Fiat Sedici "cykanie" po wciśnięciu gazu.

28 Sty 2021, 17:35

Od pewnego czasu pojawiło się ciche stukanie a może bardziej właściwie "cykanie" po wciśnięciu pedału gazu.

Konkrety:
- Odgłos jest dosyć cichy, dobiega raczej od góry
- Cichsze na biegu jałowym i nieco głośniejsze po dodaniu gazu. Wystarczy że wcisnę pedał gazu na tyle delikatnie, że silnik jeszcze nie reaguje a ten odgłos się już pojawia.
- jadąc z góry słyszalne po wciśnięciu sprzęgła, po puszczeniu przy hamowaniu silnikiem ustaje. Wystarczy że puszczę sprzęgło na tyle aby spalanie chwilowe spadło do zera i już odgłosu nie słychać
- Pojawiło się mniej więcej gdy zaczął zapychać się dpf. Teraz jest już wyczyszczony. Dpf mógł się zatkać od jeżdżenia na miejscu.
- Według wskazań komputera korekcja wtrysków to 0,6 do 0,8.
- Przebieg 175tys km. Nie cofany.
- Rozrząd był wymieniany przy 140tys km
- Olej świeżo wymieniony 5 W30
- Starałem się nagrać ale dźwięki te zlewają się z pracą silnika i nie słychać ich na nagraniu.
- Przez 15tys km nie było potrzeby dolewania oleju. Silnik suchy. Zapomniałem dopytać czy nie było jakichś śladów w zużytym oleju.
- W porównaniu do stanu po zakupie auta przy 140tys km jest jakby mniej żwawy w niskim zakresie obrotów. W między czasie był jednak zaślepiony egr i być może to przez to.

Moim zdaniem punkt 2 i 3 wskazywałby na problem z wtryskami. Czy jest coś co tak może stukać a jest związane z nawet minimalnym dawkowaniem paliwa?
krzych0104
Nowicjusz
 
Posty: 22

28 Sty 2021, 21:49

jaki to silnik?
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16239
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

28 Sty 2021, 22:48

1,9 Multijet
krzych0104
Nowicjusz
 
Posty: 22

04 Lut 2021, 09:41

Regulacja luzów zaworowych.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

04 Lut 2021, 09:52

Cykać mogą też wtryskiwacze.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

04 Lut 2021, 12:26

Zdjąć górę i zobaczyć w jakim stanie wałek i reszta
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16239
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

04 Lut 2021, 12:32

Ja obstawiam wtryskiwacze, najlepiej jak byś miał taki stetoskop do samochodu jest on tani a można przykładając jego końcówkę stwierdzić gdzie najgłośniej styka / cyka. Posłuchaj też pompy wtryskowej.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

08 Lut 2021, 22:07

Dzięki za odpowiedzi. Dalej z tym jeżdżę dalej z tym i rozpytuję się o jakiegoś dobrego mechanika w okolicach Nowego Sącza który by to zdiagnozował. Jak dotąd naprawy robiłem przy nim samodzielnie.

Dodam jeszcze, że jak dotąd nie było żadnych problemów z odpalaniem nawet ostatnio przy temp. do -10stC.

To stukanie jest wyraźnie głośniejsze na zimnym silniku. Na ciepłym słychać jedynie przy wyłączonym nawiewie i radiu.

Mocy ma wyraźniej mniej ale nie wpada w tryb awaryjny. Szczególnie nie ma momentu przy ruszaniu.
krzych0104
Nowicjusz
 
Posty: 22

09 Lut 2021, 11:50

Krzychu,Jesteś z moich okolic? To podskocz do Darka w Biczycach Dolnych,jedziesz na Limanową ,przed górą w prawo,tam jest chyba jakaś szkoła,jedziesz,jedziesz,zakład masz po lewej,facet potrafił zregenerować wadliwą fabrycznie skrzynię w W203 tak,że działa już bezawarynie kilka lat u różnych nowych właścicieli(wszyscy mieszkają blisko nas)obyło się bez dużych kosztów.Polecam,to u nas Nr1 ,jest jeszcze świetny mechanik jeden,jedziesz na Limanową,Wysokie,bodajże Popardowski,znajdziesz w internecie adres.Obydwaj rzetelni i b.uczciwi,znają się na robocie.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

10 Lut 2021, 16:17

Ok dzięki, Wysokie mam 2 wsie dalej. Żadnego z tych Panów nie znam.
krzych0104
Nowicjusz
 
Posty: 22

10 Lut 2021, 21:22

Popardowski ogarniał bez problemu A klasę brata,po wybranych olejach,cześciach od razu wiedziałem,że kuty na 4 łapy mechanik,mozesz smiało do niego jechać,powiedz,że polecił go ten od Mercedesa A klasy,czarny,wymieniana była dwumasa,sprzęgło,filtry,oleje,inspekcja alternatora przed daleką podróżą,jego dom jest blisko głównej niedaleko od baru na Wysokim przy parkingu jadąc na Limanową po lewej stronie,szczerze polecam.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)