Czy boisz się zwrócić uwagę kierowcy będąc pasażerem samochodu?

Czy boisz się zwrócić uwagę kierowcy będąc pasażerem samochodu?

22 Lis 2019, 13:29

Blisko 30% pasażerów samochodów czułoby się niekomfortowo, prosząc kierowcę, żeby zwolnił. Nadmierna prędkość należy jednak do najczęstszych przyczyn wypadków i powinniśmy reagować, gdy nasze bezpieczeństwo jest zagrożone. Ta sama zasada dotyczy innych groźnych zachowań, takich jak wyprzedzanie "na trzeciego" czy jazda pod wpływem alkoholu.

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że dwie trzecie pasażerów samochodów czuło się niekomfortowo z powodu prędkości, z jaką jechał ich znajomy lub członek rodziny. Jednocześnie blisko 30% pasażerów wstydziłoby się poprosić bliską osobę, żeby zwolniła(1). Tymczasem jazda z nadmierną prędkością jest niezwykle ryzykowna. Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to druga najczęstsza przyczyna wypadków powstałych z winy kierujących. W zeszłym roku w wypadkach spowodowanych nadmierną prędkością w Polsce zginęło 778 osób(2).
Czy boisz się zwrócić uwagę kierowcy będąc pasażerem samochodu? Nie powinniśmy traktować przekraczania prędkości jako normalnego zjawiska i usprawiedliwiać naszych bliskich, którzy się tego dopuszczają w naszej obecności. Narażają oni w ten sposób bezpieczeństwo wielu osób. Dlatego zawsze w takiej sytuacji należy zwrócić uwagę kierowcy.

W podobny sposób powinniśmy traktować pozostałe sytuacje, w których kierowca ryzykuje życie swoje i innych, takie jak wyprzedzenie "na trzeciego", ignorowanie czerwonego światła czy wymuszanie pierwszeństwa.

Wciąż zdarza się również, że członkowie rodziny czy przyjaciele nie reagują, widząc, że za kierownicę chce wsiąść osoba znajdująca się pod wpływem alkoholu. W takim przypadku najczęściej trudno jej przemówić do rozsądku, ale musimy uniemożliwić kierowcy jazdę w tym stanie. Jeśli wymaga to odebrania mu kluczyków do pojazdu albo wezwania policji, zróbmy to!

POLECAMY Pasażerowie, nogi w dół!

Jednocześnie nie należy mylić reakcji na niebezpieczne sytuacje z komentowaniem stylu prowadzenia bliskiej osoby. Niechciane wskazówki czy okazywanie niezadowolenia bez ważnej przyczyny mogą prowadzić od poirytowania kierowcy, co również negatywnie wpływa na bezpieczeństwo jazdy.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault; (1) Transport for London; (2) policja.pl | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3116
Zdjęcia: 11654
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Czy boisz się zwrócić uwagę kierowcy będąc pasażerem samochodu?

22 Lis 2019, 13:50

Jak widzę, że jeżdżę z gościem, który za bardzo szarżuje, to raczej nie mam z tym większego problemu, aby zwrócić mu na to uwagę.
Instat
Początkujący
 
Posty: 145
Prawo jazdy: 17 02 1987
Auto: Citrone C2
Silnik: 1,6
Paliwo: Benzyna + LPG
Rok produkcji: 2001

Re: Czy boisz się zwrócić uwagę kierowcy będąc pasażerem samochodu?

22 Lis 2019, 14:11

Myślę że każdy powinien mieć na tyle odwagi żeby bez problemu mógł zwrócić uwagę kierowcy jak coś go niepokoi. Ja również nie mam z tym problemu ale...

Mając na uwadze stosunki kobieta mężczyzna tu już może się pojawić spory problem jak jadą oboje samochodem i żona zwraca uwagę mężowi lub odwrotnie. Już nie raz widziałem że z takiego niby błahego zwrócenia uwagi potrafiły powstać spore konflikty :mrgreen: Nie mniej jednak pamiętajmy że tu bezpieczeństwo jest jednak najważniejsze!
Cichy77
Stały forumowicz
 
Posty: 4652
Zdjęcia: 68
Auto: Nie mam

Re: Czy boisz się zwrócić uwagę kierowcy będąc pasażerem samochodu?

18 Gru 2019, 10:56

Ja zawracam uwagę...szczególnie mojej żonie. Oczywiście dość często rodzi się z tego awantura bo przecież ona jest mądrzejsza i więcej wie bo ma prawo jazdy od roku a ja tylko od 15 lat
RobertoN
Nowicjusz
 
Posty: 20
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Zgubiona faktura zakupu samochodu, firma już nie istnieje? Zgubiona faktura zakupu samochodu, firma już nie istnieje?
    Czasem zdarzają się przypadki że zgubiliśmy oryginał faktury zakupu samochodu i w wydziale komunikacji okazuje się że nie możemy bez takiego dokumentu zarejestrować samochodu. Co gorsza firma od której kupiliśmy auto ...
    Fiat Tipo - kompaktowy sedan Fiat Tipo - kompaktowy sedan
    Fiat TIPO to całkowicie nowy, czterodrzwiowy samochód, stworzony od samego początku jako trójbryłowy sedan, zgodnie z koncepcją "Born to be Sedan ", co pozwoliło wydobyć zrównoważone kształty włoskiego ...

  •