Jak wezwać pomoc na drodze?

Jak wezwać pomoc na drodze?

20 Wrz 2017, 23:50

Co zrobić z samochodem, który uległ kolizji albo awarii na drodze? Próbować jechać dalej? Wezwać przyjaciela z linką holowniczą? Zatrzymywać przejeżdżające samochody? Zestresowanemu właścicielowi uszkodzonego pojazdu niejeden głupi pomysł przychodzi do głowy. Doświadczeni automobiliści radzą aby wtedy wezwać fachową pomoc i uniknąć dalszych szkód i jeszcze większych wydatków. Można np. zadzwonić do swojego ubezpieczyciela który pomoże w przysłaniu pomocy drogowej na miejsce zdarzenia numer telefonu do niego znajdziecie na pewno na blankiecie OC.

Ustal gdzie jesteś
Pierwsze pytanie operatora pomocy drogowej będzie dotyczyło miejsca gdzie stoi samochód. Niełatwo na nie odpowiedzieć kiedy jesteśmy zaskoczeni, więc dobrze się wcześniej przygotować.
1. Zanim zdarzy się wypadek warto przećwiczyć odczytywanie współrzędnych miejsca postoju ze swojego urządzenia nawigacji satelitarnej albo smartfona (nie każdy wie gdzie tego szukać). To przyda nam się nie tylko we wspomnianej sytuacji.
2. Jeśli w pobliżu jest jakiś charakterystyczny obiekt (stacja benzynowa, kolejowa, sklep itp.) zapytaj personel o jego położenie, adres lub dojazd. Jak masz smartfon możesz nazwę ulicy odczytać z mapy.
3. Odczytaj dane ze słupka hektometrycznego przy drodze. Zazwyczaj na słupku od góry mamy liczbę określającą kilometr a niżej (większą) liczbę metrów (1 oznacza 100 m, 2 – 200, itd.). Przyda się jeszcze numer drogi, albo przynajmniej nazwy mijanych ostatnio miejscowości.
Image
Oceń szkody
Będzie to pomocne podczas rozmowy i zamawiania pomocy drogowej ponieważ mogą paść pytania o:
– markę i model samochodu,
– wagę pojazdu (masę własną),
– rodzaj skrzyni biegów (samochody z automatyczną skrzynią nie mogą być holowane, trzeba użyć lawety),
– ew. przyczepę albo przewożony ładunek,
– liczbę pasażerów,
– ubezpieczenie,
– koła (czy któreś nie odpadło, zablokowało się, nie straciło opony),
– czy samochód posiada instalację LPG,
– czy coś nie wycieka z komory silnika (olej, płyn hamulcowy, chłodniczy).

Czy trzeba wzywać policję?
Jeśli ucierpieli ludzie konieczne jest wezwanie policji. Nie wolno wtedy usuwać i przenosić pojazdów ani ich części. Jeśli ucierpiały tylko samochody wystarczy dojść do porozumienia co do winy z pozostałymi uczestnikami kolizji. Najłatwiej wypełnić i podpisać odpowiedni formularz tzw. oświadczenie sprawcy o kolizji drogowej.

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]


Zawiadom firmę ubezpieczeniową
Każde zdarzenie drogowe trzeba zgłosić jako "szkodę" u swojego ubezpieczyciela w ciągu zazwyczaj 5-7 dni. Warto dokładnie sprawdzić ten termin bowiem jego przekroczenie spowoduje odmowę wypłaty odszkodowania.

POLECAMY Wypadek czy kolizja? Zatrzymaj się, pomyśl i pomóż

Inne przydatne numery
Jeśli w wypadku ucierpieli ludzie, wybuchł pożar, albo może dojść do kolejnych groźnych zdarzeń, powinieneś znać jeszcze te numery:
112 – europejski numer ratunkowy
997 – policja
998 – straż pożarna
999 – pogotowie ratunkowe
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2693
Zdjęcia: 9707
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Kierowanie z tylnego siedzenia - backseat driver Kierowanie z tylnego siedzenia - backseat driver
    Niechciane komentarze i wskazówki czy ostentacyjne wzdychanie z niezadowolenia – to typowe zachowania osoby, którą po angielsku nazywa się "backseat driver", co oznacza kierującego z tylnego siedzenia. ...
    [E] 300C 3,5 / C6 3,0 / Legend IV 3,5 / GS 300 mk3 [E] 300C 3,5 / C6 3,0 / Legend IV 3,5 / GS 300 mk3
    Podstawowe kryteria zestawienia: - limuzyna segmentu E - silnik benzynowy o mocy ok. 250KM - automatyczna skrzynia biegów - modele z okolic 2006 roku Wytypowane modele do zestawienia: - Chrysler 300C 3,5 - 249KM - ...

  •