OC nie będąc właścicielem

29 Cze 2020, 05:54

Cześć, pytanie do forumowiczów. Jakiś czas temu zmarł mój ojciec.
Ostał mi się po nim samochód, któremu kończy się polisa oc. Mam pytanie, czy nie będąc ani właścicielem, ani współwłaścicielem, muszę opłacić polisę? Rozumiem, że samochód musi mieć ważne oc, ale nie jestem jego właścicielem. Sprawa spadkowa po tacie się jeszcze nie odbyła, poza tym mam zamiar się zrzec spadku. Jakie konsekwencje mnie czekają jeśli tej polisy nie wykupię?
Pozdrawiam
Wilk666
Obserwowany
 
Posty: 1

29 Cze 2020, 11:46

Ubezpieczenie OC samochodu nie wygasa wraz z chwilą śmierci właściciela ponieważ jest ono przypisane do samochodu. Tak więc oznacza to to, że przejdzie ono wraz z własnością samochodu na spadkobiercę.

Jak masz testament i wskazane tam że samochód przechodzi na Ciebie to tak naprawdę do chwili zrzeczenia się spadku będziesz jego właścicielem wiec powinieneś wykupić OC.

Jeżeli nie ma testamentu to będzie inaczej czyli wszystkie osoby ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe bo w tym przypadku trzeba wykupić ubezpieczenie OC żeby uniknąć kary. To już jak się dogadacie kto za to OC zapłaci to wasza sprawa ale trzeba je wykupić. Jeżeli jesteś sam spadkobiercą to również musisz wykupić OC jak nie zrzeczesz się wcześniej tego spadku.

Czyli w skrócie jeśli postępowanie spadkowe nie zakończy się przed końcem OC, to obowiązek wykupienia nowego ubezpieczenia OC spoczywa na każdym z potencjalnych spadkobierców.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9741
Zdjęcia: 34
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    BMW w leasingu – o czym warto pamiętać?
    Luksusowe modele BMW cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Korzystne rozwiązanie stanowi szczególnie BMW leasing. Na co zwrócić uwagę, decydując się na tę formę finansowania? ...
    Piesi po zmierzchu obowiązkowo z odblaskami
    Pieszy który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza terenem zabudowanym, będzie miał obowiązek noszenia elementów odblaskowych tak zakłada nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która została podpisana ...