Elantra 2017 Limited 2.0 pomoc w doborze akumulatora.

13 Mar 2021, 22:06

Witam.

Sprowadziłem sobie ze Stanów Elantrę taką jak w tytule. Mam problem z doborem akumulatora do niej, ponieważ wsadzony (prawdopobodnie tylko na podróż obecnie martwy i nie da rady go naładować) był nieoznakowany. Z tego co udało mi się wyszukać oryginalnie szedł do niej akumulator o następujących parametrach:
AGM60L-DIN 60Ah (20HR) CCA 640A 12V RC 100min.
Zastanawiam się tylko czy szukać zamiennika o tych samych parametrach u nas czy trzeba coś więcej kombinować, ponieważ trafiłem na opinie, że przed włożeniem nowego akumulatora trzeba coś w komputerze pokładowym zmienić/ustawić. Jeśli ktoś ma jakieś info na ten temat lub jest w stanie to sprawdzić to będę wdzięczny.

PS Jeśli ktoś ma jakieś rady wskazówki dotyczące tej Elantry chętnie przeczytam. Obecnie auto jest u blacharza na etapie lekkiego klepanka.

Dzięki z góry za pomoc, Pozdro.
thardy96
Nowicjusz

Prawo jazdy: 07 05 2014
Auto: Nie mam

14 Mar 2021, 12:48

thardy96 napisał(a):AGM60L-DIN 60Ah (20HR) CCA 640A 12V RC 100min.

To jest właściwy aku. Dla ciebie ważne jest, żeby aku był przede wszystkim AGM i miał 60Ah. Wymiary to 242x175x175, ale to sprawdź dla pewności. Aku AGM możesz wybierać z Warta, Banner, Bosch. Najtańszy może być Banner - są to dość dobre aku. Kupiłem 3 lata temu i do dziś nie ma problemu.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1188
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

14 Mar 2021, 15:03

Dzięki za odpowiedź! To pewne info? Zastanawiałem się właśnie czy akumulator musi być AGM. A orientujesz się może czy trzeba coś ustawiać w kompie przed założeniem nowego akumulatora pytam bo na US forum uzyskałem takie info:

"also some vehicles ( computer) need to be notified that a new battery has been installed. If not done , the system can overcharge a new battery and destroy it.This requires a capable scan tool to accomplish."

Spokojnej niedzieli i dzięki za pomoc jeszcze raz.
thardy96
Nowicjusz

14 Mar 2021, 21:46

thardy96 napisał(a):To pewne info?

Tak jest napisane w instrukcji obsługi. Więc info raczej pewne.
thardy96 napisał(a): A orientujesz się może czy trzeba coś ustawiać w kompie przed założeniem nowego akumulatora

Generalnie przy aku AGM powinno się coś takiego zrobić. Ale w instrukcji o twoim aucie nic takiego nie pisze.
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

15 Mar 2021, 13:15

Właśnie ja mam US instrukcje i tam jest takie ubogie info na temat akumulatora, że masakra. Nie ma żadnych informacji o parametrach akumulatora ani nawet czy to AGM czy nie. Jedynie jakieś ogólne banały, żeby uważać przy wymianie...

Myślisz, że warto umówić wizytę w serwisie żeby zmienić ten akumulator czy można włożyć samemu i się tym nie przejmować. Nigdy wcześniej nie miałem akumulatora typu AGM stąd nie orientuję się co i jak. Można taki akumulator w razie czego odpalić na kable od innego auta? Bo z tego co wyczytałem prostownikiem można ładować tylko prostownik musi mieć tryb AGM.
thardy96
Nowicjusz

16 Mar 2021, 11:26

thardy96 napisał(a):Myślisz, że warto umówić wizytę w serwisie żeby zmienić ten akumulator czy można włożyć samemu i się tym nie przejmować.

Może niekoniecznie serwis, ale nie zaszkodzi. Myślę, że mechanik, po numerze VIN dojdzie, czy musi być AGM. Myślę, też, że warto podjechać ten aku wymienić w miejsce, gdzie się tym zajmują - sprawdzą VIN i będzie wiadomo, czy musi być AGM czy może być zwykły. Warto, bo w przypadku, jak będzie trzeba AGM i będzie trzeba go zaprogramować, to ci to zrobią. A sam nie zrobisz. I na następny raz będziesz wiedział, czy musisz jechać go wymienić, czy możesz zrobić to sam.
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Uwaga! Od 1 czerwca 2021 ważne zmiany w przepisach.
    Od 1 czerwca 2021 roku wchodzą dość istotne zmiany w ustawie PoRD. Dotyczą nie tylko kierowców, ale też pieszych. Co się zmiania? Na początek najbardziej kontrowersyjny i pokręcony przepis : 1. pieszy znajdujący się ...
    Jak producenci zarabiają na częściach
    Bezawaryjność? To dla producenta bankructwo. Dlatego producenci robią wszystko, żeby części, które psują się często lub są konieczne do wymiany po danym przebiegu, połączyć z częsciami drogimi, któe psują się rzadko albo ...

• 16 Maj 2021, 15:19

Wiem, że trochę późno, ale może komuś się przyda.
    Założyłem: VARTA START&STOP AGM 60Ah 680A P+.
    Zmieniłem akumulator samemu bez odpinania ECU i auto śmiga jak talala. Pozdrawiam.
    thardy96
    Nowicjusz