Nie jedz, nie pij, nie pisz podczas prowadzenia auta

03 Lip 2019, 13:44

Wielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo niebezpieczne jest korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia auta. Czy jednak wiedzą, że niemal równie groźne podczas jazdy jest jedzenie i picie? Badania pokazują, że korzystając ze smartfona jesteśmy ponad czterokrotnie bardziej narażeni na wypadek, a jedząc i pijąc za kółkiem ponad trzykrotnie[(1).

Telefon / Smartfon
Codziennie na drogach widzimy kierowców korzystających z telefonów komórkowych / smartfonów podczas jazdy. Według badań wykonanych na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że aż 64% kierowców rozmawia przez takie urządzenie w trakcie prowadzenia auta(2). Ryzyko wypadku w takiej sytuacji wzrasta ponad 4 razy.

POLECAMY Ryzykowne rozmowy podczas jazdy

Korzystanie z telefonu / smartfonu w trakcie jazdy jest skrajnie nieodpowiedzialne i ryzykowne. Nasze reakcje są wówczas znacznie opóźnione i narażamy się w dużo większym stopniu na niebezpieczne sytuacje. Pisanie lub odbieranie SMS-a oznacza konieczność oderwania wzroku od tego, co dzieje się na drodze. Wówczas potrafimy przejechać nawet kilkadziesiąt metrów bez żadnej kontroli otoczenia. Dodatkowo trzymanie telefonu w jednej ręce oznacza oderwanie jej na pewien czas od kierownicy, a to z kolei może skutkować utratą kontroli nad pojazdem.

Jedzenie i picie
Jedzenie i picie podczas jazdy może nie wydawać się bardzo ryzykowne. Tymczasem takie zachowanie kierowcy może mieć poważne konsekwencje. Kierowca, zajęty jedzeniem czy piciem nie jest w stanie kontrolować odpowiednio sytuacji na drodze, ponieważ rozprasza wzrok, uwagę oraz zajmuje ręce, przez co znacznie wzrasta ryzyko wypadku. Mając na uwadze jednak bezpieczeństwo własne i innych użytkowników ruchu, powinniśmy zadbać o to, żeby zawsze, gdy jesteśmy głodni znaleźć czas na postój. Podczas pokonywania długich tras najlepiej postarać się zjeść podczas trasy kilka małych posiłków, co 3 godziny.
Nie jedz, nie pij, nie pisz podczas prowadzenia auta Warto także pamiętać, aby nie jeść zbyt obfitych posiłków, ponieważ osłabia to refleks i pogarsza koncentrację. Człowiek wówczas staje się senny, traci skupienie i może doprowadzić do kolizji czy nawet wypadku. Dlatego jedząc w czasie postoju w trakcie podróży najlepiej jedzmy lekkie i pożywne posiłki.

źródło: (1) transportcafe.co.uk; (2) its.waw.pl; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3789
Zdjęcia: 13089
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

07 Lip 2019, 22:50

To jest klucz do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Będąc za kierownicą musimy bacznie zwracać uwagę na swoje ruchy, jak i na ruchy pozostałych kierowców. Pisząc smsa, albo będąc na gazie nie dość, że nie spełniamy pierwszego warunku, to tym bardziej drugiego. Piłeś, pisze, nie jedź, proste! :)
tomekserafin
Nowicjusz
 
Posty: 10
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Bugatti Chiron
    Ponad 350 km/h w samochodzie ze zdjętym dachem? To brzmi jak koszmar laryngologów. Ale Bugatti Veyron z dachem targa pozwalało na osiągnie takich prędkości. Jednak w przypadku jego następcy nie ma co mówić o ...