Karta Graficzna do komputera - co polecacie, jaką kartę wybrać?

18 Gru 2023, 10:55

MotoAlbercik napisał(a):A ten zestaw z termostatem to całkiem dobre rozwiązanie jest I nie drogo.
Ja mam u siebie i fajnie się sprawdza tyle, że jest on zamontowany w podstawce pod laptopa (przerobiłem ją z oryginalnego chłodzenia) u syna który sporo go używa również do wymagających gier i fajnie się sprawdza. Jest tak ustawione chłodzenie że jak używa np. Worda lub innych aplikacji to dodatkowe chłodzenie nie włącza się bo laptop wtedy nie grzeje się :wink:

MotoAlbercik napisał(a):Jednakże są jeszcze Twin i Dual. Do tego Super V2, Super X2 OC, Gaming X, Gaming OC, Super Armor itd. Ja mam narazie wybraną 2060 Super Twin X2 OC. Ale o co w tym chodzi?
Różnic może być sporo ale ogólnie wydajność ich będzie na podobnym poziomie. Co ważne u Ciebie zerknij na porty wyjścia na karcie bo mogą być Hdmi, DP i DVI.
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

18 Gru 2023, 11:25

ArteK napisał(a):Różnic może być sporo ale ogólnie wydajność ich będzie na podobnym poziomie.

Wydajność jest najważniejsza, więc tu będzie ok.
ArteK napisał(a):Co ważne u Ciebie zerknij na porty wyjścia na karcie bo mogą być Hdmi, DP i DVI.

Na tej karcie, którą chcę kupić są 1x HDMI 2.0b i 3xDP 1.4. W monitorze mam DVI D oraz VGA. Będę zatem musiał dokupić przejściówkę HDMI - VGA albo HDMI - DVI D albo DP - VGA albo DP - DVI. Monitor mam bez głośników, więc chyba nie ma znaczenia jaką kupię. Zapewne taką, która będzie tańsza :)
A tak przy okazji wentylatorów, to na mojej płycie mam jeden wentylator ( na procesorze ) i jest podłączony do gniazda CPU FAN1. Na obudowie mam też wentylator, ale nie jest nigdzie podłączony. I zastanawiam się, czy kiedyś przez przypadek odłączyłem tą wtyczkę z tego wentylatora, czy wypadła z jakiegoś gniazda. Gdzie można na tej płycie podłączyć ten drugi wentylator? Obok złącza, gdzie jest podłączony wentylator procesora znalazłem złącze 4 pin CHA FAN1/WP. Opis wskazuje, ze jest to złącze do podłączenia wentylatora pompy wodnej. Więc zwykły wentylator ( na obudowie ) można do niego podłączyć? Może stamtąd ta wtyczka wypadła? Płyta to ASRock H310M-HDV.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

18 Gru 2023, 12:36

Może nie tyle wypadła Ci wtyczka, co raczej nie była w ogóle podłączona :) To gniazdo CHA FAN jest chyba właśnie do wentylatora. Jeśli wtyczka pasuje do gniazda, to raczej powinno zadziałać, ale moim skromnym zdaniem nie potrzebujesz dodatkowego chłodzenia. Ja mam taką obudowę : https://www.morele.net/obudowa-fractal- ... TAQAvD_BwE Są dwa dodatkowe wentylatory, ale specjalnie ich nie podłączałem, żeby nie robić hałasu i oszczędzić na prądzie. Nigdy nic mi się nie przegrzewało.
Twój monitor nie ma wejścia HDMI? Może warto pomyśleć nad nowszym monitorem :)
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

18 Gru 2023, 14:57

Mnie na razie też się nic nie przegrzewało, ale nie było ku temu najmniejszego powodu, ponieważ kompa używałem tylko i wyłącznie do korzystania z neta czy jakichś prac delikatnie mówiąc biurowych. Dlatego też mam kartę graficzną jaką mam, bo nic lepszego nie było mi trzeba. I być może dlatego ten wentylatorek nie był podłączony.
Henk napisał(a):Twój monitor nie ma wejścia HDMI? Może warto pomyśleć nad nowszym monitorem

Myślę, że nowszy nie będzie mi potrzebny. Mam wyjście z sytuacji, jakby podczas grania monitor był niewystarczający - mam duży TV i mogę się do niego podłączyć przez HDMI. A do monitora kupię sobie po prostu przejściówkę. I przy okazji pytanie - można zrobić tak, że ten monitor co mam będzie podłączony do tej karty zintegrowanej co mam, a TV podepnę do tej nowej karty? BO jak będę grał, to raczej na TV. I wtedy nawet przejściówka nie będzie mi potrzebna.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

18 Gru 2023, 15:36

MotoAlbercik napisał(a):można zrobić tak, że ten monitor co mam będzie podłączony do tej karty zintegrowanej co mam, a TV podepnę do tej nowej karty?
Nie wiem :) Możesz spróbować. Nie wiem czy wstawienie karty graficznej nie odcina sygnału video od gniazda na płycie głównej, ale może nie. A jeśli odcina, to najwyżej będziesz przełączał kable do grania. Ale zaraz - przecież możesz podłączyć dwa kable do karty graficznej, jeden do telewizora, a drugi do monitora. I wtedy wszystko powinno grać.
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

18 Gru 2023, 18:16

Henk napisał(a):Ale zaraz - przecież możesz podłączyć dwa kable do karty graficznej, jeden do telewizora, a drugi do monitora. I wtedy wszystko powinno grać.

Zgadza się - można podłączyć dwa monitory do jednej karty. Trzeba tylko w ustawieniach chyba coś pozmieniać. Ale z waszą pomocą myślę, że ogarnę jak będzie trzeba. Tylko wtedy musiałbym kupić przejściówkę o której pisałem. Ale to nie problem. Najpierw spróbuję podłączyć tą kartę co mam do monitora ( czyli tak jak mam teraz ) a druga kartę podłączę do TV. I zobaczymy.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

18 Gru 2023, 19:14

Monitor ma gniazdo DVI, a telewizor ma HDMI tak?
[link do oferty na Allegro wygasł]
Na tej karcie są gniazda HDMI i DVI. Podłączysz monitor i telewizor odpowiednimi kablami, bez żadnych przejściówek. Kabel HDMI ma dwie wtyczki HDMI, a kabel DVI kończy się dwiema wtyczkami DVI. Wtykasz wtyczki w odpowiednie gniazda i jesteś Pan zadowolony.
Tylko teraz tak jak piszesz trzeba coś tam poustawiać w systemie, a może nie trzeba. Może na obu ekranach będziesz miał to samo i jak będziesz grał, to włączysz tylko telewizor, a jak coś innego, to przejdziesz na monitor.
Eeee chyba mało prawdopodobne, żeby monitor i telewizor miały tą samą rozdzielczość, czyli przynajmniej rozdzielczość będzie trzeba ustawić.

[Aby pobrać załącznik musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

19 Gru 2023, 09:43

Ja miałem na oku [link do oferty na Allegro wygasł] kartę. Różnica jest w Dual i Twin. Poszperałem w necie i się okazuje, że tych kart jest aż ponad 10 rodzajów. Różnią się rodzajami wyjść, grubością ( zajmują dwa albo 3 porty ), ilością wentylatorów ( np. Gaming OC ma 3 wentylatory ), chłodzeniem ( pasywne i półpasywne ) oraz ilością gniazd zasilania ( jedne mają zasilanie 8 pin, inne 8 + 4 pin ). Co producent to inne oznaczenie i inna karta. To jest naprawdę po..bane... Nie znalazłem co oznacza Twin i Dual.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

19 Gru 2023, 10:16

MotoAlbercik napisał(a):Nie znalazłem co oznacza Twin i Dual
Szukasz karty RTX 2060, a jest ich cała masa bo ten model może posiadać różnych producentów ale i sama karta będzie wyglądała w przypadku każdego z nich inaczej, jedna większa, druga mniejsza do tego jedna będzie miała trzy wentylatory druga dwa itd. Polecam Ci obejrzeć sobie ten materiał który fajnie opisuje dziesięć różnych RTX 2060 :wink: na pewno rozjaśni Ci trochę pewne wątpliwości.

[Aby zobaczyć film musisz być zalogowany na forum » zaloguj się]

ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

19 Gru 2023, 10:43

MotoAlbercik napisał(a):Ja miałem na oku tą kartę

Karta spoko, ale nie ma gniazda DVI.
Słowa Twin i Dual znaczą to samo: DWA. I odnosi się to chyba do ilości wentylatorów, czyli to co i tak widzisz gołym okiem, zanim zdążysz przeczytać nazwę.
10 rodzajów to jest samych 2060 SUPER, a są jeszcze wersje 2060 TI i wersje podstawowe, razem pewnie ze 30 modeli dostępnych na polskim rynku.
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

19 Gru 2023, 16:44

Ja oglądałem wcześniej właśnie to, co Artek zapodał. Testują tam właśnie 10 kart. Jest karta Dual ale nie ma Twin. Ale może być jak pisze Henk, że w zależności od producenta jest inne oznaczenie i nazewnictwo. No i oczywiście cena wynikająca z parametrów. Miałem kupić najpierw tą Twin, ale będzie w takim razie Dual, bo ma złącza i DVI i HDMI. a te dwa złącza mnie najbardziej interesują. Różnicy między nimi dla mnie, jako przeciętnego gracza nie ma dużych, więc nie ma co rozmyślać za bardzo. A różnica w cenie tylko 10 zł.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000