Dylemat, co kupić? Opel Meriva vs Kia Venga

29 Maj 2012, 12:38

Witam,
mam zamiar kupić samochód. Sam nie wiem co wybrać, jak wyżej czy Opel Meriva czy Kia Venga.
Kia Venga: silnik 1,6 DOHC CVVT benzynowy
Opel Meriva: silnik 1,4 Turbo benzynowy

Dodam, że za wypasioną Kię zapłacę o jakieś 8 000 mniej niż za opla, który droższy o podaną kwotę nie ma składanych np. elektrycznie lusterek, podgrzewanych foteli, złączą usb, zestawu głośnomówiącego bluetooth. Z kolei wykończenie wewnątrz opla jest zdecydowanie ładniejsze, niż w Vendze.
Kia kusi mnie ceną, wszystkimi funkcjami które posiada oraz 7 letnią gwarancją. Jednak to koreańska marka. A opel to w końcu niemiecka robota. Dlatego mam dylamat. Jak myślicie, lepiej dopłacić do tego opla, czy wziąć Kię?
cerberusos
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 10 06 2001

29 Maj 2012, 13:18

Od strony tylko ekonomicznej to Kia wygrywa
Tu jest na co popatrzec
country21
Obserwowany
 
Posty: 2
Prawo jazdy: 01 01 2001

29 Maj 2012, 13:57

No tak, ale czy to się nie rozsypie? Jednak opel to opel.. Może ma ktoś w posiadaniu jeden z modeli powyżej i mógłby się podzielić swoimi doświadczeniami?
cerberusos
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 10 06 2001

29 Maj 2012, 13:59

"koreańska marka" i "niemiecka robota" to tylko stereotypy nie mające nic wspólnego z rzeczywistością... Koreaniec dłużej pojeździ niż niemiec; gwarantuję ;) (turbobenzyna nie pojeździ tyle co prosty silnik)
Meriva jest o wiele za droga do tego co oferuje wg mnie dlatego za moją namową ojciec kupił sobie... Hyundaia ix20 - bliźniaka Vengi
[link do ogłoszenia na Otomoto wygasł]
kupiliśmy dokładnie taki po rabacie do 55500 zł z wyprzedaży rocznika 2011
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

29 Maj 2012, 15:26

i co jesteście zadowoleni?
cerberusos
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 10 06 2001

29 Maj 2012, 15:37

pewnie, auto pojemne i nie ma problemu z brakiem mocy
w ten weekend miałem nadkomplet na tylnej kanapie i żadna nie siedziała innej na kolanach
Jak wracaliśmy z salonu auto spaliło 7,1l ale znów jak ja jeździłem nim to spalił tylko 6,1l/100km więc wg mnie wynik bardzo dobry

Dodam, że przy rozważaniu kupna auta braliśmy też Citroena C3 Picasso, Suzuki SX4, Kie Soul i Venge z tego segmentu i wygrał Hyundai ze względu na najlepsza ofertę (silnik i wyposażenie) i wygląd (wg nas ładniejszy od Vengi)
Myśleliśmy również nad kompaktami w stylu nowego Hyundaia i30, Kii Cee'd, Citroena C4, Peugeota 308 itd ale ojciec stwierdził, że chce auto wyższe do którego się wchodzi, a nie wsiada, bo młody już nie jest i "kulić" się nie będzie :D
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jak sprawdzić auto przed zakupem?
    Kupno używanego samochodu to inwestycja, która wymaga szczególnej uwagi. Przed dokonaniem zakupu należy dokładnie skontrolować wiele elementów. Zaniedbanie któregoś kroku może skończyć się przykrą ...

29 Maj 2012, 19:00

No tak tylko, że hyundai jest droższy, zapłacę za niego prawie 60 tys. To dołożę sobie trochę i jest meriva. Ktoś może ma jeszcze jakieś doświadczenia z tymi modelami? :wink:
cerberusos
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 10 06 2001

29 Maj 2012, 20:00

przy podobnych poziomach wyposażenia Meriva jest droższa o 10k od H (rocznik 2012)
Venga ma troszke gorsze wyposażenie od ix20 dlatego jest tańsza
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

29 Maj 2012, 20:15

Teraz w Oplu jest edycja 150. Co wiąże się z lepszym wyposażeniem i upustem 9 500. A co do Vengi i ix20, to venga w wersji L z pakietem euro jest wyposażona jak hyundai.
cerberusos
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 10 06 2001

30 Maj 2012, 13:08

Przyjżałem się dokładnie specyfikacji Opla/Kii/Hyundaia i wg mnie Opel w wersji edition 150 jest słabo wyposażony. Meriva ma tylko alufelgi w porónaniu do koreańców ale nie posiada automatycznej klimy, tylnych szyb elektrycznych, wejścia USB/iPod
i bluetooth'a w przypadku Hyundai'a.
Kia nie ma świateł do jazdy dziennej.
To takie podstawowe różnice w tych trzech.
W przypadku Kii i Hyundai'a możesz bez problemu wytargować opony zimowe (markowe nie chińskie) i czujniki parkowania z tyłu - mi od ręki zaproponowali bez zbytniej negocjacji. (wartość to jakieś 2000zł)

Ceny to:
Kia - 54990zł
Hyundai - 58200zł
Opel - 65600zł po rabacie!

Wybór pomiędzy Vengą a ix20 to kwestia gustu a pomiędzy Merivą kwestia sumienia i stereotypów.

Przykładowe porównanie - dodałem jeszcze Citroena ale są rozbieżności z rzeczywistościa, bo dla przykładu ix20 ma przyciemniane tylne szyby i zdalny centralny zamek które nie są tutaj ujęte:
http://www.samar.pl/__/52/52.t/1/Por-wn ... .c=0,41104
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

30 Maj 2012, 17:30

Dziękuję za pomoc i analizę tych samochodów. W oplu zaproponowali mi ciekawą ofertę, ponieważ z różnymi rabatami po negocjacjach za cenę ok. 66 000 zaproponowano mi oprócz tego co jest w najprostszej wersji: poduszki powietrzne boczne, poduszki kurtynowe przód i tył, wyświetlacz trójfunkcyjny, lampki do czytania z przodu i z tyłu, czujnik zapięcia pasów na tylnej kanapie, felgi aluminiowe, tapicerka częściowo skórzana, przyciemniane szyby z tyłu, wielofunkcyjny podłokietnik, klimatyzacja elektroniczna 2 strefowa, przednie lampy przeciwmgielne, komputer pokładowy, radio 7 głośników z wyświetlaczem graficznym, pakiet zimowy(skórzana kierownica, podgrzewana kierownica, podgrzewane fotele, sterowanie radiem z kierownicy, tempomat) + autoalarm.
Byłem dziś na jeździe testowej i Merivą i Vengą. Obie jazdy były pozytywne jeśli chodzi o prowadzenie i przyśpieszenie. Zdecydowanie w Merivie jest lepsze zawieszenie, co odczułem jadąc po dużych dziurach. Ogólnie byłbym bardziej skłonny kupić Vengę, gdyby nie tandetne wnętrze. Jeśli chodzi o wykonanie samochodów i stylistykę to Meriva oczywiście jest zupełnie inną klasą. Co byście doradzili? Meriva za 66 000, czy Venga za 55 000 z gorszym wyposażeniem (jedyną różnicą w wyposażeniu na plus Vengi są elektrycznie sterowane lusterka). Z góry dziękuję za wasze opinię.
cerberusos
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 10 06 2001

30 Maj 2012, 17:45

Z tych 2 wybrałbym Vengę - 11k w kieszeni, a wyposażenie praktycznie takie samo.
Osobiście nie zwracam uwagi na plastiki we wnetrzu bo kto je dotyka w czasie jazdy? Ważna jest skóra na kierownicy i dźwigni zmiany biegów, bo ich dotykamy.
Zawsze możesz wziąć wersje XL z jeszcze lepszym wyposażeniem i i tak bedzie tańsza.
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

30 Maj 2012, 17:57

Ja chyba jednak zwracam większą uwagę na plastiki :P Tak czy siak mam dylemat, muszę przespać sprawę. Ktoś może ma jeszcze jakąś opinię na ten temat? Dziękuję "dzida" za opinię :)
cerberusos
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 10 06 2001