Błąd żarówki Skoda Octavia 2 2.0

26 Paź 2023, 17:52

Witam
Mam taki problem (auto Skoda Octavia 2 2.0 2010), zakupiłem ledy do rejestracji po zamontowaniu wywaliło błąd spalonej żarówki. Zakupiłem i zamontowałem rezystor 25W 6 ohm w obu lampkach, po włączeniu zapłonu błąd znika lecz po zapaleniu silnika ledy gasną i błąd sie zapala.
Proszę o pomoc bo juz nie mam pomysłu w czym tkwi problem.
SpeedGierek
Nowicjusz
 
Posty: 8

27 Paź 2023, 11:14

SpeedGierek napisał(a):zamontowałem rezystor 25W 6 ohm

A dlaczego akurat taki?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

28 Paź 2023, 10:18

Pytałem się elektryka i mówił że będzie ale już chyba wiem gdzie tkwi problem, jest za duży rezystor
SpeedGierek
Nowicjusz
 
Posty: 8

28 Paź 2023, 16:16

Nie prościej kupić żarówki z canbusem ?
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

28 Paź 2023, 16:18

Właśnie tak zrobię zamówiłem zwykłe lampki i wsadzę żarówki z canbusem dziękuję za wszystkie odpowiedzi
SpeedGierek
Nowicjusz
 
Posty: 8

29 Paź 2023, 13:17

Kao napisał(a):Nie prościej kupić żarówki z canbusem ?

To też chyba nie jest tak do końca takie proste. Jest w necie całe mnóstwo tematów, że mam żarówkę z canbusem, a błąd nadal jest. Np Audi A4 ( nie pamiętam modelu ). Albo najpierw jest ok, a po kilku/kilkunastu sekundach błąd się pojawia. Są dwie przyczyny - w niektórych samochodach, mimo, że żarówka jest z canbusem potrzebny jest tak czy inaczej rezystor, a dwa, to że sam rezystor musi mieć radiator, którego brakuje w żarówkach z canbusem. Im większa moc żarówki, tym rezystor bardziej się grzeje. A im bardziej się grzeje, tym bardziej zmienia się jego rezystancja. I najlepiej taki rezystor kupić z osobna i przykręcić go do karoserii - takie rezystory mają swoje radiatory i dziurkę na śrubkę. Rezystor podłączamy równolegle.
Są też tzw adaptery Canbus, ale z tego co wiem, to wszystko z Chin idzie i nie wiem jak one się sprawują. Jak ktoś z tym miał coś wspólnego, to fajnie by było napisać.
Ir - różnica natężeń żarówki zwykłej i led
Iz - natężenie prądu żarówki zwykłej
Iled - natężenie prądu żarówki led
Uz - napięcie
Rd - rezystancja
Pr - moc rezystora

Rezystacja :
Ir = Iz - Iled
Rd = Uz : Ir

Moc rezystora :
Pr = Uz2 : Rd

Przykład :
Chcemy obliczyć rezystor dla żarówki led. Zamieniamy zwykłą żarówkę 5W na ledową. Musimy zmierzyć, ile A pobierają obie żarówki. Dla żarówki 5W przy 13,5V będzie to 0,37A. Przyjmujemy, że żarówka led pobiera 10 razy mniej prądu, a więc 0,5W, a więc przy napięciu 13,5V będzie to 0,03A.
Ir - różnica poboru prądu żarówek
Iz - pobór prądu żarówki zwykłej
Iled - pobór prądu żarówki led
Uz- napięcie
Rd - rezystancja
Ir = Iz - Iled
Ir = 0,37 - 0,07
Ir - 0,3
Rd = Uz : Ir
Rd = 13,5 : 0,3
Rd = 45W
Teraz rezystacja
Pr = Uz2 : Rd
Pr - 182,25 : 45
Pr = 4,05 Ohm-a
Tak więc potrzebujemy rezystor 4 ohm 45W
Zarówno rezystancję jak i moc rezystora można nieco podnieść w górę. Dla tego przykładu znalazłem w necie rezystor 4 ohm 50W.
Zaznaczam, że to tylko przykład, a prawdziwy pobór prądu wskaże nam amperomierz podłączony pod żarówkę. Nie w każdym samochodzie jest też 13,5V. Kolejna sprawa, to ja zawsze mierzę napicie na złączu żarówki. Do tego musi to być mierzone przy dwóch takich samych, zaświeconych żarówkach - po włączeniu świateł, napięcie zawsze spada.
Najlepiej takie rezystory kupować w sklepach zajmujących się taki rzeczami. Jest tego dość sporo. Najlepiej albo zadzwonić albo napisać do takiego sklepu, podając markę, model i rocznik auta oraz dane żarówki jaką chcemy zamienić na led.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

29 Paź 2023, 19:10

MotoAlbercik napisał(a):To też chyba nie jest tak do końca takie proste.
jest proste, zależy co kupisz poprostu, chińska elektronika jest różnej jakości
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4