Jak przygotować auto do wyjazdu na wakacyjny urlop?

09 Cze 2022, 13:22

Na początku roku 2022 większość (56%) dorosłych Polaków zadeklarowała, iż w bieżącym roku zamierza wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej 2 dni – wynika z danych CBOS. Wielu respondentów uda się na wakacje, te w kraju jak i zagranicą, wykorzystując do tego swój samochód. Podróż np. do popularnej Chorwacji czy Czarnogóry to grubo ponad tysiąc kilometrów, czyli kilkanaście godzin nieustannej pracy pojazdu. Jak przygotować do niej swoje auto? Na co zwrócić szczególną uwagę w samochodzie przed wyjazdem na urlop?

Autem na wakacje
Raport "Wyjazdy Wypoczynkowe Polaków w 2021 roku i plany na rok 2022" pokazuje, że w trzecim roku pandemii Polacy znacznie śmielej snują plany wyjazdowe na nadchodzący rok niż w roku poprzednim (odsetek planujących wyjazd wzrósł o 8 pp.). Co więcej, z badania Automarket.pl wynika, że 42,5 proc. respondentów wie już, że w wakacyjną podróż wyruszy własnym autem.
Jak przygotować auto do wyjazdu na wakacyjny urlop? "Wyjazd na urlop autem to duża elastyczność i mobilność, którą cenią sobie Polacy. Podróżując rodzinnie, np. do lubianej Chorwacji, może okazać się, że taniej jest jechać samochodem niż kupić bilety na samolot wraz z bagażami dla kilku osób. Jednak warto pamiętać, aby przed taką wyprawą odpowiednio przygotować swój pojazd. Dobrze oddać go do specjalisty, ale też podjąć działania na własną rękę, jak zrobienie kontroli POŚ – sprawdzić płyny, opony i światła" mówi Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Dobrym nawykiem jest kontrola obowiązkowego wyposażenia samochodu. W Polsce niezbędne jest posiadanie gaśnicy oraz trójkąta ostrzegawczego, jednak wybierając się za granicę warto rozszerzyć tę listę. Zapakowanie apteczki czy kamizelek odblaskowych sprawi, że policyjna kontrola nie powinna zaskoczyć podróżujących.

Opony, hamulce, płyny
Pierwszym punktem na liście do skontrolowania w aucie przed długą, wakacyjną trasą powinien być układ hamulcowy. Najbezpieczniej, gdyby jego przeglądem zajął się mechanik. Na weryfikacji stanu klocków i tarcz hamulcowych cały proces nie powinien się zakończyć.

Kluczowe znaczenie dla dobrego działania układu hamulcowego ma jakość płynu hamulcowego – szczególnie w okresie letnim, kiedy wysokie temperatury mocno obciążają cały układ. Aby zachować parametry układu hamulcowego w takich warunkach pogodowych upewnijmy się, że płyn hamulcowy oraz przewody hamulcowe są w dobrym stanie. Co ciekawe, niski poziom płynu w zbiorniku może oznaczać, że klocki i tarcze są już mocno zużyte – tłumaczy Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl.

Opony – to kolejny punkt do sprawdzenia przed urlopem, na który podróżować się będzie autem. Zgodnie z prawem głębokość bieżnika to co najmniej 1,6 mm. Jazda na bardziej zużytych oponach może wiązać się z odebraniem dowodu rejestracyjnego w przypadku policyjnej kontroli. Warto sprawdzić też ich ciśnienie. Dokładny pomiar należy wykonywać na zimnych oponach, czyli po dłuższym postoju lub po przejechaniu niewielkiego dystansu. Odczyt ciśnienia przeprowadzony na rozgrzanych może być fałszywy.

"Nie każdy wie, ale odpowiednie wartości ciśnienia dla opon w naszym samochodzie znajdziemy na nalepce umieszczonej po wewnętrznej stronie drzwi lub na klapie wlewu paliwa. Zbyt niskie ciśnienie wpłynie z kolei na większe zużycie paliwa. Nie dokładajmy sobie dodatkowych kosztów podczas urlopu. Warto pamiętać także o sprawdzeniu ciśnienia w kole zapasowym" dodaje Przemysław Gąsiorowski, ekspert autobaza.pl

Bardzo ważnym aspektem przed wyjazdem na urlop jest kontrola płynów – oleju silnikowego, płynu chłodniczego czy płynu do spryskiwaczy. Ich sprawdzenie jest bardzo proste, a także niezbędne. Płyn do spryskiwaczy warto uzupełnić do pełna, w przypadku oleju – na bagnecie – znajdziemy zakres minimalny i maksymalny, pomiędzy którym powinna znajdować się ciecz. Podobnie jest w przypadku płynu chłodniczego.

źródło: Autoiso Sp. z o.o. | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3585
Zdjęcia: 12782
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

09 Cze 2022, 14:32

Redakcja napisał(a):Podróż np. do popularnej Chorwacji czy Czarnogóry to grubo ponad tysiąc kilometrów, czyli kilkanaście godzin nieustannej pracy pojazdu
Na jeden raz to spory odcinek do przejechania szczególnie jak jedziemy z dziećmi. Warto gdzieś w poło zaplanować sobie nocleg. Najlepiej jak jest dwóch kierowców bo mogą się oni wtedy zmieniać co jakiś czas. Jazda ekspresówkami i autostradami może być nużąca dla niektórych.

Ważne jest też zabranie ze sobą np. oleju silnikowego na ewentualne dolewki nawet jak go nie dolewamy to warto zabezpieczyć się w ten sposób. Koło zapasowe (dojazdówkę) powinniśmy sprawdzić przed wyjazdem czy jest sprawne i ma odpowiednią ilość powietrza. Trzeba pamiętać, że jest ono lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż spray do kół.

Redakcja napisał(a):Odczyt ciśnienia przeprowadzony na rozgrzanych może być fałszywy.
Na pewno nie będzie prawidłowy dla podanego ciśnienia na wlepce w samochodzie i będzie zawyżony. Najlepiej sprawdzać ciśnienie po mocy jak samochód stoi w cieniu i na opony nie świeciło słońce. Wtedy jesteśmy w stanie najlepiej określić prawidłowe ciśnienie.

Jadąc do Chorwacji czy Czarnogóry sprawdzenie układu hamulcowego to podstawa. Mamy tam naprawdę sporo dróg o dużym nachyleniu więc hamulce są kluczowym elementem bezpieczeństwa.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 6664
Zdjęcia: 23
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Oznaczenia tablic rejestracyjnych Policji
    Sprawdź, jak rozpoznać auto po numerze rejestracyjnym Policji. Poniżej przedstawiamy aktualne tablice rejestracyjne używane na terenie naszego kraju. HPA – Komenda Główna Policji HPL – Wyższa Szkoła Policji ...
    Jak bezpiecznie pokonywać zakręty?
    Pokonywanie zakrętów nie jest takie łatwe, jakby mogło się wydawać. Redukcja prędkości i skręcenie kierownicy to nie jedyne zadania, jakie musi uwzględnić kierowca. Kluczowa jest płynność wykonania manewru, a do tego ...

  •