy większych przebiegach.
W silnikach 1.6 16V i 1.8 zdarzały się usterki EGR i czasem sterowników silnika. Warto to mieć na uwadze.

Na plus można tu zaliczyć trwałość zawieszenia i koszty napraw bo jeżeli już coś ulegnie awarii to naprawa nie powinna być droga.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

20 Sty 2021, 14:54

Ja bym z vagów poszedł w Golfa 5,
na Fabię I chyba szkoda kasy mając 10k, Ibiza to też większość mało-praktyczne 3-drzwiowe raczej

Ja bym pociągnął nieco pod 12 tys i szukał Golfa V, Astrę H czy Focusa 2, normalny bagażnik, wnętrza bardziej przestronne i lepiej spożytkowane pieniądze - tak wg mnie.
demirbiras
Zaawansowany
 
Posty: 931
Prawo jazdy: 14 08 2009
Przebieg/rok: 12tys. km
Auto: Astra H
Silnik: 1,8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna

20 Sty 2021, 15:24

Rokiko napisał(a):Najmniejszy 1.4 16 V Twinport o mocy 90 KM sprawdza się w mieście i daje sobie radę z samochodem również w trasie. Ten silnik polecam bo chyba w Twoim przypadku powinien najlepiej się sprawdzić. Do wyboru pozostają jeszcze 1.6 8V lub 16V, a także 1.8 o największej mocy 125KM opróczwersji OPC

Jakaś różnica w awaryjności tego silnika 1.4 jest w porównaniu do 1.6 i 1.8? Kiedyś zastanawiałem się nad kupnem Astry dla siebie to polecane są te mocniejsze silniki.

demirbiras napisał(a):Ja bym pociągnął nieco pod 12 tys

Niestety żona takim budżetem nie dysponuje.
lriuqs
Nowicjusz
 
Posty: 49
Auto: Skoda Octavia II FL
Silnik: 1.6 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

20 Sty 2021, 21:58

Zerknij na grande punto
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

21 Sty 2021, 08:00

W merivie polecam 1.6 8v, 1.4 lubi podjadać olej chodź sam silnik nie jest zły i nie ma co na niego narzekać.
demirbiras napisał(a):Ibiza to też większość mało-praktyczne 3-drzwiowe raczej
a to nie było 4 drzwiowych? Ibiza to też spoko auto, trwałe i tanie rozgladaj się za 1.6 mpi z gazem.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16212
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Toyota 2000GT Convertible
    Trudno znaleźć bardziej stylowego i pożądanego klasyka z Japonii niż Toyota 2000GT. Opływowe nadwozie z długą maską, szprychowe felgi i otwierane światła nadają jej wyjątkowego charakteru. A status pierwszego supersamochodu ...

21 Sty 2021, 10:14

Invi napisał(a):Zerknij na grande punto

Jakoś Fiat mnie nie zachwyca, ale to chyba przez branżę w której pracuję...

Kao napisał(a):rozgladaj się za 1.6 mpi z gazem.

W swojej Octavii mam ten silnik, ogólnie jestem zadowolony, ale jednak mogłoby być więcej mocy :roll:
1.4 też pewnie by wystarczył w przypadku aut z grupy VAG.

Grupa VAG za mna chodzi bo posiadam VCDS'a więc zawsze jest oszczędność. Nie trzeba będzie płacić za podłączenie pod kompa. Może akurat jakieś błędy nie zostaną wykasowane przez sprzedającego.

Pojawiła mi się w rejonie Astra H, 2006 rok, 1,6, 105 KM, 156k przebiegu.
Niby sprowadzona z Niemiec, ale VIN dekoder dla astry pokazuje, że auto produkowane dla Irlandii z kierownica po prawej stronie. Na zdjęciach wszystko po naszemu

Jest sens się nad tym autem zastanawiać? Może to jakiś przekładaniec?

EDIT, błędnie podany VIN.
lriuqs
Nowicjusz
 
Posty: 49
Auto: Skoda Octavia II FL
Silnik: 1.6 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

22 Sty 2021, 10:28

Masz jakiś link do ogłoszenia?
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

22 Sty 2021, 10:48

Niestety linku podać nie mogę, gdyż w pracy mam zablokowaną stronę Otomoto.

ID ogłoszenia tej Astry to: 6081470563.

Rozmawiałem wczoraj ze sprzedawcą to VIN celowo podał zły. Podesłał mi go później to dane, które podał w ogłoszeniu zgadzają się z tym co pokazuje Vin dekoder dla Astry.

Jest tam silnik 1.6 105 KM - Z16XEP. Różnych opinii się dokopałem o tym silniku.

Invi napisał(a):Zerknij na grande punto

W sumie to grande punto często się przewija w polecanych samochodach. Co w tym aucie jest takiego? Z jakim ewentualnie silnikiem szukać.
lriuqs
Nowicjusz
 
Posty: 49
Auto: Skoda Octavia II FL
Silnik: 1.6 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

22 Sty 2021, 11:10

"Taniość", prostota i świetny stosunek rocznik/cena
Invi
Forumowicz VIP
 
Posty: 6604
Przebieg/rok: >50tys. km

22 Sty 2021, 11:47

Invi napisał(a):stosunek rocznik/cena

Tu się zgodzę, 2009 rocznik można znaleźć poniżej 10k. Niestety mało tego, w promieniu 50 km tylko 9 szt. z czego kilka 3 drzwiowych.
W jaki silnik benzynowy najlepiej celować?
lriuqs
Nowicjusz
 
Posty: 49
Auto: Skoda Octavia II FL
Silnik: 1.6 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

23 Sty 2021, 16:22

[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]

Czy cena tego punciaka nie jest nieco podejrzenia?
lriuqs
Nowicjusz
 
Posty: 49
Auto: Skoda Octavia II FL
Silnik: 1.6 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

23 Sty 2021, 18:54

Niezbyt. Słaby silnik (moc) i brak wyposażenia (brak klimy) robią swoje
mike
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14081
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Zawiercie|Śląsk
Prawo jazdy: 04 09 2013
Auto: Lexus ES 330
Silnik: 3.3 V6 228KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2004

23 Sty 2021, 23:17

Temat wielokrotnie wałkowany na tym forum do 10k ciężko kupić spoko Grande..
Wydajemy pieniądze, których nie mamy, na tuning, którego nie potrzebujemy, by podobać się ludziom, których nie znamy.
Barol
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika
 
Posty: 38411
Zdjęcia: 0
Miejscowość: Górny Śląsk
Auto: VW Golf VI
Silnik: 1.4 TSI 122KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2012

24 Sty 2021, 00:06

mike napisał(a):Niezbyt. Słaby silnik (moc) i brak wyposażenia (brak klimy) robią swoje


Klima jest, przynajmniej wg. opisu.

Barol napisał(a):Temat wielokrotnie wałkowany na tym forum do 10k ciężko kupić spoko Grande..

Dziękuję za informację. Dlatego nie biorę pod uwagę tylko Punto, a jeszcze auta z pierwszego postu. Przeglądam, czytam i jakieś wnioski wyciągam.

Co jest nie tak z grande poniżej 10k?
lriuqs
Nowicjusz
 
Posty: 49
Auto: Skoda Octavia II FL
Silnik: 1.6 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010