Uwaga rower

21 Kwi 2014, 12:26

Jako że zaczął się sezon rowerowy, warto wiedzieć parę rzeczy. Tym bardziej, że niektóre przepisy pozwalają rowerzystom na zbyt wiele, co naraża samego rowerzystę na niebezpieczeństwo. Ale to jest właśnie Polska - ci, którzy są najbardziej zagrożeni na drodze ( pieszy, rowerzysta ) dostają największe prawa. Głupawe ale prawdziwe.

Uwaga rower

Jazda między samochodami jadącymi w korku - zgodnie z przepisami, rowerzysta może jechać między samochodami, jeżeli tylko nie przekracza linii ciągłej - omijanie i wyprzedzanie pojazdu na tym samym pasie jest dozwolone. A więc w sytuacjach, w jakich jest możliwe, że rowerzysta nas wyprzedzi czy ominie należy bacznie obserwować lusterka z obu stron, ponieważ jak dojdzie do kolizji/wypadku, to winny będzie kierowca samochodu. Warto też pamiętać, że rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy także z prawej strony - art. 24 pkt 12 ustawy. A więc otwierając prawe drzwi lub skręcając w lewo, należy zawsze przed tym manewrem spojrzeć w lusterko ! Może się też zdarzyć, że jadąc prawym pasem, rowerzysta będzie nas wyprzedzał z lewej strony, bo pojedzie lewym pasem, ale z prawej strony samochodu jadącego lewym pasem.
Co za tym idzie? Jak jedziemy wolno lewym pasem ( np. w korku lub stoimy przed skrzyżowaniem ), to możemy się spodziewać z naszej prawej strony rowerzysty !

Rowerzysta a skrzyżowanie - kierowca samochodu, skręcający w drogę poprzeczną ma obowiązek przpuszczenia rowerzysty, który przecina tą drogę, czyli jedzie na wprost - art. 27 pkt 1a ustawy. I warto wiedzieć, że w tym przypadku, nie ma znaczenia, czy jest namalowana ściezka rowerowa, czy rowerzysta jedzie po przejściu dla pieszych ! Zresztą ten sam przepis dotyczy pieszych - skręcając w droge poprzeczną należy ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
Warto też pamiętać, że bezpośrednio przed skrzyżowaniem jak i na nim, rowerzysta ma prawo jechać środkiem pasa ruchu, jeżeli pas ten umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku - art. 16 pkt 7 ustawy. Tu należy sobie przypomnieć, że skrzyżowanie to również rondo, a więc rowerzysta może jechać środkiem pasa równiez na rondzie.
I tu warto przypomnieć, że jest też coś takiego jak śluza dla rowerów - jest to część jezdni na wlocie skrzyżowania na całej szerokości jezdni lub wybranego pasa ruchu przeznaczona do zatrzymania rowerów w celu zmiany kierunku jazdy lub ustąpienia pierwszeństwa, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi art. 2 pkt 5b ustawy.

Jazda obok siebie - zgodnie z przepisami, rowerzyści mogą jechać obok siebie, gdy nie utrudnia to ruchu lub nie zagraża bezpieczeństwu ruchu - art. 33 pkt 3a ustawy. Jednak nie można jednoznacznie określić, co oznacza termin utrudnienie ruchu, więc rowerzyści mogą jechać obok siebie. A warto tu też pamiętać, że podczas wyprzedzania rowerzysty należy zachować odstęp minimum 1 metra od niego - art. 24 pkt 2 ustawy.

Rowerzysta a ścieżka rowerowa. Rowerzysta ma bezwzględny obowiążek korzystania ze ściezki rowerowej, ale warto wiedzieć, że tylko wtedy, gdy jest ona wyznaczona dla kierunku ruchu, w którym się porusza. czyli jeżeli ściezka rowerowa jest z lewej strony drogi, to rowerzysta może jechać po jezdni, nie korzystając ze ściezki.

Zatrzymywanie się i postój - nie wolno zatrzymywać się na przejeździe dla rwoerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 metrów przed nim, a na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje również 10 m za tym przejściem - art. 49 pkt 2 ustawy. Nie wolno również zatrzymywać się na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów ( tu przypomnę co to jest ”Pas ruchu dla rowerów” - część jezdni przeznaczoną do ruchu rowerów w jednym kierunku, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowym” - art. 2 pkt 5a ustawy) oraz w śluzie roewrowej( z wyjątkiem rowerów oczywiście ) - art. 49 pkt 11 ustawy. Tu warto przypomnieć, że podobny przepis dotyczy chodnika, ale to nie to samo ! W tym przypadku zakaz zatrzymywania się dotyczy całości.

Rowerzysta i słuchawki. Jazda rowerzyście w słuchawkach, czyli takiemu, co podczas jazdy słucha muzyki nie jest zabroniona. Należy więc pamiętać, że "zasłuchany" rowerzysta w razie zagrożenia może nie usłyszeć klaksonu i może nie mieć świadomości o zbliżającym się samochodzie, bo poprostu go nie będzie słyszał. A z tego powodu dochodzi do dużej ilości wypadków.

Rowerzysta jadący lewą stroną drogi. Rowerzysta może jechać lewą stroną drogi, jeżeli opiekuje się on osobą jadącą na roewrze w wieku do 10 lat - art. 33 pkt 7 ustawy.
Należy też wiedzieć, że jest zakaz wyprzedzania innych pojazdów na przejeździe dla rowerów jak i bezpośrednio przed nim ( taki sam przepis dotyczy przejścia dla pieszych ) - art. 27 pkt 4 ustawy.
Nie wolno też wjeżdżać między rowery jadące w kolumnie ( ten sam przepis dotyczy też pieszych ) - art. 32 pkt 6 ustawy.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

23 Maj 2014, 12:07

No ja się z tym zgadzam, bo po mieście jeżdzę tylko rowerem.
Ogółem, to staram się wszystko omijać, ale nie raz byłem
w sytuacji wymuszenia na mnie pierwszeństwa na skrzyżowaniu.
Znajomy fajny tekst o tym napisał.
Oczywiści pozdro dla kierowców :)
autobahn
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Miejscowość: Kraków
Prawo jazdy: 25 09 2001
Przebieg/rok: 20tys. km
Auto: Seat Ibiza
Silnik: 1.4 TDI
Paliwo: Diesel
Typ: Inny
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2005

05 Wrz 2014, 13:36

Bezpieczeństwo rowerzystów na drodze zależy jednak nie tylko od nich samych, ale również od nas, kierowców. Sam trochę jeżdżę na rowerze, a to jak zachowują się kierowcy samochodów względem rowerzystów jest karygodne. Wyprzedzają na wzniesieniach, na podwójnej ciągłej, nie zachowując metrowego odstępu i nie zwracając zupełnie uwagi na jednoślady. Dlatego też wcale się nie dziwię, że tak wielu rowerzystów boi się poruszać po drogach.
misiek79
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 11
Auto: Ford Mondeo
Paliwo: Benzyna

15 Wrz 2014, 08:49

Osobiście miałem sytuacje jadąc z kolegą rowerem kierowca "zepchnął" właśnie mojego znajomego tak z drogi ze spadł z roweru i wylądował w rowie.
Barto88
Nowicjusz
 
Posty: 13
Auto: nie mam

14 Paź 2014, 12:56

Chyba każdy miał takie sytuacje. Najważniejsze to nie pchać się na trzeciego.. Po mieście, po drodze, zmieniając pasy jak samochody.. nie wyobrażam sobie bezpiecznej jazdy. Dlatego kask powinien być obowiązkowy.
barnabba
Nowicjusz
 
Posty: 11
Auto: Subaru Legacy

14 Paź 2014, 16:46

Ja jestem zdania, że prawda jest pośrodku. Zdecydowanie potępiam przepisy np. o wyprzedzaniu z prawej strony, w mojej opinii tworzą one niepotrzebne niebezpieczeństwo. z drugiej jednak strony, często to kierowcy samochodów nie należycie dbają o bezpieczeństwo podczas manewrów, rowerzystom często brakuje wyobraźni, spotkałem się z przypadkami kiedy rowerzysta, zdając sobie raczej sprawę z tego, że samochód go nie widzi wyprzedzał na zasadzie "bo mam prawo" stąd tyle wypadków.
sirious
Nowicjusz
 
Posty: 24
Auto: Renault Megane I

23 Paź 2014, 14:11

Problem jest taki, że aby jeżdżić rowerem w ruchu ulicznym nei trzeba mieć prawa jazdy. Często spotykam się z młodymi rowerzystami, którym całkowicie brakuje wyobraźni.
relecto
Nowicjusz
 
Posty: 19
Prawo jazdy: 13 03 2007
Przebieg/rok: <1tys. km
Auto: Volkswagen Passat

23 Lis 2014, 12:34

W ostatnim czasie przepisy dla rowerzystów się pozmieniały, więc czas o tym przypomnieć i rowerzystom i kierowcom samochodów.
Nie będę się rozpisywał, bo to nie ma sensu. Tutaj jest wszystko elegancko wyjaśnione. Mimo, że zmiana przepisów dotyczy rowerzystów, kierowcy innych pojazdów też powinno się z tym zapoznać, bo ich też to dotyczy.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

23 Lis 2014, 12:56

Kierowcy nie powinni się denerwować – rowerzysta po opuszczeniu skrzyżowania wróci na przeznaczoną dla niego część drogi.

He, he.. Autopiloty pomontowali w rowerach ??
Poza tym lekko bzdurny ten przepis i jego interpretacja na tej stronce..
Wprowadzenie takiej zmiany w przepisach ma na celu uniemożliwienie wyprzedzania rowerzysty w obrębie jednego pasa ruchu, „spychanie” go na inny pas czy zajeżdżanie mu drogi na skrzyżowaniu.

A PoRD mówi, że ..
"na skrzyżowaniu zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego" czyli rower można wyprzedzić nawet na skrzyżowaniu - art.24/7/3
Zapętlili się w tych tłumaczeniach..
silvo44
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 2893
Miejscowość: Olkusz
Prawo jazdy: 01 09 1983
Auto: TOYOT YARIS III
Silnik: 1,0
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2011

23 Lis 2014, 13:13

Silvo44 przyjacielu - dlatego wprowadzili przepis, że ów rowerzysta ma prawo ustawić się na środku pasa i ma obowiązek zjechać na prawą stronę po opuszczeniu skrzyżowania. Czyli przez samo skrzyżowanie ów rowerzysta jedzie środkiem pasa, uniemożliwiając samochodom wyprzedzanie go i spychanie o którym mowa. Tak samo ustawiając się na środku pasa ( bo chce np. skręcić w lewo ) nie trzyma cały czas lewej ręki wyciągniętej jak stoi, tylko poprostu stoi. A jak wjedzie na skrzyżowanie to poprostu skręca w lewo ( oczywiście sygnalizując to ). A kiedyś jak rowerzysta stał przy prawej krawędzi pasa i po zaświeceniu zielonego światła chciał skręcić w lewo, to co się działo? Już przy samym starcie nie miał szans, bo jak on stał przy prawej krawędzi pasa, to obok niego, z jego lewej strony stał samochód, a za nim kolejne. Po zaświeceniu się zielonego światła samochody ruszały, a rowerzysta nawet nie miał szans zjechać do lewej krawędzi jezdni żeby bezpiecznie skręcić w lewo. Teraz jest to rozwiązane.
I dlatego też napisąłem, że z tymi nowymi przepisami powinni się zapoznać nie tylko rowerzyści, ale tez i inni użytkownicy dróg, bo jak takiego potrącisz na skrzyżowaniu i powiesz, że jechał środkiem pasa, to będzie to twoja wina. Mimo, że żaden z przepisów nie zakazuje wyprzedzania rowerzysty na skrzyżowaniu. Ale on jadąc środkiem pasa jedzie zgodnie z PRD.
No i inna sprawa, która nie jest zawarta w PRD - kultura na drodze, której wielu kierowcom brak niestety :( Myślę tu o kierowcach samopchodów.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

05 Sty 2015, 10:41

Ja jeżdżę dużo rowerem po mieście, staram się robić wszystko zgodnie z przepisami i nie wadzić nikomu, ale fakt nie jesteśmy święci, tak samo jak świętymi nie są kierowcy. Mam wrażenie, że czasem rowerzyści są traktowani jak zło konieczne, zdarzyło mi się np, że pewna elegancka dama nawymyślała mi, bo ośmieliłem się zmienić pas (na jednokierunkowej) na lewy, by przygotować się do jazdy prosto,a później krętu w lewo, Pani była oburzona, że ją spowolniłem... no cóż dobrze mieć tylko takie problemu. Niemniej, szanujmy się na drodze :)
bjornek
Nowicjusz
 
Posty: 7
Prawo jazdy: 10 04 1989
Auto: Woldzwagen Passat

15 Sty 2015, 12:43

Ja nie wiem co wy się czepiacie tak tych rowerów, zresztą coraz częściej widuję osoby z takimi kamerkami jak na filmie w YT i wydaje mi się, że też po to aby monitorować różne zachowania samochodów na drodze względem rowerów.
Ostatnio edytowany przez silvo44, 15 Sty 2015, 12:51, edytowano w sumie 1 raz
Powód: niedozwolona reklama
geniaxx
Nowicjusz
 
Posty: 8
Prawo jazdy: 14 10 1977
Przebieg/rok: 13tys. km
Auto: Honda Civic
Rok produkcji: 2011

16 Sty 2015, 09:54

Bardzo niebezpieczne w ostatnim sezonie dla rowerzystów było to, że przejeżdżają na rowerach po pasch dla pieszych. Nie chce im się zejść z roweru i przeprowadzić, tylko wjeżdżają na pasy tak, jakby był tam przejazd dla rowerów. Jest to bardzo niebezpieczne. A w szczególności jak jest ciemno.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

18 Sty 2015, 20:18

Gdzieś pamiętam jakiś czas temu wypowiedź jakiegoś rowerzysty zbulwersowanego tym że w trasie poza miastem powinien jeździć w kamizelce odblaskowej. Było to coś w stylu "ale przecież kierowcy muszą uważać, to nie ja mam uważać a oni, niech wolniej jeżdżą..." Tyaa... już nie raz takich "mądrych" ludzi mijałem na trasie w nocy, którzy nagle wyłaniali się przed autem. Na szczęście jednak wiele osób woli bardziej dbać o własne życie i zdrowie i jeżdżą w kamizelkach.
Ryder667
Nowicjusz
 
Posty: 9
Auto: Skoda Octavia Combi

18 Sty 2015, 21:58

Ryder667 napisał(a):Było to coś w stylu "ale przecież kierowcy muszą uważać, to nie ja mam uważać a oni, niech wolniej jeżdżą.

Taaa, kierowcy mają uważać na wszystko, a piesi i rowerzyści to święte krowy...I żaden nie pomyśli, że w starciu z samochodem to oni są na przegranej pozycji i to oni są najbardziej poszkodowani...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000