Inteligentne oświetlenie MATRIX LED ŠKODY bez tajemnic

05 Sie 2019, 16:09

Co dokładnie kryje się pod nazwą oświetlenie Matrix LED, które zastosowano w najnowszym odświeżonym modelu ŠKODY SUPERB? Jakie są zalety tej technologii i dlaczego zapewnia jeszcze większy poziom bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu? ŠKODA przedstawia innowacyjny system oświetlenia matrycowego.

Najnowsza wersja ŠKODY SUPERB wyposażona jest w adaptacyjne oświetlenie Matrix LED. Jego zaletą jest szeroki i intensywny snop światła zwiększający bezpieczeństwo podczas nocnych podróży oraz wielosegmentowa budowa reflektorów. ŠKODA zadbała przy tym o komfort wszystkich użytkowników dróg. Komputer pokładowy wykrywa pojazdy znajdujące się z przodu lub nadjeżdżające z naprzeciwka i wyłącza poszczególne moduły automatycznie regulując wiązkę światła, która może oślepiać innych kierowców. System pozostawia jednak przed pojazdem oświetloną i dobrze widoczną trasę. Adaptacyjne oświetlenie może działać także podczas zbliżania się do skrzyżowania czy pokonywania zakrętu doświetlając przestrzeń przed i obok pojazdu. Specjalne oprogramowanie może wykrywać wiele obiektów jednocześnie i reagować na nie w czasie rzeczywistym.
Inteligentne oświetlenie MATRIX LED ŠKODY bez tajemnic Oświetlenie kontrolowane przez kamerę oraz GPS
Głównym sercem reflektora jest dwufunkcyjny moduł LED będący źródłem świateł mijania i drogowych. Obok modułu znajdują się trzy reflektory, które stanowią część świateł drogowych i zwiększają ich moc. Reflektory mogą też pełnić rolę świateł dziennych, pozycyjnych i kierunkowskazów. Te trzy funkcje opierają się na precyzyjnej technologii światłowodowej i nadają samochodowi charakterystyczny wygląd w dzień i w nocy. Reflektor obejmuje także podświetlane, przypominające igły, struktury LED będące częścią nowej funkcji Coming/Leaving Home, które tworzą efekt animacji podczas zamykania i otwierania pojazdu.

Do poprawnego działania technologii matrycowej niezbędne jest połączenie z kamerą umieszczoną za przednią szybą. Sygnały z urządzenia są następnie przetwarzane przez jednostki sterujące, które wysyłają polecenia do reflektora zgodnie z algorytmem. Oprócz przedniej kamery system reaguje również na informacje z danych mapy nawigacyjnej. Oznacza to na przykład, że pełna wiązka światła dostępna jest tylko poza terenem zabudowanym.

Najnowsze technologie dla pełni bezpieczeństwa
Opracowanie reflektorów było wspólnym wysiłkiem 20-osobowego zespołu, który składał się z ekspertów ds. projektowania, optyki, rozwoju, elektroniki i testów.

"Prace nad technologią trwały około czterech lat, przy czym zdecydowana większość czasu pochłonęło wymyślenie i zatwierdzenie samej koncepcji. Technologia Matrix jest jednym z najnowszych trendów w oświetleniu samochodowym i oferuje wiele korzyści dla kierowców podnosząc poziom bezpieczeństwa i komfortu prowadzenia o każdej porze" komentuje Vratislav Kratochvíl, koordynator oświetlenia przedniego w dziale Rozwoju Technicznego ŠKODA.

Prace nad rozwojem oświetlenia matrycowego nie ustają. ŠKODA chcąc zapewnić klientom najnowszą dostępną technologię, a tym samym zagwarantować maksymalny komfort i bezpieczeństwo podczas nocnej jazdy, planuje wykorzystanie tych rozwiązań w innych projektach. Odświeżony SUPERB wyposażony w oświetlenie MATRIX LED niebawem trafi do salonów w całej Polsce.

źródło: Skoda
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3467
Zdjęcia: 12551
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Jazda na pamięć i kierowca jak na autopilocie
    Mówi się, że praktyka czyni mistrza. W przypadku codziennej jazdy tymi samymi drogami to powiedzenie nie zawsze się sprawdza. Jazda jak na autopilocie, dekoncentracja, zmniejszona świadomość, a nawet niedostrzeganie ...
    Schyłek ery diesla to już tylko kwestia czasu
    Może się wydawać, że blisko połowa samochodów użytkowanych przez Polaków to auta z silnikiem Diesla. Ich liczba jest jednak niższa niż sądzi wielu zmotoryzowanych – a co więcej, systematycznie spada. Samochody ...

  •