Ekomobilność - podróżowanie wymyślone na nowo

03 Lip 2020, 13:36

Pojęcie ekomobilności obejmuje nie tylko niskoemisyjne pojazdy, lecz także wszystko, co ułatwia korzystanie z nich, np. zróżnicowanie środków transportu i dostosowanie ich do potrzeb użytkowników, nowe technologie, dostępność punktów szybkiego ładowania. Tak szerokie myślenie charakteryzuje Grupę Renault, która chce zapewnić wszystkim dostęp do zrównoważonej mobilności poprzez rozwój transportu elektrycznego i tworzenie rozwiązań z zakresu współdzielonej, autonomicznej mobilności.

Na ekomobilność składają się inicjatywy oraz infrastruktura, które umożliwiają wprowadzanie w życie idei mobilności zrównoważonej, czyli przyjaznej dla środowiska oraz uwzględniającej potrzeby różnych grup użytkowników.
Ekomobilność - podróżowanie wymyślone na nowo Eko- i elektromobilność – czym to się różni?
W ramach ekomobilności mieszczą się rozwiązania z dziedziny elektromobilności takie jak carsharing, rowery, urządzenia transportu osobistego i inne zrównoważone środki transportu, ale także infrastruktura ułatwiająca przemieszczanie się. Tym samym ekomobilność to z jednej strony niskoemisyjne środki transportu, a z drugiej – wszystko, co umożliwia korzystanie z nich: punkty szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych, odnawialne źródła energii, odpowiednia infrastruktura drogowa.

Trzy filary ekomobilności
Aby można było mówić o ekomobilności, potrzebne jest wprowadzenie w życie jej trzech filarów.

Multimodalność i intermodalność
Multimodalność to szeroki wybór dostępnych środków transportu. Zarówno w dużym mieście, jak i mniejszej miejscowości każdy, niezależnie od pory dnia, powinien mieć dostęp do środków transportu odpowiadających na potrzeby danej osoby. Z kolei intermodalność oznacza możliwość korzystania z różnych sposobów przemieszczania się w obrębie jednego obszaru lub podczas jednej podróży. Są to więc dwie uzupełniające się koncepcje. Wprowadzenie ich w życie oznacza większą dostępność zrównoważonych środków transportu oraz przeciwdziałanie wykluczeniu transportowemu.

Choć kluczową role do odegrania w tej dziedzinie mają władze odpowiedzialne za transport publiczny, nie bez znaczenia są również inicjatywy przedsiębiorstw. Przykładowo Grupa Renault w ramach współpracy z firmą Nino Robotics wspiera tworzenie urządzeń do transportu osobistego dla osób z niepełnosprawnością i osób z o ograniczonej sprawności ruchowej. Do tej pory firma Nino Robotics zaprojektowała i wprowadziła na rynek dwa produkty: Nino - samobalansujące urządzenie do transportu osobistego oraz One - hulajnogę elektryczną specjalnie zaprojektowaną do wózków inwalidzkich.

Współdzielone, ekologiczne pojazdy
Dla multi- i intermodalności duże znaczenie ma transport współdzielony, wykorzystujący niskoemisyjne pojazdy. Przykładowo elektryczny carsharing stanowi bardziej przyjazną środowisku alternatywę dla podróżowania własnym samochodem. Sprzyja ograniczeniu liczby samochodów w miastach, a także zmniejszeniu poziomu zanieczyszczenia powietrza i hałasu. Grupa Renault rozwija taką usługę m.in. w Madrycie i Paryżu, gdzie można wypożyczyć elektryczne pojazdy Renault w ramach systemu Zity.

Nowe technologie
Ekomobilność może stać się rzeczywistością także dzięki aplikacjom mobilnym, które łączą podróżujące osoby ze współdzielonym pojazdem. W nieodległej przyszłości mogą to być pojazdy bez kierowcy, takie jak koncepcyjne i autonomiczne Renault EZ-GO. Ten pojazd-robot może przewieźć sześcioosobową grupę w obrębie określonej strefy dzięki wykorzystaniu aplikacji na telefon i systemu GPS. Łączy w sobie elastyczność i komfort transportu indywidualnego oraz skuteczność i bezpieczeństwo transportu publicznego.

źródło: Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3404
Zdjęcia: 12422
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Samochody osobowe przekazane dla szkół samochodowych
    Renault Polska przekazało samochody szkołom samochodowym w Strzelcach Opolskich, Opolu i Gdańsku. Uczniowie będą korzystać z nich podczas zajęć praktycznych. Do Niepublicznej Szkoły Branżowej I Stopnia w Strzelcach Opolskich ...
    Skoda Fabia: komfort i ponadprzeciętna przestronność
    Nowa Skoda Fabia może pochwalić się ponadprzeciętną przestronnością. Kompaktowy, niespełna 4-metrowy samochód posiada miejsce dla pięciu pasażerów i wyposażony jest w jeden z największych bagażników w ...

  •