Istotna pomyłka Policji - problemy z samochodem

27 Lut 2021, 10:37

Witam,mam dość poważny problem. Podczas wykonywania przeglądu technicznego w moim Stilo spotkał mnie dość niecodzienny przypadek, a mianowicie po wejściu w CEPiK diagnosta poinformował mnie że w rejestrze widnieje większy przebieg niż na moim drogomierzu. Bardzo się zdziwiłam bo sprawdzalam przebieg przed kupnem samochodu i wszystko się zgadzalo. Diagnosta wydrukował mi cała historię i okazuje się że mam wpisana kontrolę drogową Policji w dniu 27.10.2020 z przebiegiem 255tys km, a na moim liczniku widnieje 240tys km, ale co dziwne nigdy nie miałam żadnej kontroli drogowej od kiedy posiadam prawo jazdy, tak samo nikomu auta nie pożyczam i tylko ja nim jeżdżę. Diagnosta nie zrobił mi przeglądu technicznego, oddał pieniądze za przeglad i kazał mi wyjaśnić ta niecodzienna sytuację. Co mam teraz zrobić ? Jeśli pójdę na komendę to jak mam to udowodnić że żadnej kontroli drogowej nie miałam, a ten wpis w mojej historii pojazdu to jakaś pomyłka z ich strony? Auto nadal stoi bez przeglądu... Proszę Was o wypowiedzi w temacie, gdyż jestem bardzo zaskoczona sytuacją. Nie dość że żadnej kontroli nie było, to jeszcze przebieg jest zawyżony o 15tys km.
teedy1
Początkujący
 
Posty: 109

27 Lut 2021, 15:06

Pomyłka mogła zajść, 235 można pomylić z 255.
Na pewno nikt inny nie jeździł autem :?: Może bez Twojej wiedzy :idea:
Bo te 235 tys mogło by pasować do tej październikowej kontroli.
Ostatnio edytowany przez yeti65, 27 Lut 2021, 15:10, edytowano w sumie 1 raz
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3679
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

27 Lut 2021, 15:09

A Ty kupiłeś z jakim przebiegiem?
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16188
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

27 Lut 2021, 15:11

Kao napisał(a):A Ty kupiłeś z jakim przebiegiem?

Kao, to dama :mrgreen: no i kiedy kupiłaś to auto :?:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3679
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

27 Lut 2021, 18:27

Auto kupiłam z przebiegiem 229tys , nie nikt nie jeździł moim autem jestem tego pewna na sto procent, a i przebieg się nie zgadza . Co z tym faktem zrobić? Jeśli zgłoszę sprawę na policję pewnie będzie to trwało miesiąc albo dłużej a auto będzie stało?
teedy1
Początkujący
 
Posty: 109

27 Lut 2021, 18:42

No właśnie ciekawy temat, jak ty cofniesz jesteś bandytą i kryminalistą z automatu, a jak policjant się pomyli i klepnie w cepik co mu się tam klepnie i Ci dorzuci kilometrów przy kontroli to co w takim przypadku ? Policjant też człowiek i pomylić się może.
Ja bym zgłosił na policję i niech odkręca tą sytuację ten policjant, a szybko ustalą kto był na służbie i kogo kontrolował, a i jeszcze nie wiem czy bym mu sprawy nie założył o zawyżenie przebiegu i o kłopoty na przeglądzie techn. + straty za brak możliwości poruszania się samochodem oj, zapłaciłby mi odszkodowanko jak tralala. :lol:
andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 2145
Miejscowość: małopolskie

27 Lut 2021, 18:55

Dokładnie andrewb25. Jestem zszokowana ta sytuacja . Tylko czy oni będą mieli jakaś notatkę itd jeśli zatrzymali kogoś do rutynowej kontroli a mi dopisali ten przebieg itd? Boję się że to będzie się ciągnąć miesiąc albo dłużej a auto będzie unieruchomione
teedy1
Początkujący
 
Posty: 109

27 Lut 2021, 20:14

No wiesz ślad zawsze zostaje...tym bardziej że w CEPIKu ktoś zmieniał , wiec uważam że nikt anonimowo zmienić tam nie może. Auta Ci nie wezmą, a sprawę zgłosić by należało.
andrewb25
Stały forumowicz
 
Posty: 2145
Miejscowość: małopolskie

27 Lut 2021, 20:21

Zgłoszę oczywiście sprawę na policję. Jedynie obawiam się, że auto będzie nadal stało bez przeglądu, a sprawa będzie w toku przez miesiąc lub nawet dłużej.
teedy1
Początkujący
 
Posty: 109

28 Lut 2021, 13:17

Dokładnie jak piszą koledzy - zgłosić sprawę na policję. Policjant z każdej kontroli drogowej robi notatkę. Oprócz tego, żeby wpisać do CEPiK-u przebieg, musi się do niego zalogować własnym loginem i hasłem. Więc bez problemu sprawdzą kto i kiedy wpisał taki przebieg. Zarzucić ci nie mogą, że cofałaś licznik, ponieważ przebieg z daty zakupu i przebieg obecny wiele mówią na ten temat. Twoja rola w tym, żebyś naciskała na policję, żeby nie robili tego w żółwim tempie.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

28 Lut 2021, 19:32

Właśnie tego obawiam się najbardziej, że będą to robić w żółwim tempie a ja nic nie będę mogła przyspieszyć, a przegląd w samochodzie skończył się 5 dni temu. Z auta muszę korzystać ponieważ pracuje. Przy zakupie przebieg wynosił 230 tys i jest to wpisane na umowie kupna sprzedazy. W chwili obecnej przebieg aktualny wynosi 240tys a w CEPiK wpisali mi przy rzekomej kontroli 255tys ehh, obawiam się ze auto będzie stalo bez przeglądu miesiąc albo i dłużej
teedy1
Początkujący
 
Posty: 109

04 Mar 2021, 19:52

teedy1 napisał(a):Diagnosta nie zrobił mi przeglądu technicznego
Byłem dzisiaj na przeglądzie nie swoim autem i porozmawiałem na ten temat z diagnostą . A więc w takim przypadku robi przegląd , do cepiku wpisuje aktualny przegląd . Twierdzi że ktoś tam na tym trzyma łapę i wyłapuje różnice. Jak wyłapie to wzywa właściciela pojazdu i diagnostę na pobliski posterunek celem wyjaśnienia. Był już parę razy. Poza tym w tym aucie co byłem na przeglądzie poinformował mnie że była dwukrotna kontrola stanu licznika . Podał daty jak i który patrol i skąd dokonał wpisu. Generalnie stwierdził że w omawianym przypadku nie było podstawy do odmowy wykonania przeglądu przez diagnostę. Powinien go wykonać a sprawę wyjaśniania różnicy wskazań drogomierza pozostawić odpowiednim organom . Spytam innych diagnostów . Mam z nimi częsty kontakt.
Nie odpowiadam na problemy na PW
bonifacy
Stały forumowicz
 
Posty: 4723
Zdjęcia: 0
Prawo jazdy: 01 01 1981
Auto: Fabia II , Fabia II
Silnik: 1,4 CGGB , 1,4 BXW
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna

10 Gru 2023, 17:53

Witam,

Mam pytanie, ponieważ na przeglądzie samochodu dowiedziałem się że po ostatniej kontroli drogowej wpisano mi zły stan licznika, o 20 tys za dużo. Diagnosta prawdopodobnie wysłał komunikat do cepik w celu korekty przebiegu i po sprawdzeniu przeze mnie w cepik rzeczywiście jest już ten aktualny, ale widnieje przy nim ikona takiego jakby trójkąta ostrzegawczego, a ten zawyżony przebieg przez policję też jest widoczny. Stąd pytanie czy sprawę mogę uznać już za wyjaśnioną? 
dominikC98
Obserwowany
 
Posty: 1

11 Gru 2023, 11:44

Prawdopodobnie chodzi o to, że stan licznika został wpisany błędnie przez policjanta, a nie diagnostę. A korektę stanu licznika w CEPiK powinna zrobić instytucja, która ten przebieg źle wpisała, czyli policja. Zatem najlepiej zadzwonić lub napisać do CEPiK i po prostu poprosić o wyjaśnienie sytuacji. Bo najlepiej takie problemy wyjaśniać u źródła.
Jednakże jeżeli przebieg źle wpisał policjant podczas kontroli to tak czy inaczej należy udać sie na komisariat i policja ma obowiązek wysłać do CEPiK tzw. komunikat modyfikujący ( "M" ).
A tak nawiasem mówiąc - art. 306a KK mówi wyraźnie - "Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Zatem proste pytanie - skoro policjant podczas kontroli zmienił wskazanie drogomierza, ( tu zwrócić należy uwagę, ze KK nie precyzuje w jaki sposób ta zmiana miała by zostać dokonana - czy to przez przekręcenie licznika czy też źle wpisany stan do CEPiK - jest mowa tylko o zmianie wskazań drogomierza ), to co powinniśmy zrobić? Ja uważam, że należy zgłosić przestępstwo w prokuraturze. Dlaczego w prokuraturze? Ponieważ przestępstwa zgłasza się albo na policję albo w prokuraturze. A że zamieszana jest w to policja, to lepiej zrobić to właśnie w prokuraturze. A dlaczego należy to zgłosić? A no dla tego, że mamy taki obowiązek - art. 304 KPK. a jeżeli tego nie zrobimy, to możemy być oskarżeni z art. 239 KK...Więc może trzeba w końcu z tą patologią zacząć walczyć.
A z kolei żeby tego wszystkiego uniknąć, , to podczas kontroli drogowej, kiedy to policjant spisuje stan licznika, zrobić sobie zdjęcie ( dobrze by było tu zadbać, żeby przy wyświetlaniu informacji o zdjęciu była data i do tego lokalizacja ( wiele smartfonów ma taką funkcję i to włączoną domyślnie ). Oprócz tego, zapytać policjanta, jaki przebieg wpisał do CEPik-u. Oczywiście nie pozwalając mu spojrzeć na licznik :) ) Oprócz tego można jeszcze już po wpisaniu stanu licznika przez policjanta sprawdzić go w historii pojazdu - np. w Mobywatel, albo w internecie sprawdzając oś czasu swojego pojazdu - trzeba wpisać tylko odpowiednie dane. Zawsze lepiej zapobiegać niż potem gonić i wyjaśniać. Jeżeli chodzi o OBT, lub inny przegląd to diagnosta i tak robi zdjęcie, więc tu dowód z przebiegiem jest.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000