Ekstremalny terenowy ratowniczy pick-up

Ekstremalny terenowy ratowniczy pick-up

22 Wrz 2016, 10:24

Stworzona na bazie Nissana Navara Tekna z podwójną kabiną - aktualnym Międzynarodowym Pick-upie Roku - koncepcyjna Navara EnGuard charakteryzuje się wieloma specjalnie zaprojektowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz podwyższonymi osiągami. Samochód jest wyposażony w sprzęt wykorzystywany w akcjach ratunkowych i przy usuwaniu skutków katastrof, a także prototypowy, przenośny zestaw akumulatorów.
Image
EnGuard Concept – jak każda Navara – jest dynamicznym, pełnym inteligentnych rozwiązań samochodem o znakomitych parametrach terenowych i bogatym wyposażeniu standardowym, między innymi w systemy ułatwiające panowanie nad pojazdem. Taką rolę spełnia na przykład pionierski system kamer 360°.

Najbardziej oczywistą zmianą w stosunku do standardowego Nissana Navara są błotniki pojazdu - na przednie i tylne nadkola założono specjalnie zaprojektowane nakładki poszerzające. Pomiędzy nimi zamontowano nowe stopnie boczne z poprawiającym przyczepność gumowym pasem na górnej powierzchni. Wzdłuż słupka A po stronie kierowcy poprowadzono kanał wlotu powietrza, aby zwiększyć zdolność brodzenia pojazdu.
Image
Jednym z najbardziej użytecznych systemów wydaje się być pionierski system kamer 360°, który umożliwia wyświetlenie obrazu z góry, obejmującego pojazd i jego najbliższe otoczenie na ekranie w desce rozdzielczej. To idealne narzędzie dla ekipy ratowniczej przedzierającej się przez trudny teren bez opóźnień wynikających z konieczności wysiadania z samochodu w poszukiwaniu ewentualnych przeszkód blokujących przejazd.

Latający dron z kamerą przesyłającą obraz do pojazdu
Przy lewej i prawej górnej krawędzi skrzyni ładunkowej modelu Navara EnGuard Concept umieszczono wysuwane schowki z elektrycznym napędem. Schowek od strony kierowcy mieści przenośną apteczkę pierwszej pomocy do opatrywania mniej groźnych zranień oraz przenośny defibrylator. Od strony pasażera zamontowano ekran HD o przekątnej 20,5 cala, na którym na żywo wyświetlany jest obraz z kamery drona.
Image
Sam dron to najnowocześniejszy model DJI Phantom 4 z maksymalnym pułapem lotu 6000 metrów. Urządzenie ważące zaledwie 1380 gramów może latać z prędkością do 20 metrów na sekundę przez prawie 30 minut. Kamera o rozdzielczości 12,4 megapiksela, umieszczona w trzyosiowym stabilizatorze na spodzie drona, może rejestrować obraz wideo i zdjęcia. Dron jest przewożony w dolnym schowku skrzyni ładunkowej modelu Navara EnGuard Concept.

Image

Wymiary pojazdu - Nissan Navara EnGuard Concept
Długość: 5330 mm
Szerokość (z lusterkami): 2085 mm
Wysokość: 1840 mm

Hamulce z czterema zaciskami i wentylowanymi tarczami o średnicy 300 mm przy wszystkich czterech kołach.

Silnik - 190-konny diesel o pojemności 2,3 litra, z dwiema turbosprężarkami.

Skrzynia biegów - siedmiobiegowa automatyczna przekładnia z dołączanym napędem 4WD.

Rozstaw przednich i tylnych kół zwiększono odpowiednio 80 i 94 mm, do 1620 mm w obu przypadkach, poprawiając stabilność pojazdu w nierównym terenie. Standardowe 18‑calowe felgi ze stopów metali lekkich zastąpiono nowymi obręczami 16‑calowymi z imponującymi terenowymi oponami o rozmiarze 285/75/R16 w celu zapewnienia doskonałej przyczepności.


Burze i ulewy, trzęsienia ziemi i tsunami - doniesienia o klęskach żywiołowych regularnie pojawiają się w światowych mediach. Wydaje się nawet, że zjawiska te występują częściej niż kiedyś. Dla służb ratunkowych na całym świecie posiadanie odpowiednich narzędzi pracy ma zasadnicze znaczenie, decydujące niekiedy o możliwości dotarcia do potrzebujących i uratowania im życia. Ekipa ratowników powinna przede wszystkim dysponować transportem pozwalającym jak najszybciej i bezpiecznie znaleźć się w samym środku strefy dotkniętej katastrofą.

źródło: Nissan
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2797
Zdjęcia: 9893
Rejestracja: 18 Cze 2012, 12:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Chcesz zmienić pas? Pamiętaj o pięciu ważnych zasadach! Chcesz zmienić pas? Pamiętaj o pięciu ważnych zasadach!
    Bardzo często przy wzmożonym ruchu na autostradzie czy na innej wielopasmowej drodze kierowcom wydaje się, że warto zjechać na sąsiedni pas, bo samochody poruszają się po nim szybciej. Dlaczego czasami nie warto tego robić? ...
    Rajd Finlandii 2017 wygrywa młody fiński kierowca Rajd Finlandii 2017 wygrywa młody fiński kierowca
    Tegoroczny Rajd Finlandii wygrał niespodziewanie młody fiński kierowca Esapekka Lappi, zdobywając najwyższe miejsce na podium dla zespołu Toyota GAZOO Racing. To jednak nie przypadek – mimo zaledwie 26 lat, młody Fin ...

  •