Fachowiec od zmywarek

02 Lip 2023, 14:51

Witam. Czy jest na forum ktoś, kto zna się na zmywarkach? A konkretnie chodzi o Hotpoint Ariston LFF 8M121 CX. W sumie prosta konstrukcja, a już mi krwi napsuła...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

03 Lip 2023, 08:27

Wszystkie działają na bardzo podobnej zasadzie :) Co tam się u ciebie wydarzyło?
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9756
Zdjęcia: 34

03 Lip 2023, 09:18

Błąd F02 i F15. Nigdy nie występują razem. F02 wyskakuje w trakcie mycia i nawet nie zdąży się otworzyć pojemnik z kapsułką. F15 wyskakuje na kilka minut przed końcem mycia - pracuje wówczas cały czas pompa odpompowująca wodę. Woda oczywiście wypompowana, podczas pracy pompy odpompowującej jak nalewa się do zmywarki wodę np z garnka, to woda jest na bieżąco wypompowywana. Co ciekawe, po wyskoczeniu tych błędów, za każdym razem wyświetla się ikonka zapchanych filtrów. Po wyłączeniu zmywarki i ponownym włączeniu, ikonka nadal świeci, ale po wybraniu programu i uruchomieniu programu, ikonka znika i zmywarka zaczyna mycie. Do momentu wywalenia błędu. Węże oczywiście posprawdzane - nigdzie nie zagięte, nie zapchane, oba filtry w zmywarce czyściutkie, no i woda cała odpompowana.
Odpowiedź nasuwa się sama - uszkodzona pompa myjąca. A właśnie że nie - wymienione już 2 sztuki na nówki. Stara pompa, na której zaczęły pojawiać się te błędy nie była uszkodzona - nie miała luzów na wirniku, nie zacinała się, pracowała ładnie. Tak jak i te dwie nowe...Przydałby się schemacik elektryczny takiej zmywarki.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

03 Lip 2023, 09:33

Hej, Ja miałem u siebie na jesieni problem ze zmywarką i walczyłem z nią chyba tydzień (nie pamiętam już jaki był tam błąd). Wyszło, że sterownik musiał być uszkodzony bo wszystko inne było sprawne. Nie mogłem dostać takiej płytki ze sterownikiem do mojego modelu i poszła do wymiany. Jak nie miałem pomysłu pomocy szukałem na elektrodzie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3928272.html ale niestety nic to nie pomogło.

Może jest jakiś problem z czujnikiem poziomu wody? Woda wypompowana, a on dalej widzi że tak jak by tam była i nie wyłącza pompy.
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

03 Lip 2023, 10:08

ArteK napisał(a):Może jest jakiś problem z czujnikiem poziomu wody? Woda wypompowana, a on dalej widzi że tak jak by tam była i nie wyłącza pompy.

Raczej nie - błędy dotyczą pompy myjącej. A przy wyświetleniu tego błędu pracuje pompa odpompowująca. I raczej to jest normalne - sterownik widzi, że jest coś nie tak z pompą myjącą, więc wywala jej błąd i równocześnie włącza pompę odpompowującą, żeby pozbyć się wody ze zmywarki. Zaczynam podejrzewać sterownik.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

31 Lip 2023, 10:14

Zapomniałem o temacie, ale już aktualizuję.
Sprawa rozwiązana - moja dedukcja była prawidłowa :happy:
Wymieniona pompa odpompowująca i oba błędy znikły :)
Jak widać, czasami mimo wskazywania konkretnej rzeczy przez konkretne błędy, nie jest zepsuta ta rzecz, na którą wskazują błędy.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000