Jak przygotować się do podróży kamperem?

19 Lip 2011, 09:59

Jeśli chcesz podróżować całą rodziną lub z przyjaciółmi to całą masę pozytywnych wrażeń dostarczy jazda z przyczepą kempingową lub kamperem. Gdy czujemy zmęczenie, lub spodoba nam się okolica – spędzamy noc nad brzegiem jeziora i wypoczywamy. Po prostu.

Jak przygotować się do podróży kamperem?Zanim jednak zasiądziemy za kierownicą, a głowa będzie pełna myśli o urlopie czy wolnym weekendzie musimy sprawdzić czy jesteśmy do tej podróży właściwie przygotowani.
Taka forma wypoczywania jest coraz bardziej popularna w naszym kraju. Prawdą jest, że w porównaniu z naszymi zachodnimi sąsiadami w Polsce ilość kamperów oraz przyczep kempingowych jest mniejsza, ale i u nas można je spotkać coraz częściej – co ważne na polskich tablicach rejestracyjnych .

Jak w przypadku każdej podróży samochodem tak i do wycieczki kamperem lub autem z przyczepą kempingową należy się przygotować z tą różnicą, że trzeba zrobić to dokładniej. Musimy wziąć pod uwagę więcej szczegółów.

Mniej wprawni kierowcy przed wyjazdem powinni poćwiczyć jazdę autem z przyczepą – wbrew pozorom wymaga to pewnych umiejętności.

Przed podróżą należy sprawdzić stan techniczny przyczepy oraz ogumienia. Opony to jedyny element który jest pośrednikiem miedzy pojazdem a nawierzchnią. W dużym stopniu od tego czy opony nie są zużyte i uszkodzone zależy bezpieczeństwo Twoje i rodziny.

Jeżeli przyczepa lub kamper stały na zewnątrz przez okres kilku zimowych miesięcy – opony były narażone na niekorzystne czynniki takie jak słońce czy mróz. Należy sprawdzić dokładnie czy nie posiadają pęknięć, wybrzuszeń oraz ciał obcych w szczelinach bieżnika.

Jeżeli w szczelinach znajdują się kamienie należy je ostrożnie usunąć. Dodatkowo należy sprawdzić czy wysokość bieżnika nie jest zbyt niska – może się okazać, że opony należy już wymienić. Bardzo ważne jest dobranie opon o odpowiednim indeksie nośności i prędkości – tylko opony o odpowiedniej nośności zapewnią należyty poziom bezpieczeństwa. Stosując opony o zbyt niskim indeksie nośności może dojść do ich uszkodzenia, w gorszym wariancie może to nastąpić nagle, podczas jazdy co niesie ze sobą niebezpieczeństwo wystąpienia wypadku.

W większości przypadków należy stosować opony o oznaczeniu C – (oznaczenie opon dostawczych) lub opon wzmacnianych XL. Zależne jest to od zaleceń producenta przyczepy kempingowej czy kampera.. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to czy opona posiada prawidłowe ciśnienie.

Bezpośrednio przed rozpoczęciem podróży należy sprawdzić najważniejsze elementy takie jak hamulce, światła, działanie wycieraczek czy uzupełnienie płynu do spryskiwaczy. Wbrew pozorom podczas złych warunków atmosferycznych płyn do spryskiwaczy jest niezbędny – za jego pomocą możemy zmyć błoto i brud zalegający na szybie. Jeżeli jedziesz za granicę zwróć uwagę czy posiadasz gaśnicę, apteczkę i zapasowe żarówki – w niektórych krajach są obowiązkowe.

Podsumowując: przed wyjazdem zwróć uwagę na stan techniczny przyczepy wszystkich kluczowych elementów kampera lub przyczepy w tym stanu ogumienia. Zachowaj ostrożność na drodze. Szerokiej drogi!

Tu jeszcze ciekawy wpis kamperem-na-wakacje-poradnik-dla-poczatkujacych-vt109437.htm
netcarmil
Nowicjusz
 
Posty: 25
Auto: Cordoba

10 Sie 2011, 10:58

ble ble ble ble
tekst jak z kolorowych magazynow. nic konkretnego. nic potrzebnego. aby tylko wierszowke zaliczyc.

v
viwaldi
 

28 Gru 2011, 16:18

nom dokładnie. Najlepiej poczytać sobie blogi albo relacje z wypraw ludzi którzy jezdzą kamperami po całej europie jak nie dalej:) to jest dobre źródło wiedzy na ten temat, i w zasadzie bezcennej, bo praktycznej :)
mocny27
Nowicjusz
 
Posty: 10
Prawo jazdy: 01 01 2001

15 Paź 2012, 12:45

Ja tylko dodam że w przypadku przyczepy kempingowej należy sprawdzić elektryczne połączenie przyczepy z samochodem, gdyż często po zimie styki mogą być zaśniedziałe.
edxrfc
Nowicjusz
 
Posty: 5
Auto: Audi A4

17 Lut 2013, 10:35

Po zimie sprawdzić trzeba wszystko w aucie i wszystko w przyczepie, co tu można jeszcze nowego odkryć, najwyżej rudą, która po zimie znacznie się uaktywni :D
Marek99
Początkujący
 
Posty: 151

19 Cze 2013, 13:22

a był ktoś z was może kamperem na bałkanach? Ciekaw jestem, jakie tam są warunki, pola kempingowe itp
alfarthur
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 100
Miejscowość: Łódź
Prawo jazdy: 06 05 2009
Przebieg/rok: 35tys. km
Auto: golf II
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna + LPG
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1985

29 Cze 2013, 15:58

Na pierwszą wyprawę warto umówić się z kimś bardziej doświadczonym. Ja tak zrobiłem ,że przyłączyłem się do grupy.
Mario86
Nowicjusz
 
Posty: 3
Auto: Kia Ceed

14 Sty 2014, 13:33

Zna ktoś jakąś wypożyczalnie kamperów?
miko1
Nowicjusz
 
Posty: 4
Auto: mondeo

16 Sty 2015, 09:18

Znam taka iKamper ja z niej nie korzystałem ale znajomi.
RallyMan666
Nowicjusz
 
Posty: 38
Prawo jazdy: 0- 8-2002
Auto: Audi A3
Paliwo: Diesel
Skrzynia biegów: Automatyczna

19 Cze 2015, 08:03

hej, a gdzie wybieraliście się w podróż kamperem? nie ukrywam, że jeszcze takiego cuda nie mam, ale uwielbiam czytać takie historie z drogi. ktoś podróżował po Europie? a może wybrał się do Azji?
Cynober
Nowicjusz
 
Posty: 29
Prawo jazdy: 14 05 1980
Auto: Toyota Corolla

25 Cze 2015, 11:13

Jeżeli ktoś z was jeździ kamperem albo planuje, moge powiedzieć, że zjeździłąm w ten sposób 3 kraje i jestem wielką fanką tego holenderskiego sposobu spędzania wakacji.
Problem pojawia się wtedy, kiedy jedziesz z dzieckiem - zamiast wypoczywać, robisz dokładnie to samo co w domu.
Od tego czasu jeździmy na wycieczki, gdzie w hotelu ktoś za mnie zmieni pościel i ręczniki, zajmie się dzieckiem na 3 godziny (ach, ci animatorzy...) i każdy członek rodziny może zjeść to, co lubi (a nie -wszyscy marchewkę znowu).
Tak więc dla ludzi bez dzieci lub ze starszymi - kampery sa świetne, ale z małymi dziećmi - odradzam.
KasiaMikina
Początkujący
 
Posty: 72
Prawo jazdy: 19 03 1982
Przebieg/rok: 13tys. km
Auto: Volvo V40
Silnik: 1.9
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

23 Lip 2015, 11:58

Kasia, a gdzie byłaś kamperem? Możesz podać jakieś ciekawe miejsca kempingowe w Europie?
flisek
Nowicjusz
 
Posty: 26
Prawo jazdy: 15 05 2008
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Honda Civic
Paliwo: Diesel

14 Wrz 2016, 09:03

Ja też znalazłem taki podobny artykuł poradnikowy. Rzeczywiście dużo jest takich artykułów w sieci, a co do kierunku to myślmy ostatnio jechali na Chorwacje. Świetnie sie jedzie, fajne niedziurawe drogi i piękne widoki. w przyszłym roku chyba też wybierzemy ten kierunek.
brajan
Nowicjusz
 
Posty: 9
Prawo jazdy: 15 11 2002
Przebieg/rok: 12tys. km
Auto: Toyota aygo
Silnik: 1,2
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2006

22 Cze 2017, 09:01

A jak wyglądały postoje w Chorwacji? Płaciliście za jakieś pole czy "na dziko" stawialiście kampera? Jestem ciekawa kosztów takiej wyprawy...
AnnaS
Nowicjusz
 
Posty: 13
Prawo jazdy: 09 11 2000
Przebieg/rok: 14tys. km
Auto: Iveco EuroTech
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1994

22 Cze 2017, 12:21

Hej czy są jakieś dodatkowe zabezpieczenia, które można zastosować jadąc z przyczepą? Mam na myśli to, że mimo, że przyczepe mam średniej wielkości, to trochę sie boję o stabilność, bo samochód jest jeszcze mniejszy (Jag XJS)
Rauh
Nowicjusz
 
Posty: 4
Prawo jazdy: 06 09 1979
Przebieg/rok: 13tys. km
Auto: Jaguar XK8 Coupe
Silnik: V8 4,0 l
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sport/Coupe
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1996