Czy boisz się zwrócić uwagę kierowcy będąc pasażerem samochodu?

22 Lis 2019, 12:29

Blisko 30% pasażerów samochodów czułoby się niekomfortowo, prosząc kierowcę, żeby zwolnił. Nadmierna prędkość należy jednak do najczęstszych przyczyn wypadków i powinniśmy reagować, gdy nasze bezpieczeństwo jest zagrożone. Ta sama zasada dotyczy innych groźnych zachowań, takich jak wyprzedzanie "na trzeciego" czy jazda pod wpływem alkoholu.

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że dwie trzecie pasażerów samochodów czuło się niekomfortowo z powodu prędkości, z jaką jechał ich znajomy lub członek rodziny. Jednocześnie blisko 30% pasażerów wstydziłoby się poprosić bliską osobę, żeby zwolniła(1). Tymczasem jazda z nadmierną prędkością jest niezwykle ryzykowna. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to druga najczęstsza przyczyna wypadków powstałych z winy kierujących. W zeszłym roku w wypadkach spowodowanych nadmierną prędkością w Polsce zginęło 778 osób(2).
Czy boisz się zwrócić uwagę kierowcy będąc pasażerem samochodu? Nie powinniśmy traktować przekraczania prędkości jako normalnego zjawiska i usprawiedliwiać naszych bliskich, którzy się tego dopuszczają w naszej obecności. Narażają oni w ten sposób bezpieczeństwo wielu osób. Dlatego zawsze w takiej sytuacji należy zwrócić uwagę kierowcy.

W podobny sposób powinniśmy traktować pozostałe sytuacje, w których kierowca ryzykuje życie swoje i innych, takie jak wyprzedzenie "na trzeciego", ignorowanie czerwonego światła czy wymuszanie pierwszeństwa.

Wciąż zdarza się również, że członkowie rodziny czy przyjaciele nie reagują, widząc, że za kierownicę chce wsiąść osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu. W takim przypadku najczęściej trudno jej przemówić do rozsądku, ale musimy uniemożliwić kierowcy jazdę w tym stanie. Jeśli wymaga to odebrania mu kluczyków do pojazdu albo wezwania policji, zróbmy to!

POLECAMY Pasażerowie, nogi w dół!

Jednocześnie nie należy mylić reakcji na niebezpieczne sytuacje z komentowaniem stylu prowadzenia bliskiej osoby. Niechciane wskazówki czy okazywanie niezadowolenia bez ważnej przyczyny mogą prowadzić od poirytowania kierowcy, co również negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault; (1) Transport for London; (2) policja.pl | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

22 Lis 2019, 12:50

Jak widzę, że jeżdżę z gościem, który za bardzo szarżuje, to raczej nie mam z tym większego problemu, aby zwrócić mu na to uwagę.
Instat
Początkujący
 
Posty: 152
Prawo jazdy: 17 02 1987
Auto: Citrone C2
Silnik: 1,6
Paliwo: Benzyna + LPG
Rok produkcji: 2001

22 Lis 2019, 13:11

Myślę że każdy powinien mieć na tyle odwagi żeby bez problemu mógł zwrócić uwagę kierowcy jak coś go niepokoi. Ja również nie mam z tym problemu ale...

Mając na uwadze stosunki kobieta mężczyzna tu już może się pojawić spory problem jak jadą oboje samochodem i żona zwraca uwagę mężowi lub odwrotnie. Już nie raz widziałem że z takiego niby błahego zwrócenia uwagi potrafiły powstać spore konflikty :mrgreen: Nie mniej jednak pamiętajmy że tu bezpieczeństwo jest jednak najważniejsze!
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

18 Gru 2019, 09:56

Ja zawracam uwagę...szczególnie mojej żonie. Oczywiście dość często rodzi się z tego awantura bo przecież ona jest mądrzejsza i więcej wie bo ma prawo jazdy od roku a ja tylko od 15 lat
RobertoN
Początkujący
 
Posty: 60