Zaparowane szyby w samochodzie - jak nie widzisz nie jedź!

Zaparowane szyby w samochodzie - jak nie widzisz nie jedź!

08 Gru 2019, 21:42

Zaparowane szyby w samochodzie to częste zjawisko w okresie
jesienno-zimowym. Wielu kierowców bagatelizuje ten problem i rusza z miejsca, zanim szyby staną się przejrzyste. Ograniczona widoczność może jednak prowadzić do wypadku
.

To scenariusz dobrze znany większości kierowców: spieszymy się, wsiadamy do samochodu, chcąc natychmiast odjechać, i widzimy zupełnie zaparowane szyby… W takiej sytuacji może nas kusić, żeby pobieżnie przetrzeć część szyby przed nami i wyjechać z parkingu, ale takie zachowanie grozi wypadkiem.

Dobra widoczność jest podstawą naszego bezpieczeństwa na drodze. Zdecydowanie nie wystarczy możliwość obserwowania jezdni przez część szyby, bo im mniejsze pole widzenia, tym większa szansa, że nie zauważymy nagłego pojawienia się pieszego czy przeszkody przed nami.
Zaparowane szyby w samochodzie - jak nie widzisz nie jedź! Jak sprawić, by szyby odparowały?
Co więc należy zrobić w opisanej sytuacji? Możemy włączyć nawiew i nakierować go na szybę. Pamiętajmy jednak, żeby wyłączyć zamknięty obieg powietrza, bo to właśnie wilgotne powietrze w zamkniętym samochodzie jest źródłem problemu. Jeszcze lepiej z problemem poradzi sobie klimatyzacja, która dodatkowo osusza powietrze. Znaczny udział w skutecznym odparowaniu wilgoci z szyb ma filtr kabinowy – warto dbać o jego regularną wymianę.

Jeżeli nie możemy czekać ani chwili, możemy przetrzeć szybę za pomocą czystej szmatki, pamiętajmy jednak, żeby zrobić to dokładnie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć
Aby ograniczyć problem parowania szyb, trzeba nie dopuścić do tego, żeby w naszym aucie gromadziła się wilgoć. Jesienią i zimą nie jest to łatwe zadanie, bo często wsiadamy do samochodu w mokrej odzieży. Z tego powodu w przypadku opadów śniegu ważne jest wcześniejsze otrzepanie butów oraz kontrolowanie stanu dywaników – tam gromadzi się woda.

Warto również sprawdzić, czy uszczelki drzwi i klapy bagażnika nie są uszkodzone. Pamiętajmy też o tym, by dbać o czystość szyb nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz, ponieważ na brudnej szybie łatwiej osadza się wilgoć. Możemy także wypróbować pochłaniacz wilgoci. Można wykonać go samodzielnie, umieszczając w aucie woreczek wypełniony solą, ryżem lub żwirkiem dla kota.

POLECAMY Pięć rzeczy, o których powinien pamiętać kierowca jesienią

Dobrym sposobem jest dokładne wyczyszczenie / umycie szyb i nałożenie np. niewidzialnej wycieraczki lub preparatu anty-para. One pomagają w zmniejszeniu ilości zamglenia samej szyby.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3116
Zdjęcia: 11654
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Zaparowane szyby w samochodzie - jak nie widzisz nie jedź!

08 Gru 2019, 21:55

Jak układ wentylacji jest sprawny i filtr kabinowy nie zawalony brudem to wystarczy zwracać uwagę aby na gumach pod nogami nie było wody. Jak jest to ją wylać i nie powinno być problemu z parowaniem szyb. Oczywiście klimatyzacja tu bardzo pomaga w osuszaniu wnętrza.

Pochłaniacze wilgoci też dają radę ale tu trzeba pamiętać żeby je osuszać jak mamy takie w kształcie gąbki.
Cichy77
Stały forumowicz
 
Posty: 4653
Zdjęcia: 68
Auto: Nie mam
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Audi i klub FC Bayern Monachium wspólnie zmierzają w przyszłość Audi i klub FC Bayern Monachium wspólnie zmierzają w przyszłość
    Audi i FC Bayern Monachium wspólnie zmierzają ku przyszłości. Obydwie marki premium już od roku 2002 tworzą mocny zespół. Teraz przedłużyły oraz rozszerzyły istotę swojej współpracy do roku 2029. Audi ...
    Fiat Tipo - kompaktowy sedan Fiat Tipo - kompaktowy sedan
    Fiat TIPO to całkowicie nowy, czterodrzwiowy samochód, stworzony od samego początku jako trójbryłowy sedan, zgodnie z koncepcją "Born to be Sedan ", co pozwoliło wydobyć zrównoważone kształty włoskiego ...

  •