Kosmiczne skrzyżowanie (każdy jedzie inaczej) Pierszeństwo D40 czy D52

kosmiczne skrzyżowanie (każdy jedzie inaczej) Pierszeństwo D40 czy D52

21 Gru 2018, 08:21

Najważniejsze pytanie odnosi się znaków D52 i D40 kto ma pierwszeństwo.
Dla bezpieczeństwa swojego i rodziny staram się puszczać każdego, kto się pcha na tym skrzyżowaniu chyba że jestem Pojazdem A lub B. Ale mimo to jest wiele sytuacji stykowych każdy jedzie inaczej, i każdy uważa inaczej. Z opowieści żony taksówkarze plączą jak maja przez to skrzyżowanie jechać, a na kursie jazdy instruktor odmówił żonie wytłumaczenia tego skrzyżowania zbył temat.

A ja chce wiedzieć kto ma racje przy policji w razie wypadku. (coby iść ewentualnie do sądu lub wiedzieć że to np moja wina).

Image
sebsn122
Nowicjusz

Zdjęcia: 2
Auto: Fiat tipo
Silnik: 1.4
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2017

Re: kosmiczne skrzyżowanie (każdy jedzie inaczej) Pierszeństwo D40 czy D52

24 Gru 2018, 17:03

A jaki status ma droga, która została przez ciebie nie opisana, czyli ta od góry i skręcająca w lewo?
Bo z drogami poniżej ( czyli strefa ruchu i strefa zamieszkania ) nie ma problemu, bo oba rodzaje dróg należą do dróg publicznych, a więc podlegają ustawie Prawo o ruchu drogowym i zgodnie z tą ustawą, jak nie ma oznakowania na skrzyżowaniach, to obowiązuje reguła prawej dłoni. Pozostaje kwestia statusu drogi od góry.
Wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

Zdjęcia: 1184
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

24 Gru 2018, 18:23

Nie mam pojęcia. Ta droga co idzie prosto i po część i jest wewnętrzną to ulica wilanowska. Wjazd od lewej to zjazd z ulicy Sobieskiego. Wjazd po prawej to parking po mojemu miasto Wrocław może gogle maps pomoże. Ps mam rozumieć też z e inaczej niż 98% kierowców onterpretujesz odcinek z droga d40 po prawej przed tym skrzyżowaniem wszyscy z prawej ustępują tym na prostej. Bo mają znak d 40. Pojazdy G i H
sebsn122
Nowicjusz

25 Gru 2018, 16:44

No, teraz jak wiemy o jakie miasto chodzi i jakie ulice, to łatwiej to wyjaśnić.
Moja interpretacja, oparta na ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz ustawie o znakach i sygnałach drogowych jak również ustawie o drogach publicznych jest taka:
Oznakowanie ulic na tym skrzyżowaniu jest..błędne. Dlaczego? Ano dlatego że na drodze Wilanowskiej stoi znak A7 oraz D3. Zgodnie z ustawą o znakach i sygnałach drogowych, znak A7 dotyczy najbliższej jezdni, przed którą jest ustawiony. A więc nie dotyczy ulicy Sobieskiego, a skrzyżowania ulic Wilanowskiej z Wilanowską oraz tej drogi, gdzie stoi znak D40. Tak więc zgodnie z tym oznakowaniem, pojazdy jadące od strony myjni, Lidla powinny ustąpić pierwszeństwa pojazdom wyjeżdżającym/wjeżdżającym w ulicę Wilanowską w stronę Biedronki oraz pojazdom wjeżdżającym/wyjeżdżającym ze strefy zamieszkania...Ale z kolei znak D40 oznacza, że wyjeżdżając z tej strefy włączamy się do ruchu, a więc powinniśmy ustąpić pierwszeństwa WSZYSTKIM uczestnikom ruchu drogowego....( art. 17 ustawy ).To samo dotyczy wyjazdu ze strefy ruchu - znak D52 oznacza wjazd na drogę wewnętrzną położoną w strefie ruchu ( art. 60c ) A to oznacza, że pojazdy wyjeżdżające z drogi wewnętrznej również muszą ustąpić pierwszeństwa WSZYSTKIM pojazdom art ( 17 ustawy ), ponieważ droga wewnętrzna, to droga niepubliczna. Tak więc na tym skrzyżowaniu, wszyscy wszystkim, obojętnie skąd by nie jechali, muszą ustępować pierwszeństwa...
Moim zdaniem, jeżeli miałby w tym miejscu zapanować porządek, to z ulicy Wilanowskiej musiałby zostać usunięty znak A7 i D3 i powinien on zostać zastąpiony znakiem D2 ( jest to logiczne, biorąc pod uwagę status pozostałych dróg na tym skrzyżowaniu ) oraz ewentualnie znak D2 może być uzupełniony tabliczką T-6c.
W takiej konfiguracji znaków, skrzyżowanie stałoby się przejrzyste - wyjeżdżający ze strefy ruchu i strefy zamieszkania ustępują pierwszeństwa pojazdom jadącym Wilanowską od strony myjni, Lidla, ponieważ jest to droga z pierwszeństwem przejazdu, pojazdy wyjeżdżające ze strefy zamieszkania ustępują pierwszeństwa tylko pojazdom jadącym Wilamowską od strony myjni, Lidla, ponieważ strefa zamieszkania jest drogą publiczną, a pojazdy wyjeżdżające z Wilamowskiej od strony Biedronki ustępują pierwszeństwa wszystkim, ponieważ wyjeżdżają z drogi wewnętrznej.
Proszę o ewentualne przeanalizowanie opisanej sytuacji i w razie potrzeby poprawić, jakabym się gdzieś zakręcił.
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

25 Gru 2018, 18:31

1. Czyli w razie jak policjant stwierdzi np moja wine iść do sądu ? A w razie przegranej sądzić sie z organem nadzorującym oznaczenia drogowe. 2 da się to gdzieś zgłosić zanim dojdzie do tragedii. I 3 jakbyście jeździli przy obecnym oznaczeniu
sebsn122
Nowicjusz

27 Gru 2018, 16:40

sebsn122 napisał(a): I 3 jakbyście jeździli przy obecnym oznaczeniu

Przy obecnym oznaczeniu wg mnie nie da się tam jeździć przepisowo, ponieważ każdy każdemu musi ustąpić pierwszeństwa.Nawet policjant nie może orzec czyjejś winy podczas kolizji/wypadku, ponieważ nie ma konkretnego artykułu w żadnej z ustaw, który wskazywałby kolejność pierwszeństwa na tym skrzyżowaniu. Przynajmniej ja nie znam takiego przepisu a siedzę w ustawach dość często. No i dlatego zapewne kierowcy tak nie lubią tamtędy jeździć. Ciekawe tylko, dlaczego jeszcze do tej pory nikt nie zgłosił tego faktu w odpowiednim urzędzie...No i ciekawe jak interpretuje policja czyjąś winę podczas kolizji na tym skrzyżowaniu...
Być może nie znam wszystkich przepisów i jest jakieś rozwiązanie, dlatego też, z ciekawości wysłałem zapytanie do KM Wrocław na podstawie jakich przepisów policja ustala winę w razie wypadku/kolizji na tym skrzyżowaniu, ponieważ wyjeżdżając z każdej z ulic należy ustąpić pierwszeństwa pojazdom znajdującym się na drodze z pierwszeństwem. Pytanie podstawowe - gdzie jest droga z pierwszeństwem na tym skrzyżowaniu....?
sebsn122 napisał(a):1. Czyli w razie jak policjant stwierdzi np moja wine iść do sądu ?

Ja na pewno mandatu bym nie przyjął, obojętnie jak pierwszeństwo na tym skrzyżowaniu będzie tłumaczył policjant.
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika

• Ciekawe publikacje motoryzacyjne

Historia sukcesu: Napęd na cztery koła quattro Historia sukcesu: Napęd na cztery koła quattro
    Napęd na cztery koła quattro opracowany przez Audi, to kamień milowy w historii motoryzacji. W roku 1980, żaden inny producent nie był w stanie zaproponować równie szybkiego i lekkiego napędu na cztery koła przeznaczonego ...
    Muzeum SKODY - 117 lat historii Producenta Muzeum SKODY - 117 lat historii Producenta
    W piątek 23 listopada 2012 roku odbyła się przedpremierowa prezentacja nowego Muzeum SKODY dla mediów, a trzy dni później (26 listopada) obiekt został uroczyście otwarty dla publiczności. Położone w Mladá ...

• Re: kosmiczne skrzyżowanie (każdy jedzie inaczej) Pierszeństwo D40 czy D52

16 Sty 2019, 12:16

Dodatkowe pytanie
    Jadąc od strony Lidla w stronę biedronki prosto (pojazd C obraz w tym poście). Wilanowską, moim zdaniem zjeżam w drogę wewnętrzną powonieniem włączyć kierunkowskaz w lewo ?

Na mój rozum tak bo to wynika z osi jezdni oznakowania pasów ruchu (oznakowanie poziome). Ale z drugiej strony jak tak zrobiłem to mało nie doszło do wypadku bo osoba jadąca od biedronki w lewo myślała że skręcam w te pierwsza w drogę wewnętrzna(parking biedronki)

I pytanie 2 bo chyba nie do końca zrozumiałem. Abstrahując od znaku ustąp pierwszeństwa. Na tym skrzyżowaniu spotyka się: 1. pojazd wyjeżdżający ze strefy zamieszkania (de fackto parking biedronki) droga z prawej.
    I 2 pojazd jadący ze strefy ruchu wilanowska od strony biedronki kto ma pierwszeństwo który znak jest ważniejszy. Chyba tego nie zrozumiałem z twojej wypowiedzi

Z twojej wypowiedzi wynika że strefa zamieszkania to droga publiczna z oznaczania osiedla myślałem że publiczna jest strefa ruchu. A zamieszkania to drogi wewnętrzne bo są na nich szlabany.
    Ps co z odpowiedzą od komendy
    sebsn122
    Nowicjusz

17 Sty 2019, 10:09

Strefy zamieszkania, strefy ruchu i inne drogi
    sebsn122 napisał(a):Z twojej wypowiedzi wynika że strefa zamieszkania to droga publiczna z oznaczania osiedla myślałem że publiczna jest strefa ruchu. A zamieszkania to drogi wewnętrzne bo są na nich szlabany.

Status tych dróg określa ustawa o drogach publicznych oraz ustawa Prawo o ruchu drogowym.
    sebsn122 napisał(a):Ps co z odpowiedzą od komendy

Narazie cisza. Jak dla mnie nic dziwnego...
    sebsn122 napisał(a):Jadąc od strony Lidla w stronę biedronki prosto (pojazd C obraz w tym poście). Wilanowską, moim zdaniem zjeżam w drogę wewnętrzną powonieniem włączyć kierunkowskaz w lewo ?

Podczas każdej zmiany kierunku ruchu należy włączyć kierunkowskaz. Będąc na skrzyżowaniu zmieniasz kierunek ruchu, więc włączasz kierunkowskaz. Chyba, że jedziesz prosto.
    sebsn122 napisał(a):I pytanie 2 bo chyba nie do końca zrozumiałem. Abstrahując od znaku ustąp pierwszeństwa. Na tym skrzyżowaniu spotyka się: 1. pojazd wyjeżdżający ze strefy zamieszkania (de fackto parking biedronki) droga z prawej.
    I 2 pojazd jadący ze strefy ruchu wilanowska od strony biedronki kto ma pierwszeństwo który znak jest ważniejszy. Chyba tego nie zrozumiałem z twojej wypowiedzi

Nie ma znaków ważnych i ważniejszych. Nawet jak jest STOP i A17 to mają tą samą "wartość". Tyle tylko, że przed tym pierwszym musisz się zatrzymać. Ale ani ten ani tamten nie regulują kolejności przejazdu.
    MotoAlbercik
    Moderator
    Awatar użytkownika