Latający samochód elektryczny - czy to jest możliwe?

09 Paź 2018, 14:34

Toyota opatentowała nowy projekt latającego samochodu-drona, którego koła mogą pełnić funkcję śmigieł. Pojazd ma mieć napęd elektryczny zasilany bateriami lub ogniwami paliwowymi. Projekt opracowała Toyota Engineering and Manufacturing North America.

Opatentowany wynalazek to "pojazd o podwójnym trybie, koła dla pojazdu oraz metoda przejścia z trybu lądowego na tryb powietrzny". Wniosek opisuje pojazd kołowy, wyposażony w unikalne zawieszenie. Zamocowane na długich wahaczach koła mogą być ustawione pionowo – wtedy jest to po prostu samochód, albo mogą pracować poziomo, wyciągnięte poza obrys karoserii. Wówczas z kół wysuwają się śmigła i kręcą się z wystarczającą szybkością, żeby unieść pojazd w powietrze.
Latający samochód elektryczny - czy to jest możliwe? Według pomysłu Toyoty każde koło-śmigło jest napędzane osobnym silnikiem elektrycznym, zasilanym z baterii, generatora z turbiną gazową lub wodorowych ogniw paliwowych. We wniosku czytamy, że funkcję źródła prądu może pełnić tak naprawdę każde urządzenie dostarczające energię, wystarczająco wydajne, by napędzać koła takiego pojazdu. Toyota bierze pod uwagę zastosowanie w trybie lądowym sterowania samochodem przez zmianę prędkości obrotowej kół po lewej bądź prawej stronie. Taki system stosowany jest obecnie w maszynach budowlanych czy w czołgach.

Czy latająca Toyota ujrzy kiedykolwiek światło dzienne? Trudno przewidzieć. Jest to doskonały pomysł na prototyp, który zachwyciłby widownię targów elektroniki użytkowej Consumer Electronics Show w Las Vegas. Z drugiej strony od patentu do choćby najprostszego konceptu długa droga.

źródło: Toyota, complexPR
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3781
Zdjęcia: 13077
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

25 Sty 2020, 08:50

Latający samochód to mrzonki. Po co pokonywać spore odległości na kołach, skoro można dolecieć bezpośrednio na miejsce docelowe(VTOL).
A znowu latający samochód skrzydlaty(C/STOL) , bedzie po prostu samolotem ze składanymi skrzydłami i napędzanym podwoziem umożliwiającym jazdę po drogach publicznych- będzie to niezbyt dobry samolot i bardzo ułomny samochód.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3674
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

27 Sty 2020, 10:05

Ja myślę że tu szybciej pojawią się tzw. skutery latające lub quady. Widziałem coś takiego ostatnio gdzieś na amerykańskich stronach taki ala Quad miał cztery śmigła i zmieniał się w dużego drona który był w stanie unieść się w powietrze wraz z człowiekiem na pokładzie. Takie rzeczy to kwestia czasu. Tylko co w przypadku zderzenia w powietrzu?
Cichy77
Forumowicz VIP
 
Posty: 5225
Zdjęcia: 62
Auto: Mam, często zmieniam!

29 Sty 2020, 14:42

Oczywiście że zacznie się od mniejszych pojazdów bo przy lataniu waga zawsze jest kluczowa, tak jak wspomniałeś duże to kwestia czasu. Natomiast w temacie zderzeń myślę że ruch powietrzny będzie kontrolowany tak jak w przypadku samolotów właśnie żeby takich sytuacji unikać
krzyszo
Nowicjusz
 
Posty: 10
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 18 09 1989
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: bmw f10
Silnik: 2.0 twin scroll turb
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2013

24 Lip 2021, 08:46

Jeśli powstanie "latający samochód" to raczej nie powinien nazywać się samochodem
ineedl
Zaawansowany
 
Posty: 969
Zdjęcia: 87
Prawo jazdy: 01 02 2019
Auto: Opel Vectra B
Silnik: 2.2 DTI 125KM
Paliwo: Diesel
Typ: Liftback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2001

25 Lip 2021, 20:27

Kilka tygodni temu odbył się pierwszy lot tym wynalazkiem, trzeba zaznaczyć ze z powodzeniem.
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16084
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

26 Lip 2021, 15:59

Widziałeś dokładnie lot tego modelu? Bo ja jak ostatnio sprawdzałem to były tylko informacje na temat SkyDrive Project SD-03 a ten nie ma kół i to taki bardziej dron do którego wsiada człowiek.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9712
Zdjęcia: 34

26 Lip 2021, 18:43

Widziałem film na YT, jakiś słowacki prototyp od KLEIN VISION
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16084
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

20 Sty 2022, 21:49

Latające samochody? Czemu nie - uważam, że to już przyszłość.
Ostatnio edytowany przez Kao, 20 Sty 2022, 21:50, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Regulamin
loonse
Obserwowany
 
Posty: 1

02 Lut 2022, 10:46

Na pewno w przyszłość zobaczymy takie auta, tylko czy takie poruszanie się samochodów będzie bardziej bezpieczne niż lądowe po zwykłej drodze. :D
kubik817
Nowicjusz
 
Posty: 11