Jak korzystać z nowych technologii bezpieczeństwa na drodze?

09 Kwi 2019, 13:26

Samochody coraz częściej potrafią same regulować prędkość, zahamować w razie niebezpieczeństwa, trzymać się pasa ruchu i odczytywać znaki drogowe. Te technologie nie tylko ułatwiają życie kierowcom, lecz także mogą zapobiec wielu niebezpiecznym zdarzeniom.

Należy jednak korzystać z nich rozsądnie i zgodnie z przepisami oraz zaleceniami producenta. Tymczasem z badań wynika, że jednego na 10 kierowców kusiłoby, żeby podczas korzystania z takich systemów… uciąć sobie drzemkę(1).
Jak korzystać z nowych technologii bezpieczeństwa na drodze? W pełni autonomiczne samochody jeszcze nie mogą swobodnie jeździć po publicznych drogach. Dostępne w salonach samochodowych auta zostały jednak wyposażone w wiele technologii, które są etapem na drodze do pojazdu poruszającego się bez udziału kierowcy. Na razie te rozwiązania wspierają osobę siedzącą za kierownicą, a nie ją zastępują. W jaki sposób należy z nich korzystać, by poprawić swoje bezpieczeństwo?

Auto utrzyma bezpieczną odległość i zahamuje w razie potrzeby
Aktywny regulator prędkości potrafi więcej niż utrzymanie wybranej, stałej prędkości. Dzięki niemu auto utrzymuje bezpieczną odległość od samochodu jadącego przed nim. Zaawansowany technologicznie system może również całkowicie wyhamować samochód i ruszyć z miejsca, co przydaje się zwłaszcza podczas jazdy w korku.

Z kolei aktywny system wspomagania nagłego hamowania wykrywa rowerzystów i pieszych, aby w razie potrzeby ostrzec kierowcę o niebezpiecznej sytuacji, a w przypadku braku reakcji samodzielnie wyhamować samochód.

Kontrola, utrzymanie pasa ruchu i pomoc przy zmianie pasa
System utrzymania pasa ruchu zmniejsza ryzyko wypadku na autostradzie czy drodze szybkiego ruchu, gdzie zjechanie z pasa ruchu to jedna z częstych przyczyn wypadków. System powiadamia kierowcę i koryguje tor jazdy, jeśli samochód zaczyna przekraczać linię pasa ruchu bez użycia kierunkowskazu, np. w sytuacji zaśnięcia kierowcy podczas jazdy. Nowoczesne samochody pomagają również w bezpiecznej zmianie pasa dzięki systemom kontroli martwego pola.


Ostrzeganie o nadmiernej prędkości
Nadmierna prędkość należy do najczęstszych przyczyn wypadków drogowych. Obecnie dzięki kamerze samochód może ostrzec kierowcę o ograniczeniu prędkości obowiązującym na danym odcinku i zasugerować odpowiednią prędkość.

Drzemki i pisanie SMS-ów w czasie jazdy wciąż zabronione
Choć zadaniem systemów wspomagających prowadzenie jest zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, to badania wykazały, że niektórzy kierowcy lekkomyślnie podchodzą do korzystania z takich udogodnień. Wielu respondentów przyznało, że używając tej technologii byliby skłonni postąpić wbrew prawu oraz zaleceniom producentów i pisać SMS-y (34%) czy uciąć sobie drzemkę w czasie jazdy (11%)(1).

POLECAMY Kamery wykrywają kierowców którzy używają telefonu w czasie jazdy

Nowoczesne technologie zbliżają nas do ery samochodów autonomicznych, ale wykorzystywanie systemów wspomagania prowadzenia nie może wpływać na czujność kierowcy. Wciąż powinien on trzymać ręce na kierownicy, uważnie obserwować drogę i zadbać o maksymalną koncentrację na wykonywanej czynności.

źródło: (1) #TestingAutomation, Euro NCAP, Global NCAP i Thatcham Research, 2018, Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

19 Sie 2021, 21:24

Dobrze że w samochodach nowych jest dużo fajnych systemów pomagających na drodze jednak kierowca nie może zapomnieć myśleć na drodze co przy natłoku elektroniki mogło by się zdarzyć
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 971
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

20 Sie 2021, 08:11

Zdrowy rozsądek przede wszystkim! Systemy są fajne np. te które wykrywają pieszych czy zahamują przed przeszkodą. Jednak trzeba pamiętać że im więcej rzeczy przejmuje za nas komputer tym prawdopodobnie będziemy stawać się gorszymi kierowcami...

Ostatnio jechałem samochodem znajomego w miarę świeżym i co chwila mi coś pikało (komunikaty, czasem nawet nie wiedziałem o co chodzi, a to była informacja o fotoradarze choć mapę/nawigację miałem wyłączoną) i powiem szczerze, że strasznie mnie to rozpraszało. Jak mu o tym powiedziałem to mówił że specjalnie ma tak wszystko ustawione :)
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9766
Zdjęcia: 34
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Manufaktura Car Show 2013
    W miniony weekend w Ch Manufaktura można było zobaczyć wydarzenia pod nazwą "Manufaktura Car Show 2013". To propozycja dla miłośników czterech kółek w najróżniejszych odsłonach. W tym roku była to największa ...