Dostałam samochód bez OC...itd...

15 Kwi 2009, 13:35

Jestem kompletnykm laikiem w branży samochodowej jak również przepisów dotyczących tego tematu.Dostałam w "prezencie" samochód bez OC tzn tak mi się wydaję ponieważ tą polisę którą dostałam od byłego właściciela była ważna do stycznia 2008 r.Umowa kupna - sprzedaży była zawarta 17.02.2009.Smochochód nie był sprawny.Przegląd został załatwiony 26 marca 2009 bo też był już nieważny od ponad roku.Opłatę skarbową uiściłam 27 marca (wiem że za późno i dostanę karę w skarbówce)w tym dniu też go zarejestrowałam i zapłaciłam OC. w Hestii. Teraz chodzi mi po głowie wiele tematów.Pierwszy to taki czy właściciel pojazdu rozwiązał ubezpieczenie z poprzednią firmą MTU.Jak to sprawdzić?Na razie mi nie przyszła do zapłaty składka z MTU ile oni mają czasu na dociekanie tego wszystkiego.Druga sprawa zastanawiam się czy grozi mi coś ze strony Funduszu Gwarancyjnego ze względu że właściwie samochód kupiłam 17,02,2009 a OC opłaciłam 27 marca.Niby jak czytam przepisy to Opłaty OC dokonuje sie najpóźniej w dniu rejestracji.Ale zdrugiej strony jeśli ubezpieczenie było nieważne i ja byłam już właścicielem samochodu od 17.02. 2009 to czy nie powinnam w tym dniu opłacić.OC.Kary są okropne za opóźnienia czy mnie to dotyczy?Barzdo proszę pomóżcie mi co mam w tym momencie zrobić jak się zachować jak to wszystko posprawdzać.Z byłym właścicielem nie ma szansy się dogadać ani porozumieć.Tylko proszę nie piszcie że weszłam na minę tylko proszę napiszcie co mam robić dalej.Pozdrawiam.Proszę o szybką odpowiedzź. :cry:
martau
Nowicjusz
 
Posty: 1

15 Kwi 2009, 16:05

No cóż.Sprawa jest ciężka.Tak jak napisałaś,OC powinnaś opłacić w dniu rejestracji.To,że poprzednik nie płacił OC,to już jego sprawa i jak do tego dojdą,to on będzie płacił karę.Historia OC poprzedniego właściciela cię absolutnie nie interesuje.Tak więcnie musisz nigdzie sprawdzać,czy poprzednik wymówił umowę OC,a raczej napewno tego nie zrobił,ponieważ musiałby mieć dokument wyrejestrowania samochodu lub jego sprzedaży.Wyrejestrować samochodu raczej nie mógł,ponieważ jedyną drogą do wyrejestrowania samochodu jest jego zezłomowanie.Natomiast przy sprzedaży samochodu następuje tylko przerejestrowanie - poprzednik musi zgłosić, w UK,że sprzedał samochód,a ty musisz go zarejestrować.Dlatego nazywa się to przerejestrowanie,ponieważ samochód zmienia tylko właściciela.
Jak się spóźniłaś z opłatą OC,to narazie nic nie rób.Zawsze jest szansa,że się nie połapią w tych milionach ton papierków i nic ci nie zrobią.Najważniejsze jest,że masz OC opłacone.
A co do OC poprzednika,to jak nie wyrejestrował samochodu(nie zezłomował go) ani go nie sprzedał,to nie mógł zrezygnować z OC.I jak tej umowy nie wypowiedział na podstawie ww argumentów,to umowa OC przechodzi automatycznie na następny okres rozliczeniowy.I to jego będą ewentualnie ścigać,żeby zapłacił zaległe składki.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Fabryka opon Michelin w Olsztynie
    Fabryka opon w Olsztynie jest jednym z największych zakładów produkcyjnych Michelin na świecie. Michelin Polska SA zatrudnia ponad 4 tysiące osób i jest największym pracodawcą na Warmii i Mazurach (zleca też prace wielu lokalnym ...