Ile oleju dolać? Mam prawie min. na bagnecie

09 Lut 2017, 11:52

Przepraszam jeśli gdzieś już o tym pisało ale nie odnalazłam takiego tematu. Jestem kobietą więc liczę na wyrozumiałość. Mam auto Ranault Twingo rocznik 95. Muszę dolać olej bo kiedy sprawdzałam ostatnio to było troszkę więcej niż minimalnie więć podejrzewam że mogło nawet spaść poniżej minimum. Wiem że to olej Elf 10W40. nie wiem czy to mineralny czy syntetyczny więc jaki kupić?czy wystarczy butelka 1-litrowa?bo nie wiem ile oleju się tam mieści(myślę że na wiosnę mogę potrzebować wymiany patrząc na przebieg). Mówiono mi żeby wymieniać olej co 10 000km. czy bardzo zaszkodzi jak zrobię to póżniej?Jeżdżę miesięcznie ok 300km
dddora
Obserwowany
 
Posty: 1
Auto: renault twingo

10 Lut 2017, 18:04

Renault do silnikow z tamtych lat zaleca oleje 10W30,10W40 to dobry wybor.Kup litr oleju Elf 10W40 i dolewaj do momentu az na miarce pojawi sie stan max.Wymieniaj olej co roku,najlepiej jesienia.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

10 Lut 2017, 19:23

PhantomASA1 napisał(a):Wymieniaj olej co roku,najlepiej jesienia.

Dodam że bez względu na przebieg.
dddora napisał(a):Mówiono mi żeby wymieniać olej co 10 000km. czy bardzo zaszkodzi jak zrobię to póżniej?Jeżdżę miesięcznie ok 300km
Sama prosisz się o kłopoty. Patrząc na Twój roczny przebieg to oleju nie wymieniałaś ponad dwa lata i chcesz jeszcze odwlec wymianę. Mój brat też miał takie podejście . Patrzył na przebieg , nie wymieniał co roku , latka mijały , a tej zimy przyciągnął swój bolid na sznurku z zatartym wałkiem rozrządu :mrgreen:
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4730
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

13 Lut 2017, 23:14

Sprawa oleju jest o tyle interesująca, że nie wiele osób zdaje sobie sprawę jak ważne jest aby dobrać odpowiedni olej do silnika i go zmieniać wtedy kiedy trzeba. Tak jak panowie wyżej+ pomysł też nad tym aby dobrać dobrze olej. Ja bym polecał coś z Revline bo teraz mają świetne nowe produkty z resztą jak zawsze :P
piegus
Początkujący
 
Posty: 98
Auto: fiat

14 Lut 2017, 18:02

dddora napisał(a):olej Elf 10W40. nie wiem czy to mineralny czy syntetyczny więc jaki kupić?

To półsyntetyk, ale mało cię to interesuje.. :cry:
dddora napisał(a):czy wystarczy butelka 1-litrowa?

Tak.. :ok:
dddora napisał(a): nie wiem ile oleju się tam mieści

Sama nie będziesz wymieniać zapewne, w warsztacie wiedza ile wlać.. :naughty:
PhantomASA1 napisał(a): dolewaj do momentu az na miarce pojawi sie stan max

A po co MAX ?? Pomiędzy kreskami MIN a MAX jest 1 litr oleju - wystarczy wlać pół litra aby poziom był w połowie.. To takie ułatwienie choćby dla kobiet.. :yes:
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

15 Lut 2017, 03:21

Jesli w polowie miarki jest tyle oleju ile zaleca producent auta,to sie zgadzam.
PhantomASA1
Forumowicz VIP
 
Posty: 8477
Zdjęcia: 3
Miejscowość: Z prawdy :)

18 Lut 2017, 09:56

Na bieżąco kontroluj poziom oleju na bagnecie i wymieniaj go systematycznie, co do konkretnego to taki jak zaleca producent, czyli najlepiej półsyntetyk Elf 10w40, a w kwestii dolewek to góra 0,5 litra wystarczy, nie musisz zalewać na maksa.
BestOils
Początkujący
 
Posty: 74
Przebieg/rok: 23tys. km
Auto: Seat Leon
Silnik: 1.9
Paliwo: Diesel
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna