Elektryczne ciężarówki z panelami fotowoltaicznymi na dachu

12 Cze 2023, 11:21

Ostatnio tak sobie myślałem nad tą ekologia i ciężkim transportem. Zastanawiałem się dlaczego skoro tak mocno wpychają nam samochody elektryczne mało jest takich rozwiązań jak samochody ciężarowe z panelami fotowoltaicznymi na dachu? Wyobraźcie sobie, że na takiej naczepie (13,95m x 2,55m) w ciężarówce można by było zamieścić bez problemu 16 paneli o wymiarach 1m x 1,7m i każdy o mocy 350W co daje łącznie 5,6kW, a więc sporo. Uważam, że przy dobrej pogodzie w ciągu dnia taka ciężarówka mogła by sporo zaoszczędzić korzystając z tej energii i jeszcze dodatkowo uzupełniać akumulatory.

A waga jednego panela około 25kg więc mamy cięższy taki zestaw o jakieś 400kg biorąc pod uwagę same panele.

Powinni tu się skupić na zastosowaniu taki lżejszych ogniw i na pewno mogło by to przynieść spor oszczędności w skali np. miesiąca.

Co o tym myślicie?

Jak opłaca się w samochodach osobowych to w ciężarówkach tym bardzie bo przecież nowy Prius w najwyższej wersji ma dach z panelami fotowoltaicznymi, który może ładować baterię czystą energią i wydłużyć zasięg auta w trybie EV maksymalnie o 8,7 km każdego dnia. Tym bardziej powinno się coś takiego opłacać w samochodach w których powierzchnia dachu jest ogromna.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9766
Zdjęcia: 34

12 Cze 2023, 15:39

Ja o ekologii wiem jedno - jedna wielka ściema, którą wymyśliła Unia żeby od ludzi kasę wyciągać. Samochody elektryczne - ekologia...Gdzie????? Bo nie ma spalin? A żeby naładować taki samochód, to prąd jest z czego wytwarzany? Węgiel albo gaz. A i tu i tu są spaliny. Akumulatory do takiego auta jak są wytwarzane? Ekologicznie? A panele jak są wytwarzane? Ekologicznie? Bzdury nad bzdurami...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

12 Cze 2023, 15:53

No więc właśnie, dodatkowo patrząc na to ile kosztują "zabawki ekologiczne" to stać na nie tylko bogatych bo nawet prąd do nich wychodzi drożej niż jazda starszym samochodem na benzynie nie mówiąc np. na LPG :) Chodzi mi tu o szybkie ładowarki i koszt przejechania 100km.

Ciekawe jeszcze jest to że często Influenserzy którzy testują takie samochody mają ładowanie za damo i opisują jak to fajnie wychodzi itd. co w rzeczywistości nie do końca się sprawdza.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9766
Zdjęcia: 34