Nie jedz, nie pij, nie pisz podczas prowadzenia auta

03 Lip 2019, 12:44

Wielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo niebezpieczne jest korzystanie z telefonu komórkowego podczas prowadzenia auta. Czy jednak wiedzą, że niemal równie groźne podczas jazdy jest jedzenie i picie? Badania pokazują, że korzystając ze smartfona jesteśmy ponad czterokrotnie bardziej narażeni na wypadek, a jedząc i pijąc za kółkiem ponad trzykrotnie[(1).

Telefon / Smartfon
Codziennie na drogach widzimy kierowców korzystających z telefonów komórkowych / smartfonów podczas jazdy. Według badań wykonanych na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wynika, że aż 64% kierowców rozmawia przez takie urządzenie w trakcie prowadzenia auta(2). Ryzyko wypadku w takiej sytuacji wzrasta ponad 4 razy.

POLECAMY Ryzykowne rozmowy podczas jazdy

Korzystanie z telefonu / smartfonu w trakcie jazdy jest skrajnie nieodpowiedzialne i ryzykowne. Nasze reakcje są wówczas znacznie opóźnione i narażamy się w dużo większym stopniu na niebezpieczne sytuacje. Pisanie lub odbieranie SMS-a oznacza konieczność oderwania wzroku od tego, co dzieje się na drodze. Wówczas potrafimy przejechać nawet kilkadziesiąt metrów bez żadnej kontroli otoczenia. Dodatkowo trzymanie telefonu w jednej ręce oznacza oderwanie jej na pewien czas od kierownicy, a to z kolei może skutkować utratą kontroli nad pojazdem.

Jedzenie i picie
Jedzenie i picie podczas jazdy może nie wydawać się bardzo ryzykowne. Tymczasem takie zachowanie kierowcy może mieć poważne konsekwencje. Kierowca, zajęty jedzeniem czy piciem nie jest w stanie kontrolować odpowiednio sytuacji na drodze, ponieważ rozprasza wzrok, uwagę oraz zajmuje ręce, przez co znacznie wzrasta ryzyko wypadku. Mając na uwadze jednak bezpieczeństwo własne i innych użytkowników ruchu, powinniśmy zadbać o to, żeby zawsze, gdy jesteśmy głodni znaleźć czas na postój. Podczas pokonywania długich tras najlepiej postarać się zjeść podczas trasy kilka małych posiłków, co 3 godziny.
Nie jedz, nie pij, nie pisz podczas prowadzenia auta Warto także pamiętać, aby nie jeść zbyt obfitych posiłków, ponieważ osłabia to refleks i pogarsza koncentrację. Człowiek wówczas staje się senny, traci skupienie i może doprowadzić do kolizji czy nawet wypadku. Dlatego jedząc w czasie postoju w trakcie podróży najlepiej jedzmy lekkie i pożywne posiłki.

źródło: (1) transportcafe.co.uk; (2) its.waw.pl; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3487
Zdjęcia: 12612
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

07 Lip 2019, 21:50

To jest klucz do poprawy bezpieczeństwa na drodze. Będąc za kierownicą musimy bacznie zwracać uwagę na swoje ruchy, jak i na ruchy pozostałych kierowców. Pisząc smsa, albo będąc na gazie nie dość, że nie spełniamy pierwszego warunku, to tym bardziej drugiego. Piłeś, pisze, nie jedź, proste! :)
tomekserafin
Nowicjusz
 
Posty: 5
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Niedzielny kierowca na autostradzie - nie bądź taki!
    W okresie świąteczno-noworocznym wielu polskich kierowców przemierza setki kilometrów, by spotkać się z bliskimi czy spędzić wolne dni z dala od domu. Nierzadko przynajmniej część trasy pokonują autostradą lub ...
    Lexus LC500h hybrid – 4,9 sek., 359 KM
    Model LC powstał jako urzeczywistnienie idei, wyrażonej w zaprezentowanym w 2012 roku na Salonie Samochodowym w Detroit samochodzie koncepcyjnym LF-LC (Lexus Future Luxury Coupe). Firma nie planowała jego komercyjnej kontynuacji, ...

  •