Golf IV śmierdzi z nawiewów

03 Kwi 2016, 19:13

Witam, mam pytanie do was. W lato troszkę smierdziało z klimy więc chciałem to "naprawić" a tylko jeszcze gorzej narobiłem. Kupiłem w piance do ogrzybiania i rureczka do nawiewów. Na poczatku fajnie wszystko pachniało, ale po wyjechaniu z garażu smród jakby zaczeło się coś palić. Doszedłem do tego ze przełącznik od świateł który znajduje się pod kratka myślałem że sie przepalił więc kupiłem inny i dalej smierdziało ale mniej wiec myslalem ze musiało się wysmierdzieć, przyszła zima i nie używałem klimy wszystko ładnie bylo nei smierdziało, ale zrobiło się cieplej wlaczam teraz klime i zaraz dmuchło "przepalonym plastikiem" macie jakieś pomysły ?
Sorry za interpunkcję,
Golf iv 1,6 sr '99- climatronic
Dzięki za odpowiedzi pozdrawiam
masiej
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 01 01 2001

04 Kwi 2016, 09:39

Proponuję zrobić poprostu ozonowanie.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

04 Kwi 2016, 13:13

I wymiana filtra kabinowego przy okazji :)
zielonek
Aktywny
 
Posty: 490
Auto: P 206

04 Kwi 2016, 18:32

Zapomniałem dopisać, filtr kabinowy wymieniany. Ozonowanie wgl jest skuteczne ?
masiej
Nowicjusz
 
Posty: 5
Prawo jazdy: 01 01 2001

04 Kwi 2016, 22:46

masiej napisał(a):Ozonowanie wgl jest skuteczne ?
Najlepsze na oczyszczeniu układu z grzybów. Tylko do tego musi być dobre urządzenie do ozonowania no i czas jego trwania też powinien być około 30min.
Jeżeli masz tak mocno zagrzybioną klimę to można zostawić samochód po ozonowaniu zamknięty jeszcze przez jakiś czas np. godzinę żeby cząsteczki ozonu same się rozpadły we wnętrzu. Jeżeli będziesz chciał użytkować auto od razu po ozonowaniu to musisz je dobrze przewietrzyć zalecam jakieś 10min. z otwartymi wszystkimi drzwiami.

Dodatkowo warto wiedzieć, że zapach "ozonu" utrzymujący się po zabiegu nie świadczy o jego obecności. Czasem lepiej użyć dwóch mniej wydajnych generatorów zamiast jednego. Pojawiająca się mgła jest naturalnym zjawiskiem spowodowanym reakcją ozonu z lotnymi związkami organicznymi.
Ozon jest utleniaczem i przyspiesza starzenie przedmiotów jednak aby to osiągnąć potrzebne jest jego bardzo wysokie stężenie. Przy typowym ozonowaniu, ozon nie ma wpływu na wyposażenie pomieszczenia.

Jak przygotować pojazd do ozonowania?
- Usuwamy przyczynę problemu w tym przypadku może to być np. wypranie
tapicerki
- Warto opróżnić i umyć popielniczki
- Wyciągamy gumowe dywaniki
- Z wnętrza samochodu usuwamy wszystkie zbędne przedmioty

Jak przeprowadzić ozonowanie samochodu?
Zaczynamy od przygotowania pojazdu które opisałem wyżej następnie ustawiamy generator na siedzeniu lub dostarczamy ozon rurą przez okno (lepszy efekt będzie z generatorem w środku i szczelnie zamkniętym autem). Ustawiamy siłę nadmuchu na połowę, a temperaturę na min., włączamy również obieg wewnętrzny. Pamiętamy o tym żeby wyłączyć klimatyzację. Nie ustawiamy nadmuchu na szybę (bardzo często automatycznie wyłącza się wtedy obieg wewnętrzny). Czas zabiegu powinniśmy ustawić na ok. 20-30 minut (generator 5g/h). Oczywiście monitorujemy stężenie ozonu, zbyt niskie stężenie może oznaczać brak działania obiegu wewnętrznego. Ważna uwaga to nie ozonować samochodu na słońcu w upalny dzień.

To chyba tyle :) mam nadzieję że się przyda.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

09 Maj 2016, 13:05

W sumie powyżej masz wszystko dokładnie opisane i tutaj również jestem zdania,ze ozonowanie pomoże rozwiązać problem,zresztą ja zawsze robię to jako całościowy serwis klimy,łącznie z jej nabiciem,tak jest wygodniej.
HQaero
Nowicjusz
 
Posty: 22
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Fiat Bravo
Silnik: 1.4

16 Maj 2016, 10:48

ja co roku na wiosnę serwisuje klimę, nie mam przez to żądnych przykrych zapachów z nawiewów. Niestety, zaniedbany układ nawiewowy wydziela nieprzyjemne zapachy. Jeśli szukasz dobrego warsztatu który zrobi ci cały serwis od a do z to zobacz serwisy specjalizujące się tylko w układach klimatyzacji, ja zawsze w takim warsztacie zostawiam swoje autko co roku ;)
piegus
Początkujący
 
Posty: 98
Auto: fiat