Jak sprawdzić / obliczyć szerokość felgi? - instrukcja

05 Paź 2021, 20:06

Większość felg myślę, że jakieś 90% będzie miało specjalne oznaczenia co do rozmiaru i wystarczy tylko je odczytać. Jednak zdarzają się też takie które ich nie posiadają i wtedy pozostanie nam obliczyć szerokość felgi (najlepiej zrobić to bez założonej opony).

Oczywiście istnieją przyrządy dzięki którym zmierzymy orientacyjną szerokość felgi bez zdejmowania opony tzw. cyrkle do pomiaru szerokości felg, ale tu chodzi o wykonanie pomiaru bez specjalistycznych urządzeń.

Jak obliczyć szerokość felgi?
Szerokość felgi podawana jest w calach co pół wartości np. 5J; 5,5J; 6J; 6,5J; 7J; 7,5J itd. Najlepiej w tym przypadku sprawdzić szerokość jaką ma felga w cm i później zamienić sobie tą wartość na cale używając kalkulatora i dzieląc to co otrzymamy w cm przez jednostkę cala czyli przez 2,54 cm (1 cal). Pomiar szerokości felgi wykonujemy w miejscu montażu opony czyli wewnątrz kołnierza felgi co widać na załączonym niżej szkicu.

Szkic pomiaru szerokości felgi.
Jak sprawdzić / obliczyć szerokość felgi? - instrukcja
Przykład dla felgi o szerokości 6,5J:
- Nasze dane to 16,51 cm (szerokość felgi którą zmierzyliśmy).

16,51 cm / 2,54 cm = 6,5 cal

Oczywiście mierząc linijką nie będziemy tak dokładni ale mając na uwadze to że felgi są w rozmiarach co pół cala jesteśmy wstanie po nawet trochę mniej dokładnym pomiarze stwierdzić jaką szerokość ma felga.

Jak odczytać szerokość felgi z oznaczenia?
Poniższe zdjęcie przedstawia oznaczenie felgi 6,5Jx16H2 z którego możemy odczytać jej szerokość 6,5 cala i średnicę felgi 16 cali. Ostatni symbol H2 wskazuje profil przekroju felgi.
Jak sprawdzić / obliczyć szerokość felgi? - instrukcja
Na forum mamy dostępny kalkulator który pozwala dobrać szerokość felgi do opony.
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 4965
Zdjęcia: 11418
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

19 Paź 2021, 11:38

ArteK napisał(a):Oczywiście istnieją przyrządy dzięki którym zmierzymy orientacyjną szerokość felgi bez zdejmowania opony tzw. cyrkle do pomiaru szerokości felg
No dobra ale przecież one mierzą felgę na zewnątrz bez potrzeby zdejmowania opony. Czy one mają jakieś wliczone grubości ścianek felgi na tym kołnierzu? U Ciebie na szkicu jest pokazane że prawidłowo pomiar należy zdjąć wewnątrz tego kołnierza co jest niemożliwe przy założonej oponie.

Na załączonym zdjęciu widać, że cyrkiel jest przyłożony do rantu felgi ale tam przecież jest w miejscu tego pomiaru więcej niż faktycznie ma rozmiar felgi w calach.

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]


Ciekawe czy takim cyrklem przy każdej feldze wyjdzie idealny pomiar szerokości?
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 4421
Zdjęcia: 12
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Niebezpieczny miesiąc na drogach - październik
    Jesienią dostosowanie techniki prowadzenia samochodu do zmiennych i często trudnych warunków ma szczególne znaczenie. W ostatnich latach to właśnie w październiku w wypadkach drogowych w Polsce zginęło najwięcej ...
    Zamienniki opon - kalkulator
    Zamiennik to opona która ma za zadanie zastąpić nam oponę wzorcową tą którą przewidział do montażu w samochodzie producent. Chodzi tu dokładnie o rozmiar średnicy zewnętrznej opony który będzie jak najbardziej ...

  •