Wyjazdy weekendowe - bezpieczne piątkowe podróże

21 Kwi 2023, 10:39

Piątek kojarzy się z początkiem weekendu, odpoczynkiem po intensywnej pracy i wyjazdami. Tymczasem piątkowe popołudnie na drogach to najbardziej niebezpieczny czas w całym tygodniu. Aby zapobiegać wypadkom, kierowcy nie mogą lekceważyć dużego natężenia ruchu i związanego z tym stresu, a także powinni unikać pośpiechu i rozproszenia uwagi za kierownicą.

Złagodzenie limitów związanych z pandemią oraz pogoda skłaniają wielu Polaków do wypoczynku z dala od miasta. Kierowcy wyjeżdżający w piątek powinni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności.
Wyjazdy weekendowe - bezpieczne piątkowe podróże

Najgorzej jest w piątek

Policyjne statystyki nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości, to właśnie piątek jest dniem z największą liczbą wypadków. W ubiegłym roku w piątki odnotowano 3922 takich zdarzeń, o kilkaset więcej niż każdego innego dnia tygodnia oraz aż o 1286 wypadków więcej niż w niedzielę. W piątki na drogach ginie najwięcej osób i zarazem najwięcej zostaje rannych. Największe nasilenie wypadków zaczyna się późnym popołudniem, a najgorzej jest między godziną 16.00 a 17.00(1).

To czas największego natężenia w ruchu drogowym, czas wyjazdów na weekend i towarzyszącego im pośpiechu. To właśnie wtedy najmocniej mogą dać o sobie znać przemęczenie i trudności z koncentracją. Może to oznaczać gorsze radzenie sobie za kierownicą i skłonność do podejmowania ryzyka na drodze, aby na przykład zdążyć przed korkami. Tym samym zwiększa się prawdopodobieństwo uczestniczenia w wypadku drogowym.

Jak pokonać zdenerwowanie podczas jazdy?

Jazda w warunkach miejskiego ruchu może wiązać się ze stresem. Frustracja narasta szczególnie w korkach, gdy uciekają cenne minuty. Wielu kierowców denerwuje się też z powodu zachowania innych uczestników ruchu, a poirytowanie może skutkować bardziej agresywną jazdą. Trudniej wtedy o niezbędną dla bezpieczeństwa koncentrację i zachowanie szczególnej ostrożności.

Gdy tylko zaczniemy odczuwać podenerwowanie, należy głęboko oddychać z wykorzystaniem przepony i powoli policzyć do dziesięciu. Napięcie związane ze stresem pomoże także obniżyć aromat mięty lub cynamonu, dlatego warto zaopatrzyć się w zawieszkę o takim zapachu. Stojąc w korku lub na światłach można również wykonać proste ćwiczenie relaksacyjne, pozwalające pozbyć się napięcia mięśni. Należy napiąć na kilka sekund jak najmocniej mięśnie całego ciała, a potem nagle je rozluźnić i następnie powtórzyć to kilka razy.

POLECAMY Najbardziej niebezpieczne dni tygodnia to...

"Zaoszczędźmy sobie dodatkowego stresu i z wyprzedzeniem zaplanujmy wyjazd, wyruszając trochę wcześniej, tak aby nie nadganiać później straconych w korkach minut i nie wyprzedzać za wszelką cenę. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości do panujących warunków i bezpiecznym odstępie od poprzedzającego pojazdu" mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Wyeliminuj rozpraszacze uwagi

W sytuacji stresu i pośpiechu znacznie łatwiej o popełnienie błędu za kierownicą, dlatego warto zadbać o to, aby w skupieniu uwagi nie przeszkadzały dodatkowe czynniki. Zdecydowanie należy zrezygnować ze słuchania zbyt głośnej i dynamicznej muzyki na rzecz spokojniejszych, ale nie usypiających rytmów. Nadmierne czy długotrwałe natężenie dźwięku nie jest obojętne dla samopoczucia kierowcy i tak narażonego na hałas, którego najczęstszym źródłem w miastach jest ruch drogowy. Należy jednak uważać, aby szukanie ulubionej piosenki czy ustawianie radia nie odrywało kierowcy od obserwowania drogi i ruchu.

Skutecznym rozpraszaczem uwagi jest rozmawianie przez telefon, którego najlepiej unikać podczas prowadzenia, a jeśli jest to konieczne, trzeba korzystać z zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego. Należy również bezwzględnie zrezygnować z palenia czy jedzenia za kierownicą.

źródło: (1) policja.pl; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

21 Kwi 2023, 11:21

Zaczęło się robić ciepło i zapewne sezon na weekendowe podróże powoli zaczyna się. Starajmy się nie spieszyć podczas takich wyjazdów bo to czy dojedziemy na miejsce półgodziny później nie zrobi jakiejś większej różnicy, przecież nikt nas nie goni :wink:
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

21 Kwi 2023, 12:05

A ja już od jakiegoś czasu porzuciłem samochód i przesiadłem się na...pociągi. I powiem wam, że o wiele milsza i zazwyczaj szybsza podróż. Np. podróż do Zakopanego. Jadę pociągiem, nie martwię się o korki, o zmęczenie, o parkingi itd. Wsiadam w pociąg i jadę. Na miejscu gdzie bym nie chciał dojechać jeżdżą busy. I to co chwila. I za parę złotych - np. przejazd spod hotelu Bachleda Kasprowy do doliny Chochołowskiej do Siwej Polany, bilet 4 zł. Dwie osoby 8 zł. Tam i z powrotem 16 zł. A samochodem? Sam parking przy Siwej Polanie to obecnie 20 zł...Do tego paliwo. No i poszukiwanie wolego miejsca oczywiście... Nie opłaci się. To oczywiście tylko przykład. Kiedyś wogóle nie pomyślałbym, że podróż pociągiem jest o wiele przyjemniejsza niż autem...Ba, nawet nie dałbym sobie tego powiedzieć...A teraz nawet nie chcę słyszeć o aucie :)
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

21 Kwi 2023, 13:01

To wszystko zależy gdzie jedziesz, skąd itd. Ja ostatnio liczyłem z W-wy do Gdańska wypad dla 4 osób to mi wyszło ze samochodem pojadę ponad dwa razy taniej i tu liczę tylko sam przejazd. Dodatkowo do pociągu trzeba jakoś dojechać i wziąć bagaż :mrgreen: dodatkowy koszt, na miejscu to samo. Jak bym jechał tylko z plecakiem to mniejszy problem.

Na miejscu jak najbardziej można poruszać się lokalną komunikacją bo nie jest się tak uwiązanym ale samo dotarcie z punktu A do B naszymi kolejami to koszty nie do przyjęcia no może jeszcze dla jednej osoby lub dwóch.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

21 Kwi 2023, 18:32

Ja wybieram się niedługo do Gdańska. Bilet na Intercity 92 zł od osoby. Za bagaż nie płacisz, bo jest w cenie biletu. Ale na Pendolino w pierwszej klasie bilet już 344 zł.
Tutaj myślę, że znaczenie ma to, w ilu się jedzie - im więcej tym paliwo taniej wychodzi. Ale z drugiej strony - jechać wygodnie w pociągu i niczym się nie martwić, a jechać w 4 czy 5 samochodem tyle km to już nie ten sam komfort.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

21 Kwi 2023, 22:14

MotoAlbercik napisał(a):Bilet na Intercity 92 zł od osoby
W jedną stronę :wink: a trzeba jeszcze wrócić. Oczywiście spokój ducha jest jak jedziesz pociągiem ale ja znowu jakoś nie przepadam bo lubię jeździć autem.

MotoAlbercik napisał(a):jechać w 4 czy 5 samochodem tyle km to już nie ten sam komfort
przy dwóch już wyjdzie taniej, o pięciu nie myślę bo jaki by nie był samochód poza jakiś dużym vanem to komfortu nie będzie ale te 4 osoby spokojnie dały by radę.

Dwa lata temu byłem pociągiem z W-wy w Poznaniu na targach i opcja fajna bo w miarę szybko, a na miejscu wychodzisz odrazu przez ulicę na targi. Wiec było ok. Samochodem dojazd również dobry ale masz dosyć spory koszt za samą autostradę nie licząc paliwa. Ogólnie zawsze warto rozważyć różne opcje.

Ja jak bym miał pojechać pociągiem drożej niż samochodem to by mi się nie chciało zawracać nawet tym głowy no chyba, że mógłbym przez ten czas popracować na laptopie jak to niektórzy robią. Wtedy to ma jakiś sens.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34