Jaki wpływ na prędkość ma hałas silnika, a jaki muzyka?

Jaki wpływ na prędkość ma hałas silnika, a jaki muzyka?

19 Wrz 2014, 15:12

Badania wykazują, że hałas silnika ma wpływ na prędkość, z jaką jedzie kierowca. Gdy kierowca nie słyszy natężenia pracy silnika, jeździ szybciej i znacznie zaniża szacowaną przez siebie prędkość, z jaką się porusza*. A jak wpływa na prowadzących pojazdy rytmiczna muzyka? Wraz ze wzrostem tempa muzyki kierowcy nieświadomie zwiększają prędkość jazdy**.

"Kierowcy oczekują od producentów samochodów jak najlepszego wyciszenia wnętrz swoich aut, ale pewne hałasy po prostu muszą docierać do prowadzącego, bo mają duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Przeprowadzone badania jednoznacznie pokazały, że po naciśnięciu pedału gazu kierowca potrzebuje informacji zwrotnej w postaci wzmożonej pracy silnika. Gdy jej nie otrzymuje, jeździ za szybko" wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Te same badania potwierdziły, że kierowcy błędnie oceniają prędkość, z jaką się poruszają. Zawsze wydaje im się, że jadą wolniej niż jest w rzeczywistości. Większe błędy w oszacowaniu prędkości robią w ciągu dnia niż w nocy. "Jadąc samochodem musimy regularnie sprawdzać prędkość. Lepiej nie zawierzać wrażeniom, bo badania wykazały, że wprowadzają nas w błąd" mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Jaki wpływ na prędkość ma hałas silnika, a jaki muzyka?

Naukowcy sprawdzili także, w jaki sposób wpływa na prowadzenie auta rytmiczna muzyka. Tempo utworu ma bezpośredni wpływ nie tylko na prędkość, ale także na popełniane wykroczenia. Kierowcy prowadzący samochód przy dźwiękach dynamicznej muzyki częściej przejeżdżali na podwójnej ciągłej czy ignorowali czerwone światła. Powinniśmy zwracać większą uwagę na dobór muzyki słuchanej w trakcie podróży. Muzyka powinna mieć spokojny, ale nie usypiający rytm.

źródło: Szkoła Jazdy Renault
* How does interior car noise alter driver’s perception of motion? Multisensory integration in speed perception, S. Denjean, V. Roussarie, R. Kronland-Martinet, S. Ystad and J.-L.Velay
** The effects of music tempo on simulated driving performance and vehicular control, Warren Brodsky
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3070
Zdjęcia: 11514
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Jaki wpływ na prędkość ma hałas silnika, a jaki muzyka?

23 Wrz 2014, 11:08

Muszę przyznać, że jest w tym sporo racji. Kiedy jeżdżę po mieście to staram się słuchać spokojnej muzyki, która nie pochłania zbytnio mojej uwagi. Często słucham Chilli Zet. Jeżeli chodzi o trasę to zapuszczam płyty rockowe - i rzeczywiście czasami zdarza się mocniej pedał gazu przycisnąć.
kruczek
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 5
Miejscowość: Mława
Prawo jazdy: 11 08 1986
Auto: Audi A3
Silnik: 2.0 TDI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2008

Re: Jaki wpływ na prędkość ma hałas silnika, a jaki muzyka?

14 Paź 2014, 18:00

Ja miałem okazję wyjechać ostatnio do chorwacji, passatem CC z 2010. Samochód jest tak wyciszony, że po autostradzie można jechać 180km/h a wygląda to na jakieś 100-120. W ogóle nie czuje się tej prędkości, jako pasażer, nawet nie miałem pojęcia jak szybko jedziemy :)
sirious
Nowicjusz
 
Posty: 24
Auto: Renault Megane I
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Czym jeżdżą Amerykanie? Najpopularniejsze luksusowe SUV-y w USA Czym jeżdżą Amerykanie? Najpopularniejsze luksusowe SUV-y w USA
    Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych słyną z nieco innych upodobań motoryzacyjnych niż Europejczycy. Ale po obu stronach Atlantyku moda na wyżej zawieszone, pojemne i wygodne auta trwa w najlepsze, chociaż za oceanem popularnością ...
    Opel powraca do sportu samochodowego Opel powraca do sportu samochodowego
    Marka Opel powraca do sportu samochodowego, w tym także – z nowym modelem Opel ADAM – do rajdów samochodowych w ramach międzynarodowego programu oraz na tor z nową Astrą OPC w programie ograniczonym do ...

  •