Autonomiczne pojazdy i ich wyzwania

30 Lis 2023, 14:16

Jakie widzicie wyzwania związane z rozwojem autonomicznych pojazdów? Czy sądzicie, że kiedyś będą one powszechnie używane na drogach?

Autonomia jest fajna ale czy technika jest tak dopracowana że te samochody będą mogły faktycznie same jeździć po drogach? Czytałem ostatnio o tym że powinny się one wzajemnie komunikować na drodze bo wtedy jest dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnymi kolizjami itd.

Swoją drogą ciekawe czy taki pojazd autonomiczny będzie umiał wyprzedzać? Załóżmy że jedziemy drogą jednopasmową i przed nami ciężarówka która jedzie np. 70km/h i teraz czy taki samochód w pełni autonomiczny ją wyprzedzi bez pomocy kierowcy?

Tak naprawdę dużo jest takich różnych aspektów w których nie do końca wiemy jak takie samochody mogłyby się zachować.
Dawid35
Nowicjusz
 
Posty: 13

30 Lis 2023, 15:24

Dawid35 napisał(a):Jakie widzicie wyzwania związane z rozwojem autonomicznych pojazdów? Czy sądzicie, że kiedyś będą one powszechnie używane na drogach?

Pewnie tak. Już zresztą są takie pojazdy - zajezdnia MKK Jaworzno ma takie autko ( EZ10 się nazywa ) i jeździ nim po zajezdni :wink: Na YouTube jest gdzieś omawiany ten pojazd. Z kolei w Katowicach w Dolinie Trzech Stawów też były robione testy autonomicznego autobusu - też na YouTube można zobaczyć ( tam był tytuł o Parku Leśnym ).
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

30 Lis 2023, 18:12

W firmie z którą współpracuje jest takie cuś dla pracowników, szczegółów nie dopytywałem za bardzo ale wozi codziennie pracowników na którym mają zaparkowane auta i spełnia swoje zadanie
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

01 Gru 2023, 12:54

MotoAlbercik napisał(a):zajezdnia MKK Jaworzno ma takie autko ( EZ10 się nazywa ) i jeździ nim po zajezdni
Ok, tylko tu pewnie jest już z góry określona jakaś trasa no i nie ma takiego ruchu jak na normalnej ulicy, świateł, krzyżowań itd. Z tego co wiem nad tym EZ10 zdalnie musi być prowadzona kontrola bo to nie jest jeszcze w pełni autonomiczny pojazd ale mogę się mylić.

Kao napisał(a):wozi codziennie pracowników na którym mają zaparkowane auta i spełnia swoje zadanie
Pewnie chodzi o jakiś parking i tu faktycznie takie coś powinno się sprawdzić.
Dawid35
Nowicjusz
 
Posty: 13
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Zimowe porządki w samochodzie
    Pierwsze opady śniegu, oblodzone ulice i chodniki oraz mroźne temperatury powinny być wyraźnym sygnałem dla kierowców, żeby przygotować samochód do zimy. Wymiana opon, sprawdzenie układu hamulcowego czy zaopatrzenie ...