OC nie będąc właścicielem

29 Cze 2020, 06:54

Cześć, pytanie do forumowiczów. Jakiś czas temu zmarł mój ojciec.
Ostał mi się po nim samochód, któremu kończy się polisa oc. Mam pytanie, czy nie będąc ani właścicielem, ani współwłaścicielem, muszę opłacić polisę? Rozumiem, że samochód musi mieć ważne oc, ale nie jestem jego właścicielem. Sprawa spadkowa po tacie się jeszcze nie odbyła, poza tym mam zamiar się zrzec spadku. Jakie konsekwencje mnie czekają jeśli tej polisy nie wykupię?
Pozdrawiam
Wilk666
Obserwowany
 
Posty: 1

29 Cze 2020, 12:46

Ubezpieczenie OC samochodu nie wygasa wraz z chwilą śmierci właściciela ponieważ jest ono przypisane do samochodu. Tak więc oznacza to to, że przejdzie ono wraz z własnością samochodu na spadkobiercę.

Jak masz testament i wskazane tam że samochód przechodzi na Ciebie to tak naprawdę do chwili zrzeczenia się spadku będziesz jego właścicielem wiec powinieneś wykupić OC.

Jeżeli nie ma testamentu to będzie inaczej czyli wszystkie osoby ponoszą solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe bo w tym przypadku trzeba wykupić ubezpieczenie OC żeby uniknąć kary. To już jak się dogadacie kto za to OC zapłaci to wasza sprawa ale trzeba je wykupić. Jeżeli jesteś sam spadkobiercą to również musisz wykupić OC jak nie zrzeczesz się wcześniej tego spadku.

Czyli w skrócie jeśli postępowanie spadkowe nie zakończy się przed końcem OC, to obowiązek wykupienia nowego ubezpieczenia OC spoczywa na każdym z potencjalnych spadkobierców.
Rokiko
Stały forumowicz
 
Posty: 2873
Zdjęcia: 12
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    V-ósemki w planach Lexusa. Jest nowy patent
    Lexus słynie z cenionych silników V8. Japończycy podkreślają też, że – mimo mody na zelektryfikowane napędy i systemy automatyzujące jazdę – zamierzają nadal produkować samochody dla wymagających entuzjastów ...
    Jak bezpiecznie parkować? Niebezpieczeństwa parkowania!
    Parkowanie to jedna z podstawowych umiejętności, jakie kierowca powinien nabyć w czasie kursu nauki jazdy. Jednak nawet gdy ktoś wykona ten manewr prawidłowo podczas egzaminu, nie ma pewności, że będzie w stanie równie ...

  •