Nie jedz, nie pij, nie pisz podczas prowadzenia auta

03 Lip 2019, 13:44

Wielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo niebezpieczne jest korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia auta. Czy jednak wiedzą, że niemal równie groźne podczas jazdy jest jedzenie i picie? Badania pokazują, że korzystając ze smartfona jesteśmy ponad czterokrotnie bardziej narażeni na wypadek, a jedząc i pijąc za kółkiem ponad trzykrotnie[(1).

Telefon / Smartfon
Codziennie na drogach widzimy kierowców korzystających z telefonów komórkowych / smartfonów podczas jazdy. Według badań wykonanych na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że aż 64% kierowców rozmawia przez takie urządzenie w trakcie prowadzenia auta(2). Ryzyko wypadku w takiej sytuacji wzrasta ponad 4 razy.

POLECAMY Ryzykowne rozmowy podczas jazdy

Korzystanie z telefonu / smartfonu w trakcie jazdy jest skrajnie nieodpowiedzialne i ryzykowne. Nasze reakcje są wówczas znacznie opóźnione i narażamy się w dużo większym stopniu na niebezpieczne sytuacje. Pisanie lub odbieranie SMS-a oznacza konieczność oderwania wzroku od tego, co dzieje się na drodze. Wówczas potrafimy przejechać nawet kilkadziesiąt metrów bez żadnej kontroli otoczenia. Dodatkowo trzymanie telefonu w jednej ręce oznacza oderwanie jej na pewien czas od kierownicy, a to z kolei może skutkować utratą kontroli nad pojazdem.

Jedzenie i picie
Jedzenie i picie podczas jazdy może nie wydawać się bardzo ryzykowne. Tymczasem takie zachowanie kierowcy może mieć poważne konsekwencje. Kierowca, zajęty jedzeniem czy piciem nie jest w stanie kontrolować odpowiednio sytuacji na drodze, ponieważ rozprasza wzrok, uwagę oraz zajmuje ręce, przez co znacznie wzrasta ryzyko wypadku. Mając na uwadze jednak bezpieczeństwo własne i innych użytkowników ruchu, powinniśmy zadbać o to, żeby zawsze, gdy jesteśmy głodni znaleźć czas na postój. Podczas pokonywania długich tras najlepiej postarać się zjeść podczas trasy kilka małych posiłków, co 3 godziny.
Nie jedz, nie pij, nie pisz podczas prowadzenia auta Warto także pamiętać, aby nie jeść zbyt obfitych posiłków, ponieważ osłabia to refleks i pogarsza koncentrację. Człowiek wówczas staje się senny, traci skupienie i może doprowadzić do kolizji czy nawet wypadku. Dlatego jedząc w czasie postoju w trakcie podróży najlepiej jedzmy lekkie i pożywne posiłki.

źródło: (1) transportcafe.co.uk; (2) its.waw.pl; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3855
Zdjęcia: 13165
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

07 Lip 2019, 22:50

To jest klucz do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Będąc za kierownicą musimy bacznie zwracać uwagę na swoje ruchy, jak i na ruchy pozostałych kierowców. Pisząc smsa, albo będąc na gazie nie dość, że nie spełniamy pierwszego warunku, to tym bardziej drugiego. Piłeś, pisze, nie jedź, proste! :)
tomekserafin
Nowicjusz
 
Posty: 10
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Używany samochód z salonu – czy warto?
    Zakup samochodu to jedna z najważniejszych decyzji finansowych, jakie podejmujemy. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej wybrać nowy pojazd prosto z salonu, czy może skorzystać z oferty używanych samochodów ...
    Światowy Zlot Citroenów 2CV
    Światowy Zlot fanów modelu Citroena 2CV zgromadził miłośników już po raz dwudziesty drugi. Odbył się on pod koniec lipca od 26 do 30 w portugalskim kurorcie Ericeira nad Oceanem Atlantyckim. Światowy Zlot 2CV ...