Rozproszenie uwagi kierowcy może stanowić poważne zagrożenie bezpieczeństwa jazdy. Nie bez wpływu na koncentrację podczas prowadzenia pojazdu pozostaje zachowanie innych osób obecnych w samochodzie. Nawet zwykła rozmowa może przyczynić się do wypadku drogowego.
Choć w przypadku zdarzeń drogowych pasażerowie samochodów najczęściej są ofiarami wypadków, w niektórych sytuacjach okazują się jednak sprawcami. Rokrocznie dochodzi do wypadków z winy pasażera, w ubiegłym roku pasażerowie spowodowali 100 wypadków, w poprzednich latach ponad 100(1).
Obecność w samochodzie innych osób w czasie jazdy może mieć także wpływ na bezpieczeństwo prowadzenia, o ile będzie przyczyniała się do rozproszenia uwagi kierującego. Rozproszenie uwagi kierowcy jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych na świecie(2).
Co odwraca uwagę kierowcy
Powodem dekoncentracji może być wszystko, co choć na chwilę odwraca uwagę kierowcy od prowadzenia pojazdu, łącznie z ruchem drogowym czy otoczeniem. Skutecznym rozpraszaczem uwagi kierującego może być na przykład korzystanie ze smartfona, ustawianie nawigacji w czasie jazdy, a także spożywanie jedzenia i napojów za kierownicą.
Pasażer w aucie
Na zachowanie kierującego duży wpływ mogą mieć jadące z nim inne osoby. Interakcje z pasażerami mogą powodować dodatkowe obciążenie dla kierowcy, osłabiać jego refleks i spowalniać czas reakcji.
Czynnością dekoncentrującą podczas jazdy może być już sama rozmowa z pasażerami. Niebezpiecznym zachowaniem jest przekazywanie przez kierowcę przedmiotów, na przykład podawanie dziecku zabawki czy napoju. Należy unikać też sytuacji, gdy kierujący odwraca wzrok od drogi, aby spoglądać na to, co pokazuje mu pasażer, nie powinniśmy też odrywać rąk od kierownicy i gestykulować. Zdarza się, że kierowca zaangażowany jest w kłótnię, a nawet szarpaninę czy inny kontakt fizyczny z pasażerami. To może skutkować utratą kontroli nad kierownicą, nagłą, niezamierzoną zmianą prędkości czy pasa ruchu.
"Wielu, zwłaszcza niedoświadczonych, kierowców może mieć skłonność do ulegania w czasie jazdy sugestiom pasażerów, zachęcających do szybszej czy brawurowej jazdy. Jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ w takich warunkach o wiele łatwiej o nieuwagę i w konsekwencji popełnienie tragicznego w skutkach błędu za kierownicą" mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Będąc pasażerem
Pasażerowie muszą pamiętać, że podobnie jak kierujący, również oni są uczestnikami ruchu oraz że ich zachowanie może wpływać na reakcje kierującego i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego ważne jest, aby w samochodzie nie przyczyniać się dodatkowo do dekoncentrowania kierowcy, na przykład poprzez zagadywanie go, włączanie głośno muzyki, doprowadzanie do kłótni czy namawianie kierowcy do wykonywania ryzykownych manewrów. Niedopuszczalne jest szturchanie kierowcy, krzyczenie na niego czy chwytanie przez pasażera za kierownicę. Nie wolno wsiadać do samochodu, jeśli mamy świadomość, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. W takiej sytuacji powinniśmy odebrać tej osobie kluczyki do pojazdu, konieczne może okazać się również wezwanie policji.
źródło: (1) policja.pl; (2) sciencedirect.com; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Tak naprawdę kierowcę może rozpraszać wszystko i w dużej mierze zależy to też od niego samego czy ulega takim wpływom zewnętrznym. Oczywiście pasażerowie potrafią być absorbujący ale często jeździmy / podróżujemy w gronie osób które dobrze znamy i wiemy na co je stać. Dlatego w większości przypadków jesteśmy na pewne rzeczy przygotowani i nie reagujemy na nie a także sami pasażerowie też wiedzą jak się zachować w samochodzie.
Sam często jeżdżę i wiem, że dzieci potrafią być czasem bardzo absorbujące. Kiedyś doświadczyłem sam kłótni w samochodzie nie będę wnikał w szczegóły ale pasażer wracał do domu komunikacją miejską
No jak ja patrzę na te ekrany wielkości starego telewizora babci w samochodzie to mi nie powiecie, że one nie dekoncentrują W starych modelach jakoś mało co mogło zdekoncentrować oprócz żony która myli drogę albo dziecka które krzyczy. Niebawem to ekrany będą przed twarzą a obraz z widoku przed samochodem będzie na małym ekranie z boku jak teraz radio
Volvo wprowadza zmiany w modelach S80, V70 i XC70 Nowe elementy karoserii i wnętrza, zmiany mechaniczne, redukcja zużycia paliwa to tylko niektóre ze zmian, jakie nastąpiły w modelach S80, V70 i XC70. Dodatkowo znajdzie się w nich system sterowania pojazdem Sensus ...
Silnik F20C - Honda Honda słynie z bardzo dobrych silników oraz słynnego systemu zmiennych faz rozrządu VTEC. Jednym z najciekawszych motorów stworzonych przez japońskiego producenta jest ten zastosowany w Hondzie S2000. Wykonana ...
Drogi użytkowniku, aby dalej móc dostarczać Ci coraz lepszej jakości treści którymi możesz być zainteresowany powinieneś przejść do ustawień prywatności i tam skonfigurować swoje zgody w celu dopasowania treści marketingowych do Twojego zachowania. Pamiętaj! Dzięki reklamom możemy finansować rozwój naszej strony, a Ty w zamian otrzymujesz do niej bezpłatny dostęp.