Karta Graficzna do komputera - co polecacie, jaką kartę wybrać?

15 Gru 2023, 17:57

Cześć. Pytanie do komputerowców. Z tematu jestem noga, wiem tylko o najbardziej podstawowych rzeczach, czyli prawie nic :yes: Mam fajną gierkę ( SimRail ) do której wymagana jest karta graficzna Nvidia GTX 1060 lub AMD Radeon RX 590. Domyślam się, że Nvidia i AMD Radeon to nazwa firmy? Te karty to są jakieś na czasie, czy stare wersje nowszych? Czy zamiast karty AMD Radeon RX590 może być karta MSi Radeon 590 Armor? Albo zamiast Nvidia GTX 1060 Palit GeForce GTX 1060? Albo Asus GeForce GTX 1060? No i czy te wszystkie karty pasują do każdej płyty głównej czy nie?
Obecnie mam kartę graficzną zintegrowaną Intel (R) UHD Graphics 630. Procesor mam Intel (R) Core(TM) i3 8100 CPU 3.60 GHz 4 rdzenie. System Windows10. Płyta główna ASRock H310M-HDV.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

15 Gru 2023, 18:56

Bo te oznaczenia części komputerowych są gupie jak but.
Masz osobno nazwę procesora graficznego, które robią 3 duże firmy (Nvidia, AMD i Intel). Nvidia nazywa swoje procesory Geforce, a AMD Radeon. Te procesory graficzne są montowane do kart graficznych przez inne firmy: Asus, Gigabyte, MSI, Palit, EVGA, Zotac ... W sklepie karty graficzne są oznaczone np. Gigabyte GeForce RTX 4060 EAGLE OC 8GB, co oznacza: producent karty Gigabyte, procesor graficzny GeForce RTX 4060, EAGLE to nazwa wysokiej klasy kart Gigabyte, 8GB to pamięć karty graficznej. Twoja karta AMD Radeon RX590 to to samo co MSi Radeon 590 Armor, tylko produkowana przez MSI. Właśnie niedawno kupiłem Gigabyte GeForce RTX 4060 i mam do sprzedania poprzednią Gigabyte GeForce GTX 1660 (trochę mocniejszą od GeForce GTX 1060). Jeśli jesteś zainteresowany to pisz.
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

15 Gru 2023, 21:25

No ok. A teraz jak zamontuję tą kartę graficzną, to nie będzie się ona "gryzła" z tą moją, zintegrowaną? Żeby zagrać w jakąś gierkę ( bo ta moja karta do gier się nie nadaje, bo nie było takiego zamysłu jak kupowałem kompa ) to trzeba będzie gdzieś te karty przełączać czy jak? No i czy będzie ona pasowała do mojej płyty głównej i procesora, bo procesor też jest taki sobie...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

15 Gru 2023, 23:37

Ile masz pamięci RAM bo jak chcesz grać to dobrze by było żebyś miał chociaż 16GB RAM.

Masz trochę lepszy procesor od minimalnych wymagań w tej grze gdzie podany jest Intel Core i5-4690.

Karta graficzna zalecana GeForce GTX 1060
Henk napisał(a):GeForce GTX 1660 (trochę mocniejszą od GeForce GTX 1060)
Będzie wydajniejsza bo ma szybszą pamięć GDDR6 a ta druga ma GDDR5.
"GDDR6 operują w trybie QDR, przez co przy takim samym taktowaniu, w odniesieniu do GDDR5 (model: DDR), są w stanie zapewnić dwukrotnie wyższą przepustowość".

MotoAlbercik napisał(a):No i czy będzie ona pasowała do mojej płyty głównej i procesora, bo procesor też jest taki sobie...
Powinna pasować. Możecie się umówić przecież na jakąś gwarancję rozruchową :wink:
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

16 Gru 2023, 06:09

Masz taką płytę główną: https://pl.aliexpress.com/item/10050059 ... pt=glo2pol ? Na samym dole płyty jest takie długie czarne gniazdo PCI-E 3.0x16, tam się montuje grafikę, więc teraz musisz to gniazdo mieć wolne. Wszystko powinno pasować.
ArteK gry korzystają głównie z pamięci zawartej w karcie graficznej, więc 8 GB ramu spokojnie wystarczy.
Obstawiam, że nic nie musisz przełączać, programować itp. Przynajmniej ja nie musiałem, a zmieniałem graty kilka razy. Też jechałem kiedyś na grafice zintegrowanej z procesorem. System sam wykrywa nowe urządzenie i automatycznie przełącza się na nie.
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

16 Gru 2023, 10:46

ArteK napisał(a):Ile masz pamięci RAM bo jak chcesz grać to dobrze by było żebyś miał chociaż 16GB RAM.

Ram-u mam 8GB, przy czym na chwilę obecną jest 7,66GB. Jak patrzyłem na płytę główną, to są tam dwa gniazda na pamięć RAM ( chyba ) jedno obok drugiego. W jednym gnieździe jest pamięć RAM włożona, a drugie gniazdo jest wolne. Więc w razie czego można dokupić i dołożyć do tego drugiego gniazda dodatkową pamięć?
ArteK napisał(a):Masz trochę lepszy procesor od minimalnych wymagań w tej grze gdzie podany jest Intel Core i5-4690.

Ja mam InteCore i3 8100, a minimalne wymagania to jak wspominasz InteCore i5 4690. Zatem i3 jest lepszym procesorem niż i5? Bo nie ogarniam tego.
ArteK napisał(a):Powinna pasować. Możecie się umówić przecież na jakąś gwarancję rozruchową

Zgadza się - dogadam się z gościem z komputerowego, że założę i zobaczę czy będzie pasowała. Ewentualnie zaniosę komputer do niego i on mi wymieni co trzeba, aczkolwiek chciałbym to zrobić sobie sam, bo to chyba nie jest jakaś wielka mecyja? Chcę tylko wiedzieć na czym stoję i co trzeba będzie wymienić, żeby ta gierka ( i ewentualnie inne ) mi chodziły. Gdzieś tam w oko mi wpadło, że do gierek potrzebny jest procesor minimum i5. Ja mam i3, bo on wystarcza do prac biurowych i mój komputer był do tego celu składany. O grach wtedy nie myślałem nawet.
Henk napisał(a):Masz taką płytę główną: https://pl.aliexpress.com/item/10050059 ... pt=glo2pol ? Na samym dole płyty jest takie długie czarne gniazdo PCI-E 3.0x16, tam się montuje grafikę, więc teraz musisz to gniazdo mieć wolne.

Zgadza się - mam dokładnie taką płytę i to czarne gniazdo na dole mam wolne, ale nie ma tam PCI E3 tylko PCI E2.
Dodam, bo nie napisałem tego wcześniej, że próbowałem grać w tą gierkę, to efekt był taki, że po prostu ją zamulało. Jak kliknąłem na coś, to zanim się uruchomiło czekałem ze dwie minuty :)
Zatem podsumowując - co radzicie - wymieniać od razu i procesor na i5 i kartę graficzną, czy na początek wymienić tylko kartę, a jak gierka nie będzie chodziła, to dopiero procesor? Aczkolwiek Artek wspominał, że mam lepszy niż ten z wymagań minimalnych.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

16 Gru 2023, 13:01

To długie gniazdo to na pewno PCI-express x16 dedykowane właśnie do kart graficznych. Dla spokoju możesz się upewnić, że karta, którą chcesz kupić ma właśnie takie złącze, ale 99% tak będzie.
Zmiana procesora prawdopodobnie nie da zauważalnego wpływu na grę, może jakiś mikroskopijny. Gry angażują głównie kartę graficzną, a Twój procesor też jest całkiem nie najgorszy.
Jeśli nie czujesz się do składania komputera, to na youtubie są filmy instruktażowe, ale zamontowanie grafiki jest akurat bardzo proste. Nie wiem jaką masz obudowę, w każdym razie trzeba zrobić miejsce na tylnej ściance obudowy na wtyczki karty graficznej, więc trzeba wyłamać, albo wykręcić dwa śledzie (takie blaszki). Będziesz widział które, jak przyłożysz kartę mniej więcej w miejsce gdzie będzie zamontowana. Po prawej strony gniazda PCI-e na płycie głównej są takie dwa skrzydełka (blokada przed wypadaniem karty), przed wciśnięciem karty w gniazdo musi być opuszczona, jak wciśniesz kartę, to się podniesie, a jak będziesz kartę wyjmował, to musisz ją najpierw paluchem przycisnąć do płyty. Oprócz gniazda PCI-e trzeba jeszcze podłączyć kabel z wtyczką 6 lub 8 pin. Upewnij się, że masz kabel z taką wtyczką wychodzący z zasilacza [link do oferty na Allegro wygasł]
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

16 Gru 2023, 16:36

Z zamontowaniem samej karty poradzę sobie bez najmniejszego problemu. Dobrze, że powiedziałeś o tych uchwytach typu skrzydełka - sprawdziłem, są i zanim się włoży kartę, trzeba je odchylić, a potem zapewne tak jak piszesz zaskakują po włożeniu karty. Co do wtyczki kabla zasilającego mam takową zwiniętą z boku - ma 6 pinów i nawet takie same kolory przewodów :D Zatem póki co, kupie sobie tylko kartę graficzną i zobaczymy jak ta gierka będzie chodziła.
No i teraz pytanko - która kartę kupić - RX590, GTX 1060 czy inną np. którąś z RX6600? Bo cenowo to nie ma wielkich różnic. tak do góra 1000 zł.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

16 Gru 2023, 16:59

Według opinii większości użytkowników najlepsze są Nvidie, czyli Geforce GTX lub RTX. Moje doświadczenia też na to wskazują. Teraz zależy czy chcesz używkę czy nową. Z nowych coś takiego bym polecał: [link do oferty na Allegro wygasł] a z używek to samo, tylko taniej: [link do oferty na Allegro wygasł] , a właściwie używka jest wzmocniona. Albo ten model też jest polecany: [link do oferty na Allegro wygasł]
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

17 Gru 2023, 10:52

Wolę nowa kartę, tym bardziej że używki są nie wiele tańsze - słyszałem już od kilku osób, że używki są nie pewne, bo mogły być bardzo wyżyłowane pod kątem kryptowalut. Poczytałem tez o tym w necie i też piszą o tych kryptowalutach. Nawet jak na allegro są używki, to nie raz jest dopisek, że karta nie była używana do koparek kryptowalut. Ale jakoś nie do końca wierzę :) Zatem stawiam na nową, tym bardziej że się aż tak bardzo na tym nie znam.
Poczytałem nieco o tych kartach i powiem szczerze że mam mętlik w głowie z tymi oznaczeniami i parametrami. Wiem że karta RX590 jest lepsza od GTX1060. Mimo, że ma mniej literek i cyferek. Tak jak wspomniałeś, te oznaczenia to chyba faktycznie jakaś paranoja...
Szkoda, że ta RTX2060 nowa jest droga. Muszę spuścić nieco z tonu. Zdecyduję się chyba na tą RX590, bo jest lepsza niż GTX1060 i cena mieszcząca się w budżecie. Chyba, że jest coś lepszego do 1 tyś. Nurtuje mnie tylko ejdna rzecz - złącze zasilania - w opisie znalazłem, że ma zasilanie 1x8pin+1x6pin. I teraz czy to znaczy, że ma dwa złącza zasilania do wyboru, czy muszą być podłączone dwa złącza? Zasilacz mam AK-B1-500. Jest tam wolne złącze 6 pin i obok niego jest jeszcze złącze 2pin ( w jednej wiązce. A w drugiej wiązce jest złącze 4 pin i w kolejnej drugi raz 4 pin. Więc będzie można chyba pokombinować żeby z tych 2x4 pin zrobić 1x8 pin jakby było trzeba. W ogóle zauważyłem, ze większość kart graficznych ma zasilanie 8 pin.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

17 Gru 2023, 17:44

Myślę, że na wyeksploatowane karty sprzedawca nie da pół roku gwarancji, a zdaje się, że ten sprzedawca z moich linków takowe zapewnia. Z używanymi częściami do komputerów jest tak jak ze wszystkimi przedmiotami używanymi - zwykle działają jak nowe, a czasem coś nawali.
Być może karta RX590 jest lepsza od GTX1060, tylko zależy czy w skoku o tyczce, czy w sprincie na setkę. Radeon może być wydajniejszy, ale bardziej awaryjny. Coś za coś.
Wtyczka od zasilania wystarczy jedna, nawet jeśli karta ma dwa gniazda. Drugie jest na wypadek podkręcania. Jeśli w karcie jest gniazdo 6 pinowe, to dajesz wtyczkę 6 pin, a jeśli 8, to dokładasz jeszcze te dwa piny.
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

17 Gru 2023, 21:38

Henk napisał(a):Myślę, że na wyeksploatowane karty sprzedawca nie da pół roku gwarancji, a zdaje się, że ten sprzedawca z moich linków takowe zapewnia.

Właśnie jak są używane karty, to są oferty, że sprzedawca daje gwarancję, zazwyczaj 6 miesięcy. I nie są to osoby prywatne tylko jakieś firmy. Więc możesz mieć rację :ok: O tym nie pomyślałem.
Sprawa z zasilanie też się rozwiązał, więc można szukać kart z zasilaniem 8 pin, bo tych jest więcej.
Rozważam zaproponowaną przez ciebie RTX 2060 .
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

18 Gru 2023, 04:49

RTX 2060 - dobry wybór, polecam Asus, Gigabyte, albo MSI.
Zwróć jeszcze uwagę jaki masz kabel od monitora, żeby pasował do gniazda na karcie, bo teraz musisz podłączyć monitor do grafiki. Najlepiej jakbyś miał HDMI.
Henk
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 228
Zdjęcia: 7
Przebieg/rok: 3tys. km
Auto: VW Golf 5
Silnik: 1.4 MPI
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

18 Gru 2023, 09:37

Henk napisał(a):Najlepiej jakbyś miał HDMI
Lub jeszcze lepiej DP czyli DisplayPort bo z tego co widzęRTX2060 ma takie złącze.

Henk napisał(a):Myślę, że na wyeksploatowane karty sprzedawca nie da pół roku gwarancji, a zdaje się, że ten sprzedawca z moich linków takowe zapewnia. Z używanymi częściami do komputerów jest tak jak ze wszystkimi przedmiotami używanymi - zwykle działają jak nowe, a czasem coś nawali.
Jak karta była użytkowana w normalnych warunkach to raczej nie będzie z nią problemu. Przy grach warto zapewnić sobie dobre chłodzenie komputera i można do tego wykorzystać dodatkowe wentylatory zakładając je do obudowy. Moim zdaniem warto lub wykorzystać zestaw do chłodzenia z termostatem np. [link do oferty na Allegro wygasł] który jest niezależny od zasilania komputera :)

Do do kart polecam NVIDIA GeForce RTX :wink:
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

18 Gru 2023, 10:23

Henk napisał(a):Zwróć jeszcze uwagę jaki masz kabel od monitora, żeby pasował do gniazda na karcie, bo teraz musisz podłączyć monitor do grafiki. Najlepiej jakbyś miał HDMI.

Na monitorze mam gniazdo VGA i DVI D. Ale w TV mam HDMi więc nie ma najmniejszego problemu z podłączeniem karty. A w razie "W" kupię sobie przejściówkę HDMI-DVI. DP niestety nie mam.
Henk napisał(a):RTX 2060 - dobry wybór, polecam Asus, Gigabyte, albo MSI.

Zatem karta już wybrana, ale...Te karty są w kilku wydaniach ( na necie znalazłem aż 10 rodzajów )..Zdecydowałem, że będzie 2060 Super 8GB Nvidia. Myślę, że będzie ok. Jednakże są jeszcze Twin i Dual. Do tego Super V2, Super X2 OC, Gaming X, Gaming OC, Super Armor itd. Ja mam narazie wybraną 2060 Super Twin X2 OC. Ale o co w tym chodzi?
A ten zestaw z termostatem to całkiem dobre rozwiązanie jest :ok: I nie drogo.
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 20285
Zdjęcia: 1212
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000