Do 10000 z pierwszymi kosztami, van/minivan

Do 10000 z pierwszymi kosztami, van/minivan

26 Mar 2016, 02:27

No to zaczynam od nowa...
Moja prawie 20-letnia Vectra B, którą jeżdżę niemal 5 lat wymaga coraz częstszych i coraz droższych napraw (nie wiem czy mój portfel zniesie np.: wymianę amorów) więc zaczynam myśleć o jakiejś "nowości".
Dodam, że na razie szukam auta czysto teoretycznie, żeby nadać sobie pierwszy kierunek w jakim spojrzeć po 5 latach, co w motoryzacji jest mnóstwem czasu.
Czego będę szukał lub czego mogę szukać w najbliższej przyszłości:
- auto za mniej niż 10000, a biorąc pod uwagę pierwsze koszta to razem z nimi MAX 10000
- nie typowa osobówka, na pewno podwyższone albo van/minivan
- popularne / tanie naprawy / tanie części (nie chcę być oryginalny przez auto, auto to zwykłe narzędzie)
- 10000 rocznie oraz głównie krótkie dystanse po mieście + co jakiś czas kilkanaście/kilkadziesiąt km - a zatem raczej benzyna do ewentualnego zagazowania
- >5 osobowe
- pakowne
Dwa auta, które obserwuję od pewnego czasu w otoczeniu:
- Zafira A (głównie na parkingach ;) )
- VW Transporter - T4? (jeżdżą nim znajomi i mimo wiekowości jakoś im się sprawdza od lat)

Nie zależy mi na osiągach, ale TIRa trzeba czasem wyprzedzić.

I teraz wątpliwości:
Zafira to auto głównie rodzinne, może nie mocno wyeksploatowane?
Transporter to raczej zużyty wołek roboczy?

A może inny model?
kimkes
Początkujący

Miejscowość: skątowni
Auto: Vectra B 1.8 16V

Re: Do 10000 z pierwszymi kosztami, van/minivan

26 Mar 2016, 10:24

Tak serio, to nie rozumiem. Twój portfel nie zniesienie wymiany amortyzatorów w taniej Vectrze, a ma znieść w dwa razy droższym?
Nie wiem, jaki jest sens zamiany starego auta na stare chyba, że tak totalnie nie dbasz o swój, że go zajechałeś i chcesz komuś go wcisnąć, a przygarnąć taki, który jest mniej zajechany. Problem w tym, że te tanie będą od takich samych właścicieli jak Ty, czyli chcących pozbyć się "problemu", bo idą wydatki. Takie polskie realia z tego co widzę wokół. Wpadniesz z deszczu pod rynnę.

Jak liczy się dla Ciebie głównie kasa, to zafunduj Vectrze porządny serwis, bo chociaż wiesz, co masz. Musi wyjść taniej, niż kupno drugiego, do tego opłaty i pakiet startowy, a nie wiadomo co tam wyjdzie jeszcze.
OW05
Początkujący

Prawo jazdy od: 07 03 2005
Przebieg/rok: 5tys. km
Auto: Volvo
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna

26 Mar 2016, 10:34

Nie napisałem, że zaraz-teraz kupuję drugie tylko, że chcę wiedzieć za czym się rozglądać i na jaki temat poświęcić czas.
W Vectrze amortyzatorów nie ruszałem przez 5 lat i nie mam żadnych danych czy i kiedy poprzedni właściciele je robili. Fakt, że badania przechodzą, ale są już na tyle miękkie, że dają się we znaki na garbach z kompletem pasażerów na pokładzie.
A sens zamiany jest taki, że rodzinie już ciasno w osobówce, ponadto ja mam problemy z kręgosłupem i wsiadanie do osobówki jest dla mnie niewygodne a czasem bolesne.
W Vectrze dręczą mnie małe awarie, które co 2-3 m-ce pochłaniają 2-3 stówki, a przecież mniejszy a częstszy wydatek łatwiej znieść niż jednorazowy duży.
Ogólnie mówiąc: robię to, co konieczne, by jeździć w ogóle i jeździć bezpiecznie, ale niektóre koszta, które widzę w przyszłości mogą przekroczyć cenę rynkową tego auta - czy takie naprawy mają sens?
kimkes
Początkujący

26 Mar 2016, 10:54

Transporter jest pozbawiony jakiegokolwiek komfortu podróżowania to typowy wołek roboczy.
Zafira A są lepsze opcje np.
Jeżeli chcesz wygodne autko, bardzo trwałe mechanicznie to polecam mazde MPV link przykładowy, całkiem ładna
[link wygasł]
Z mniejszych to Honda Stream lub Toyota Picnic.
Zafira A też może byc jak Ci się podoba.
noisy
Stały forumowicz
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 21
Miejscowość: Tomaszow
Prawo jazdy od: 27 02 2003
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: VW Passat
Silnik: 1.8T
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1998

26 Mar 2016, 11:56

No, i to już jakaś konkretna podpowiedź.
Chyba masz rację co do transportera, wożono mnie nim, kanapy jak ławki w parku :)
A zatem celuję raczej w minivana typu, które zostały tu wymienione.
kimkes
Początkujący

26 Mar 2016, 13:05

Scenica I generacji mogę polecić. Jak to francuz, komfort podróżowania świetny, :)
Koniu
Moderator - Jakie auto kupić?
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 4
Miejscowość: obecnie Fulda
Auto: Mondeo // Astra
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

BMW ActiveE (od r. 2010) - samochód elektryczny BMW ActiveE (od r. 2010) - samochód elektryczny
    Na początku 2010 r., zaledwie rok po debiucie MINI E, BMW Group poczyniła kolejny wielki krok w kierunku opracowania pojazdów produkcyjnych o zerowym poziomie emisji spalin w postaci światowej premiery BMW Concept ...
    Usprawnienie przejazdu pojazdów ratunkowych na autostradach Usprawnienie przejazdu pojazdów ratunkowych na autostradach
    Pierwsze urządzenia pokładowe viaAUTO dla pojazdów uprzywilejowanych, umożliwiające automatyczne otwarcie szlabanów na bramkach autostradowych zarządzanych przez GDDKiA, są już zamontowane w samochodach straży ...

• Re: Do 10000 z pierwszymi kosztami, van/minivan

26 Mar 2016, 16:30

A macie jakieś porównanie jak mają się wymiary zewnętrzne Zafiry A, Mazdy MPV i Scenica I do przestrzeni w środku?
    kimkes
    Początkujący

26 Mar 2016, 17:53

MPV jest o 7cm dłuższa od Passata b5 czyli 4,75m.
    Zafira czy Scenic to 4,4m.
    W praktyce MPV będzie autobusem, bardzo wygodnym i przestronnym.
    W każdym rzędzie siedzeń będzie sporo miejsca, zostanie też bagażnik.
    Mniejsze vanki jak użyjesz 3 rzędu siedzeń pozostaną bez bagażnika.
    Musisz się liczyć z tym, że w przypadku Scenica elektronika lubi mieć czasami focha.
    Najlepiej objedź MPV i porównaj ja do Zafiry. Moim zdaniem MPV znacznie wygodniejsza :) miałem okazje objechać te autka.
    noisy
    Stały forumowicz
    Awatar użytkownika

Zdjęcia: 21
    Miejscowość: Tomaszow
    Prawo jazdy od: 27 02 2003
    Przebieg/rok: 20tys. km
    Auto: VW Passat
    Silnik: 1.8T
    Paliwo: Benzyna + LPG
    Typ: Kombi
    Skrzynia biegów: Manualna
    Rok produkcji: 1998

27 Mar 2016, 09:19

No to pozostaje wizyta w komisie i test ww. aut. MPV wydaje się pękata i nieco niezgrabna, z kolei Zafira ładna cholera jest, no ale wszystkiego mieć nie można ;) Myślę, że po świętach sprawdzę co mi odpowiada w praktyce.
    kimkes
    Początkujący

• Off-road - Nissan Patrol
      Trabant
      Iggy and the Stooges na MINI United 2012
      silnik WV ADR 1.8T 20v rozrząd