Fiat Stilo - LPG czy Diesel? A może inne auto?

15 Lip 2011, 20:52

Witam,
Planuję zmienić auto na jakieś lepsze do kwoty ~14tyś. Poważnie zastanawiam się nad zakupem Fiata Stilo w wersji 3-drzwiowej, która według mnie wygląda na prawdę przyzwoicie sportowo :) Golf IV mnie nie interesuje, Audi A3 jest już w rodzinie to nie będę kupował drugiego takiego auta. Seat Leon na początku mi się podobał ale teraz już trochę oklepany. Po Fordzie Focusie widać już upływ lat jeśli chodzi o sylwetkę. Z innych aut już nie ma chyba nic ciekawego :)

Wracając do nazwy tematu. Interesuje mnie Fiat Stilo 3d lecz nie wiem jaki silnik wybrać aby najlepiej wyjść pod względem ekonomii. Najtaniej wyjdę na silniku 1.6 z LPG (niższych nie biorę pod uwagę), z kolei 1.6 podobno jest na tyle paliwożerny że w sumie już lepiej zainteresować się 1.8, który spali nie wiele więcej a jest bogatszy o 30KM.

Jednak w grę wchodzi jeszcze, o tak, Diesel 1.9 JTD. Koszty jazdy będą na pewno wyższe niż te z LPG. Jednak dobra instalacja sekwencyjna kosztuje od 2.5 do 3 tyś. Z kolei za Stilo JTD muszę zapłacić więcej niż za te z silnikiem benzynowym :D

Odcinków długich pokonywał nie będę. Rocznie pewnie z 10 tysięcy km. Wiem, że diesel jest na dłuższe trasy no ale w rodzinie jest audi a3 1.9 TDI, która rocznie pokonuje do 10-15tyś km i jest z nią wszystko w porządku.

Tak więc co lepiej kupić? Benzyniaka czy diesla? Na czym taniej wyjdę w eksploatacji w ciągu hmm... 2-3 lat?

Za JTD przemawia moc, której jest mniej w 1.6. A może jest jeszcze jakieś inne auto warte polecenia? Jestem młodym kierowcą, interesuje mnie coś fajnie wyglądającego :) Alfa 146 zbyt awaryjna (z Fiatem to przynajmniej są takie i takie opinie, a w Alfie jednoznaczne :D ).

Błagam, tylko nie proponujcie mi Opla Astry II, który robi się drugim Golfem w Polsce :x

Edit:
Zrobiłem małe obliczenia :D
Mamy dwa auta: Benzynę i diesla w tej samej cenie. Po kupnie benzyny musimy zapłacić 2.5-3tyś za instalację gazową. Spalanie LPG: 10l/100km oraz ON: 6.5l/100km. Tak więc robiąc roczne przebiegi 10tyś km jazda na gazie zacznie wychodzić taniej dopiero po 4 latach :D

To tak dla humoru.
MarcinUser
Początkujący
 
Posty: 106
Zdjęcia: 1
Miejscowość: Podkarpacie

15 Lip 2011, 22:16

Jak sam obliczyłeś LPG zwróci Ci się dopiero po 4 latach więc lepiej wybrać diesla. Nie miałem do czynienia z tym silnikiem ale słyszałem o nim same dobre opinie. Jedyny problem jakie je dotykał to było zużywające się koło dwumasowe.
Jeszcze propozycja:
przykładowo [link do oferty na Allegro wygasł] [link do oferty na Allegro wygasł]
miksam
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 84
Miejscowość: Tarnów

15 Lip 2011, 23:50

Witam moi rodzice się przystawiali do stilo, ale wyszły inne wydatki. Dużo czytałem. A więc jak Stilo tylko i wyłącznie 1.9 JTD super silniczek i tylko 3drzwiowy. Stilo ma takie problemy, że wsadzili tam za małe pieniądze dużo elektroniki i raz na jakiś czas wyskakują tam błędy (poduszek powietrznych lub czegoś innego, ale wystarczy podłączyć pod kompa i kasujesz błędy. Koło dwumasowe jest to ustrojstwo ale starcza na bardzo długo 150 -200 tyś km.Najpiękniejsze jest spalanie 4.5 - 6.5 pięknie. Jak masz jakies pytania to pisz a jak chcesz poczytać to zapraszam na forum fiata stilo. http://www.klubfiatstilo.pl/ Bardzo mi pomogli. Najlepsze jest to ,że takiego Stilo można za około 500 zł podkręcić do 150KM a spalanie pozostaje na bardzo małym poziomie. Poczytaj na stronce to tam wszystko pisze. Pozdrawiam
Jenczu
Początkujący
 
Posty: 132
Miejscowość: Głogów

16 Lip 2011, 14:31

MarcinUser napisał(a): A może jest jeszcze jakieś inne auto warte polecenia? Jestem młodym kierowcą, interesuje mnie coś fajnie wyglądającego :)


Lancia Lybra 1.9 JTD lub 2.4 JTD. moim zdaniem wygląda o wiele ciekawiej niż Stilo, zwłaszcza jeśli mowa o wnętrzu. Tutaj już wyraźnie bierze górę.
"... wypadki drogowe powstają dlatego, że dzisiejsi ludzie jeżdżą po wczorajszych drogach jutrzejszymi samochodami z pojutrzejszą prędkością..."
stasiowski121
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2201
Miejscowość: Podkarpacie
Auto: VW T4/Audi 80 B4/Passat B3
Silnik: 2.5 TDI AXG
Paliwo: Diesel
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1997

16 Lip 2011, 15:22

Założenia:
-10 tys. km rocznie przebiegu
Spalanie (cena):
-7 litrów PB95 (5,10 zł)
-5 litrów ON (4,90 zł)
-10 litrów LPG (2,50 zł)

Koszt szacunkowy:
PB95 - 3500 zł
ON-2500 zł
LPG-2500 zł + 2500 zł instalacja

Na suchych wyliczeniach wychodzi, że diesel najlepiej się opłaca. W przypadku Stilu diesle to najlepsze silniki. Czyli tym bardziej potwierdzamy słuszność wyboru diesla.

Nie może być jednak zbyt pięknie. Nie kupujesz auta nowego. JTD w Stilo za 14 tys. zł może być styrane i wymagać naprawy. Naprawy w dieslach to najdroższa rzecz jaka może Ci się przytrafić.
Może się też okazać, że najlepszym wyborem jest jeżdżenie na PB95.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725

17 Lip 2011, 23:46

stilo mają bardzo ładny design. podobny do volvo c30 :P oba autka są łądne, jednak volvo chyba lepsze :P
Wojtek11
Nowicjusz
 
Posty: 8
Auto: audi 100 1988 1.8

18 Lip 2011, 09:37

Pewnie i lepsze ale ponad 2 razy droższe :P Kurde boję się tego Stilo, bo krążą te opinie że to padaka, "Wszystko tylko nie Stilo". Podobno też zawieszenie ma słabe i bardzo wysoko się siedzi i nie ma przyjemności z jazdy ;d Focus dużo pali jak na diesla, a benzyna nie nadaje się do gazu. Golf IV to golf, Audi A3 jest już w rodzinie, Seat Leon mi się nie podoba, Alfa Romeo 147 jest jeszcze bardziej awaryjna od Stilo. I na tych autach wybór się kończy jeśli chodzi o hatchbacki..
MarcinUser
Początkujący
 
Posty: 106
Zdjęcia: 1
Miejscowość: Podkarpacie