Jak zaplanować bezpieczny wyjazd na urlop?

02 Lip 2021, 11:53

Rozpoczął się czas wakacyjnych wyjazdów, a więc i zwiększonego natężenia ruchu. Wiąże się z tym niestety duża liczba wypadków drogowych, do których w ubiegłym roku najczęściej dochodziło w sierpniu, a lipiec był trzeci wśród miesięcy z największą liczbą takich zdarzeń(1). Dlatego wybierając się w dłuższą podróż samochodem, należy się do niej odpowiednio przygotować.

Lato to nie tylko czas beztroski – właśnie w tym czasie na drogach pojawia się więcej samochodów, a w związku z tym wzrasta liczba wypadków drogowych. W 2020 roku najwięcej takich zdarzeń miało miejsce w sierpniu (2 595), a niewiele mniej – w lipcu (2 517)(1). Aby zminimalizować zagrożenie, kierowca powinien we właściwy sposób przygotować się do wyjazdu na wakacje.
Jak zaplanować bezpieczny wyjazd na urlop? Planowanie podróży – kluczem do bezpiecznej jazdy
Aby zminimalizować stres i pośpiech związany z wyjazdem, warto wcześniej dokładnie zaplanować trasę i czas przejazdu, uwzględniając miejsca postoju na odpoczynek. Najlepiej założyć 20-procentową rezerwę czasową, gdyż pośpiech sprzyja podejmowaniu większego ryzyka na drodze.

Nie zarywaj nocy przed podróżą
Przed wyjazdem warto się wyspać i być wypoczętym, w przeciwnym razie grozi nam zmniejszenie czujności i wydłużenie czasu reakcji, co u kierowcy jest szczególnie niebezpieczne. Zmęczenie może także prowadzić do błędnego odczytywania sygnałów dawanych przez innych kierowców i w konsekwencji do nieprawidłowych reakcji.

Sprawdź wyposażenie i stan techniczny samochodu
Aby podróż na długo oczekiwany urlop przebiegła komfortowo, a przede wszystkim bezpiecznie, należy zacząć od skontrolowania stanu technicznego auta. Trzeba sprawdzić, czy światła działają prawidłowo i są odpowiednio wyregulowane, a także w jakim stanie znajduje się ogumienie. Kontrolując poziom ciśnienia w oponach, należy wziąć pod uwagę obciążenie auta podczas podróży. Samochód musi być wyposażony w sprawną gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy, zdecydowanie powinniśmy również zaopatrzyć się w apteczkę pierwszej pomocy.

"Przed wyjazdem koniecznie dopilnujmy, aby wycieraczki były w dobrym stanie, ponieważ czyste szyby w samochodzie to podstawa dobrej widoczności podczas jazdy, a tym samym odpowiednio szybkiej reakcji na zagrożenie. Warto zwrócić uwagę, aby przednia szyba była czysta również od wewnątrz, co bardzo poprawia widoczność, szczególnie gdy się ściemnia lub po zmroku" mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault

Gdy musisz prowadzić w słońcu i upale
Wysokie temperatury mogą wywołać u kierowcy zmęczenie i groźny spadek koncentracji, dlatego przed rozpoczęciem podróży należy najpierw przewietrzyć samochód, a następnie włączyć klimatyzację. Jednak powinno się z niej ostrożnie korzystać z uwagi na różnicę temperatur, która może spowodować chwilowy spadek odporności.

POLECAMY Wyjazdy weekendowe - bezpieczne piątkowe podróże

Wybierając się w dłuższą trasę, warto pamiętać o przewiewnym stroju z naturalnych tkanin, najlepiej w jasnych barwach, a także o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy. Przed wyjazdem czy w przerwach podróży należy zrezygnować ze spożywania obfitych i ciężkostrawnych posiłków oraz pamiętać o odpowiednim nawodnieniu.

Nie zaszkodzi również zaopatrzyć się w matę i zasłonki przeciwsłoneczne, chroniące wnętrze auta przed nadmiernym nagrzaniem. Temperatura w pozostawionym na parkingu samochodzie może wzrosnąć nawet do 60°C. Z tego względu nie wolno pod żadnym pozorem oddalać się od samochodu, w którym znajdują się dzieci lub zwierzęta. Nawet krótki pobyt w zamkniętym, rozgrzanym pojeździe może skończyć się dla nich tragicznie. Należy także zwrócić szczególną uwagę na rzeczy pozostawione w samochodzie podczas upału, zwłaszcza łatwopalne jak kanistry z benzyną czy butle gazowe, które mogą stwarzać niebezpieczeństwo(2).

Zadbaj o zwierzęta w czasie podróży
Jeżeli planujemy podróż samochodem z pupilem, powinniśmy przede wszystkim dopilnować, aby zwierzę było bezpieczne oraz nie ograniczało widoczności i ruchów kierowcy. Nie może ono więc swobodnie poruszać się po całym aucie. Aby mu to uniemożliwić, należy skorzystać z odpowiedniej wielkości transportera, który trzeba zabezpieczyć przed przesuwaniem się, bądź specjalnej uprzęży. Jeżeli zwierzak przewożony jest na tylnej kanapie pojazdu, warto rozłożyć mu specjalną matę lub zwykły koc, co zapobiegnie ślizganiu się. Nie wolno wkładać zwierząt do pudeł, bez dostępu świeżego powietrza.

POLECAMY Z dzieckiem na wakacje - podróż w samochodzie

Aby zminimalizować stres związany z podróżą, warto zabrać ulubioną zabawkę zwierzaka, a także zadbać o płynną jazdę, łagodnie wchodząc w zakręty i unikając ostrego hamowania. Należy zapewnić pupilowi zacienione miejsce i stały dostęp świeżego powietrza – najkorzystniej utrzymywać temperaturę do 20°C. W czasie dłuższej podróży koniecznie trzeba pamiętać o zapewnieniu czworonogowi dostępu do wody i o robieniu częstych przerw, co około dwie godziny, aby na przykład wyprowadzić psa. Takie postoje pomogą także kierowcy, gdyż przeciwdziałają monotonii jazdy.

źródło: (1) policja.pl; (2) gov.pl; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

02 Lip 2021, 12:10

Warto też pakując bagażnik cięższe rzeczy dać jak najbliżej siedzeń czyli najgłębiej. Zabezpieczenie bagażu gumami ściągającymi pozwoli na jego ustabilizowanie i nie pozwoli mu się przesuwać. Do wnętrz samochodu warto zabrać sobie jakąś wodę do picia, a wszystkie zbędne elementy dobrze jak by zostały z tyłu i nie leżały luzem w samochodzie.

Przed takim wyjazdem powinno też się oprócz opisanych wyżej czynności zajrzeć pod maskę i skontrolować poziom oleju w silniku.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

24 Lip 2021, 08:40

Ja zawsze przed wyjazdem wakacyjnym, tak samo i teraz kilka dni temu oddałem auto do ogólnego przeglądnięcia przed wakacjami. Nie jest do duży koszt a zawsze ma się spokojniejszą głowę.
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 971
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001