LEDy do jazdy w dzień w standardzie.

29 Gru 2011, 22:12

Znalazłem taką krótką wzmiankę na temat ledów w nowych autach.

"Czas i rozwój techniki biegnie nieubłagalnie do przodu. Inżynierowie co rusz ogłaszają światu innowacyjne rozwiązanie, które zrewolucjonizuje jakąś część życia. Każde nowe osiągnięcie techniki w pierwszej kolejności trafia do aut z najwyższej półki.

Tak było z ABS-em, poduszkami powietrznymi i ESP. Dopiero po kilku latach koszty produkcji zmalały na tyle, aby daną nowinkę montować w coraz niższych segmentach. Obecnie nawet w najmniejszych mieszczuchach znaleźć możemy przeróżne systemy bezpieczeństwa, które dekadę temu spotykane były w autach dla prezesów.

Analogicznie sytuacja wygląda z światłami wykorzystującymi technologię LED. Światła mijania korzystające z tego dobrodziejstwa są znacznie oszczędniejsze oraz wydajniejsze. Na przykładzie Bentley-a widać drastyczną różnicę, tradycyjne żarówki pochłaniały 65 wat energii, a LED’y tylko 15. Według przypuszczeń L.E.K. Consulting, do 2016 roku (rok kolejnych Mistrzostw Europy bez polskiej reprezentacji) 29% samochodów w Ameryce Północnej wyposażonych będzie w LED-y."


Ja mam osobiście mieszane uczucia... wyglądu takim autom nie można odmówić, bo dzięki fikuśnie wykręconym listwom diodowym fajnie dodaje charakteru.
Ale jak to jest z rzeczywistą "widzialnością" tak oświetlonego samochodu?? jest tak samo widzialny jak ten jadący normalnie na mijankach?
Pzdr from ŁDZ,
Basiu
ArcherPAF
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 61
Miejscowość:
Prawo jazdy: 18 11 2006
Przebieg/rok: 14tys. km
Auto: P 107 RC
Silnik: 1.0 +
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

30 Gru 2011, 22:43

mi też się bardzo podobają takie światła ledowe, zwłaszcza na volvo xc60 :)
a co do widoczności, mogę podać pewien przykład, że rok temu na skrzyzowaniu koło mnie zamontowano na sygnalizacji oświetlenie ledowe i w południe, gdy słonce było zawsze tuż za światłami w jednym kierunku jazdy to światła na semaforze były o wiele bardziej widoczne jak poprzednie, zwykłe żarówkowe:) więc pewnie i podobnie jest ze światłami samochodów:)
sarmon
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Auto: ford mondeo 1.8 90km

05 Sty 2012, 20:04

Kolejny element wieśniackiego tuningu. Zamontować pasy LEDowe np. do Tico, albo do Golfa.
Dishman
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3725
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Lexus IS 200 od dzidy
    Moja skrzynka pęka w szwach od zapytań nt. mojego samochodu (ponad 300 wiadomości priv już), więc pomyślałem, że spróbuję przybliżyć to co mam i dokumentować jak się sprawuje (lysy30 mnie pilnuje w tym względzie :D). ...