Jak sprawdzić / obliczyć ET felgi? - instrukcja

05 Paź 2021, 20:56

Na rynku mamy bardzo dużo dostępnych felg zarówno aluminiowych jak i stalowych. Każda z nich powinna posiadać wytłoczone parametry montażowe w szczególności szerokość, średnicę i parametr osadzenia felgi ET. Niestety nie zawsze tak jest, zdarzają się zamienniki które nie mają takich danych (są bardzo słabo widoczne, nieczytelne) i tu pojawia się problem bo żeby założyć felgi musimy wiedzieć czy ich parametry będą odpowiednie dla naszego samochodu.

Jak obliczyć ET felgi?
Osadzenie felgi czyli ET to odległość pomiędzy płaszczyzną symetrii felgi, a płaszczyzną piasty. W przypadku kiedy wartość ET jest wyższa, tym felga bardziej się chowa (będzie bliżej elementów zawieszenia). ET może przyjmować wartości dodatnie jak i ujemne.

Na szkicu przedstawiam jak to wygląda.
Jak sprawdzić / obliczyć ET felgi? - instrukcja
Przykład pomiaru ET przedstawię na feldze z oponą. Ponieważ płaszczyznę symetrii felgi będzie mi w tym przypadku łatwiej policzyć, a parametr ET wyjdzie prawidłowy. Oczywiście taka sama procedura pomiaru będzie w przypadku samej felgi bez opony.

Opona powinna być napompowana do zalecanych wartości i w moim przypadku jest to 2,3 bar. Pobieram na początek miarę szerokości żeby można było ustalić płaszczyznę symetrii.

Na zdjęciu widać że mamy tu dokładnie 21 cm.
Jak sprawdzić / obliczyć ET felgi? - instrukcja
Następnie sprawdzam jaką wartość ma głębokość płaszczyzny felgi która przylega do piasty względem granicy szerokości.

Na zdjęciu widać że mamy 15 cm.
Jak sprawdzić / obliczyć ET felgi? - instrukcja
Mając te dwa parametry otrzymaliśmy możliwość obliczenia parametru ET. Od tej drugiej wartości odejmujemy w tym przypadku połowę szerokości koła. Wynikiem będzie wartość szukanego parametru ET.

Moje obliczenia:
- 21 cm (szerokość koła)
- 15 cm (głębokość płaszczyzny przylegania do piasty)

15 cm - (21 cm / 2) = 4,5cm = 45 mm = ET45

Na dowód że to prawda zdjęcie z poprawnym ET dla tej felgi.
Jak sprawdzić / obliczyć ET felgi? - instrukcja
Taki pomiar możemy zrobić we własnym zakresie przy pomocy zwykłej miarki. Najłatwiej będzie zdjąć wymiary z samej felgi na której nie ma zamontowanej opony ale jak widać przy feldze z oponą jest to również dosyć proste.

Jak chcecie porównać dwie różne szerokości felg z ET (można też dodać dystanse) to mamy na forum specjalnie do tego przygotowany kalkulator ET który pozwala na koniec skopiować link do porównania.
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5149
Zdjęcia: 11441
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

22 Wrz 2022, 14:46

Bardzo ciekawy temat, dziękuję
Cykada
Obserwowany
 
Posty: 1

22 Wrz 2022, 16:28

Raczej wszystkie felgi mają ten parametr podany, wytłoczony od wewnętrznej strony na alusach lub na stalówkach może być również z przodu. Ogólnie warto wiedzieć co on oznacza bo jest on bardzo ważny przy zmianie felg.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 6823
Zdjęcia: 23
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Opony letnie, czyli ogumienie, którego potrzebujesz
    Mechanicy zalecają, aby w momencie gdy średnia dobowa temperatura powietrza osiąga więcej niż 7 stopni Celsjusza, zakładać w pojazdach opony letnie. Sprawdźmy, jakie cechy opon letnich sprawiają, że warto to robić i czemu ...
    Wyjazd na wakacje samochodem – o czym pamiętać?
    Długo wyczekiwany po okresie kwarantanny czas wakacyjnych wyjazdów w końcu nadszedł. Z uwagi na bezpieczeństwo, o wiele więcej Polaków w tym roku zdecyduje się na podróże krajowe, by zobaczyć lokalne ...

  •