Grande punto wskazówka temperatury spada

Grande punto wskazówka temperatury spada

29 Wrz 2018, 11:52

Witajcie,

Zauważyłem że coś dziwnego dzieje się ze wskazówką temperatury w moim GP 1.4. Otóż samochód do pełnego nagrzania potrzebuje ok 7km. Po tym czasie wskazówka jest idealnie na połowie licznika. Problem zaczyna się podczas zjazdów z góry. Mieszkam na terenach gorzystych i często podczas jazdy są etapy gdzie jest np 2-3km drogi gdzie zapinam 5 bieg i calkowicie bez gazu samochód sobie jedzie w dół. Wtedy wskazówka leci w dół o 1-2 kreski. Podejrzewam że podczas dluzszego zjazdu spadlaby jeszcze w dół. Potem wzrasta do 90 stopni po pewnym czasie. Problem wystepuje tylko i wyłącznie podczas jazdy z góry. W normalnych waunkach nie ważne czy w trasie czy w mieście wskazówka jest idealnie na połowie. Dodam że najprawdopodobniej walnieta jest uszczelka kolektora wydechowego. W tym tygodniu zostanie ona wymieniona. Nie wiem czy może to miec związek. Termostat wymieniony przez poprzedniego właściciela kilka tyś kilometrów temu. Plyn chłodniczy jest nowy, nie ubywa i jest pomiędzy min a max. Gdzie szukac przyczyny?
maki1234
Nowicjusz

Re: Grande punto wskazówka temperatury spada

29 Wrz 2018, 12:54

Podejrzewam że termostat świruje.
Wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

Re: Grande punto wskazówka temperatury spada

04 Paź 2018, 08:27

Myślę że tak jak napisał @MotoAlbercik problemem może okazać się termostat. Zrób sobie jeszcze test jak jest chłodno na dworzu. Nagrzej silnik i zostaw go na wolnych obrotach przez chwilę z włączonym ogrzewaniem na maxa. Zobacz czy wtedy wskazówka spadnie i nie będzie chciała wrócić.

Przy zjazdach z góry silnik nie oddaje tyle ciepła co przy podjazdach i wtedy może być sytuacja że termostat powinien zamknąć się częściowo lub nawet w całości żeby utrzymać odpowiednią temperaturę silnika. Oczywiście rozumiem że zjeżdżasz z góry na zapiętym odpowiednim biegu i hamujesz silnikiem.
Cichy77
Stały forumowicz

Zdjęcia: 8
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Ryzykowne przekraczanie granic Ryzykowne przekraczanie granic
    Kodeks drogowy mówi jednoznacznie o obowiązku jazdy wyznaczonym torem. Kierowcy jednak notorycznie łamią ten przepis i niebezpiecznie ścinają zakręty, wjeżdżając tym samym na sąsiedni pas ruchu. Zapominają, że im ostrzejszy ...
    Chroń środowisko! Nie wylewaj olejów gdzie bądź! Chroń środowisko! Nie wylewaj olejów gdzie bądź!
    Natknąłem się na artykuł który przedstawia kilka negatywnych aspektów wylewania olei gdzie popadnie. Wiadomo każdy z nich korzysta, ale nie każdy wie co z nimi potem robić. "Wiele ludzi, przede wszystkim właściciele ...

•