Grande punto wskazówka temperatury spada

29 Wrz 2018, 12:52

Witajcie,

Zauważyłem że coś dziwnego dzieje się ze wskazówką temperatury w moim GP 1.4. Otóż samochód do pełnego nagrzania potrzebuje ok 7km. Po tym czasie wskazówka jest idealnie na połowie licznika. Problem zaczyna się podczas zjazdów z góry. Mieszkam na terenach gorzystych i często podczas jazdy są etapy gdzie jest np 2-3km drogi gdzie zapinam 5 bieg i calkowicie bez gazu samochód sobie jedzie w dół. Wtedy wskazówka leci w dół o 1-2 kreski. Podejrzewam że podczas dluzszego zjazdu spadlaby jeszcze w dół. Potem wzrasta do 90 stopni po pewnym czasie. Problem wystepuje tylko i wyłącznie podczas jazdy z góry. W normalnych waunkach nie ważne czy w trasie czy w mieście wskazówka jest idealnie na połowie. Dodam że najprawdopodobniej walnieta jest uszczelka kolektora wydechowego. W tym tygodniu zostanie ona wymieniona. Nie wiem czy może to miec związek. Termostat wymieniony przez poprzedniego właściciela kilka tyś kilometrów temu. Plyn chłodniczy jest nowy, nie ubywa i jest pomiędzy min a max. Gdzie szukac przyczyny?
maki1234
Nowicjusz
 
Posty: 5

29 Wrz 2018, 13:54

Podejrzewam że termostat świruje.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

04 Paź 2018, 09:27

Myślę że tak jak napisał @MotoAlbercik problemem może okazać się termostat. Zrób sobie jeszcze test jak jest chłodno na dworzu. Nagrzej silnik i zostaw go na wolnych obrotach przez chwilę z włączonym ogrzewaniem na maxa. Zobacz czy wtedy wskazówka spadnie i nie będzie chciała wrócić.

Przy zjazdach z góry silnik nie oddaje tyle ciepła co przy podjazdach i wtedy może być sytuacja że termostat powinien zamknąć się częściowo lub nawet w całości żeby utrzymać odpowiednią temperaturę silnika. Oczywiście rozumiem że zjeżdżasz z góry na zapiętym odpowiednim biegu i hamujesz silnikiem.
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Nie wchodź na czerwonym świetle!
    Pośpiech, nieuwaga, nieprawidłowa ocena odległości od nadjeżdżającego pojazdu czy zwykła brawura – to wszystko mogą być powody wejścia pieszego na jezdnię przy czerwonym świetle. W takich okolicznościach w zeszłym roku ...