Liczba szybkich ładowarek CHAdeMO zwiększyła się dwukrotnie

Liczba szybkich ładowarek CHAdeMO zwiększyła się dwukrotnie

31 Sty 2013, 11:35

Liczba szybkich ładowarek CHAdeMO zwiększyła się dwukrotnie na świecie w ciągu zaledwie jednego roku. Użytkownicy pojazdów elektrycznych z całego świata mogą pokonywać coraz dłuższe trasy mając do dyspozycji już ponad 2000 takich urządzeń.

Błyskawiczna rozbudowa instalacji szybkiego ładowania w Europie i USA w ostatnich 12 miesiącach: Japonia: z 833 do 1381, Europa: z 158 do 601, USA: z 12 do 154. Łączna liczba stanowisk szybkiego ładowania CHAdeMO podwoiła się w ciągu roku do ponad 2000 urządzeń, a w 2013 roku prawdopodobnie ponownie zwiększy się ponad dwukrotnie. Możliwość podładowania akumulatorów w ciągu 15-30 minut zdecydowanie poprawia praktyczny aspekt użytkowania pojazdu elektrycznego. Szybkie ładowarki CHAdeMO obsługują dziś ponad 70 000 użytkowników pojazdów elektrycznych, czyli ponad 90% rynku tych pojazdów.

Image

CHAdeMO jest dziś praktycznie jedynym systemem szybkiego ładowania prądem stałym dostępnym dla użytkowników pojazdów elektrycznych, a z urządzeń pracujących w tym standardzie korzysta ponad 50 operatorów w Europie i USA.

Obecnie po drogach całego świata porusza się ponad 70 000 pojazdów elektrycznych kompatybilnych ze standardem CHAdeMO. Wśród 19 modeli takich pojazdów są między innymi: Nissan LEAF, Peugeot Partner Electric, Mitsubishi i-MiEV, Citroën C-Zero i Toyota EQ.

Jedną z największych instalacji CHAdeMO jest Elektryczna Autostrada Zachodniego Wybrzeża, czyli licząca 1300 mil (2100 km) trasa wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Północnej z Kolumbii Brytyjskiej do Kalifornii Dolnej w Meksyku, przy której działa już prawie 40 szybkich ładowarek CHAdeMO zainstalowanych co 25-50 mil.

Ładowarki tego typu można spotkać w 23 krajach Europy w strategicznych lokalizacjach, takich jak miejsca obsługi podróżnych przy autostradach między największymi miastami oraz parkingi przy supermarketach, gdzie kierowcy mogą uzupełnić zapas paliwa w czasie zakupów.

W Norwegii, gdzie znaczna część energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych, pojazdy elektryczne cieszą się dużą popularnością. To z kolei doprowadziło do szybkiej rozbudowy instalacji służących do ich ładowania. W 2011 roku działała tylko jedna taka stacja - dziś w całym kraju jest ich już ponad 50, a co miesiąc powstają kolejne.

Szybka ładowarka CHAdeMO dostarcza prąd stały pod wysokim napięciem z mocą 50 kW przez specjalne złącze przystosowane do obciążenia 100 kW. Szybka ładowarka CHAdeMO podająca prąd stały bezpośrednio do akumulatora umożliwia jego naładowanie do 80 procent pojemności w zaledwie 15-30 minut. Dokładnie około 15 minut potrzebne jest na naładowanie częściowo rozładowanego akumulatora do 80 procent jego pojemności lub 30 minut jeżeli akumulator jest całkowicie lub prawie całkowicie wyczerpany.

Nazwa CHAdeMO to skrót od określenia "CHArge de Move" (dosł.: "ładowanie do poruszania"). To także gra słów nawiązująca do japońskiego zwrotu "a może napilibyśmy się herbaty", co ma sygnalizować krótki czas ładowania akumulatora pojazdu elektrycznego.

źródło: Nissan
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 2694
Zdjęcia: 9708
Rejestracja: 18 Cze 2012, 13:53
Prawo jazdy od: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

Re: Liczba szybkich ładowarek CHAdeMO zwiększyła się dwukrotnie

31 Sty 2013, 11:51

Kiedy w Polsce będzie to popularne -choćby ze względu na ceny benzyny...?
Kredyty samochodowe i nie tylko -zobacz na stronie !
netman
Nowicjusz
 
Posty: 30
Rejestracja: 18 Lip 2012, 10:20
Prawo jazdy od: 01 01 2001
Auto: Fiat
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Zapinaj pasy w samochodzie przed każdą jazdą! Zapinaj pasy w samochodzie przed każdą jazdą!
    Dlaczego wciąż niektórzy kierowcy i pasażerowie nie zapinają pasów bezpieczeństwa? Jedni sądzą, że to niewygodne, a inni uznają, że nie ma potrzeby tego robić przed krótką podróżą. To błąd, który ...
    Obiekty pozwalające na wyczynową jazdę samochodem Obiekty pozwalające na wyczynową jazdę samochodem
    Mieszkańcy Warszawy i okolic, którzy odkryli w sobie zacięcie do motorsportu nie powinni martwić się dostępnością obiektów pozwalających na wyczynową jazdę. Takie miejsca znajdziemy zarówno w samym mieście, ...

  •