Masz CB w samochodzie? możesz dostać mandat

Re: Masz CB w samochodzie? możesz dostać mandat

08 Sie 2010, 11:28

Panowie - nie kłóćmy się - należy przyjąć fakt, że co do rozmowy przez CB radio sprawa ta została uregulowana przez Komendanta Głównego Policji, który stwierdził

" W związku z pojawiającymi się wątpliwościami interpretacyjnymi przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie korzystania z radia CB podczas kierowania pojazdem, Komenda Główna Policji informuje, że aktualnie obowiązujące uregulowania prawne w tym zakresie, nie zabraniają korzystania z urządzeń nadawczo-odbiorczych typu CB radio.
Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U. z 2005r. Nr 108 poz. 908 z późn. zm.) cyt. Kierującemu pojazdem zabrania się:
1) korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku;
Biuro Prawne KGP przedstawiło pogląd, z którego wynika iż przepis ten odnosi się tylko i wyłącznie do telefonów komórkowych.
Należy jednak wyraźnie podkreślić, że o ile sama rozmowa przez CB radio nie jest zabroniona, to w niektórych okolicznościach kierujący, korzystając z CB radia, swoim zachowaniem może przyczynić się do utrudnienia lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym, za co może zostać pociągnięty do odpowiedzialności .
W myśl art. 3 ust. 1 kodeksu drogowego Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę.
Należy również wskazać, iż kierowcy którzy zostali ukarani mandatem karnym za korzystanie w trakcie jazdy z CB radia nie są uprawnieni do bezwzględnego prawa ubiegania się o uchylenie mandatu karnego, a tym samym zwrotu uiszczonej grzywny. Każdy tego typu przypadek powinien być rozpoznany w trybie indywidualnym z uwzględnieniem faktycznych okoliczności i przesłanek uzasadniających nałożenie mandatu.

źródło:POLICJA.PL "

Tak więc policjant nie ma prawa nałożyć na uczestnika ruchu mandatu za posługiwanie się CB radiem. A gdyby nawet był jakiś uparciuch, to zawsze można powiedzieć, że rozmawiając przez CB radio własnie informowałeś innych kierowców o tym, ze w danym miejscu stoją policjanci z radarem. I policjant wcale nie ma prawa się za to obrazić ani nas za to ukarać - w myśl wcześniej wspomnianego przepisu "...oraz narazić kogokolwiek na szkodę " możemy stwierdzić, że własnie uratowaliśmy przed szkodą wielu kierowców ( szkoda ta dla kierowcy to mandat ) i przyczyniliśmy się do tego, aby na drodze był spokój i porządek... :wink:
To oczywiście tak żartem, ale jedno jest pewne - za ropzmowę przez CB radio policja nie wystawi nam mandatu. Chyba, że podczas tej rozmowy spowodujemy jakiekolwiek zagrożenie w ruchu ( np. zjedziemy na lewy pas lub pobocze ), co policjant oczywiście musi nam udowodnić (np. nagranie na wideorejestratorze - jest i obraz i dzwięk i na nagraniu może sie pojawić nasz głos, jeżeli policja ma włączone CB radio ).

Co do kontroli legalizacji naszego radia - któryś z forumowiczów pytał, czy policja musi mieć nakaz na przeszukanie. Trosdzkę ogólnie to napisałem. Policja ma oczywiście prawo kontrolować nasz samochód oraz to, co mamy w środku. Może więc zajrzeć do środka, ale nie może niczego dotykać jak zauważy coś podejrzanego. Ale może za to wydać nakaz, że mamy to wyciągnąć i pokazać co jest w środku ( jeżeli w bagażniku jest jakiś plecak, w którym moze być coś niebezpiecznego ). I może to zrobić bez nakazu przeszukania. Ale... wcześniej musi być zapowiedziana jakaś akcja mająca na celu poszukiwanie jakiegoś materiału niebezpiecznego, przewożonego w jakimś samochodzie. Jeżeli samochód nie jest dokładnie określony ( np. marka, kolor ) to akcja taka jest prowadzona na szeroką skalę - są robine blokady na drogach, sprawdzany jest każdy samochód itd. Ale jeżeli policjant nie ma takiej informacji, że np. w przypadku radia - zostało jakies skradzione w tym rejonie i trwa jego poszukiwanie. to policjant nie ma prawa przeszukiwać naszego samochodu. Samochód jest traktowany przez prawo jako własnośc prywatna tak samo jak nasz dom, podwórko itd. I tam policjant bez nakazu nie może wejść za bramę. Chyba, że tak jak wcześniej wspominałem, jest podejrzenie popełnienia przestępstwa i szybkie przeszukanie jest niezbędne do ustalenia popełnienia tego przestępstwa. Wówczas ten nakaz przeszukanie jest wydawany ustnie i jest potwierdzony oczywiście pisemnie w czasie późniejszym. Ale to tak jest jeżeli uprzemy się by wszystko było prawnie. No i nalezy terż pamiętać, że na każdy przepis jest inny przepis, który ten pierwszy anuluje. Więc trzeba znać naprawdę prawo aby się wykłócać z policjantem. Dla policjanta już podejrzane może być samo to, że nie chemu mu pokazac radia, czy ma naklekję z homologacją. No bo proste jest - dlaczego nie chcemy? Jest podejrzane czy nie? I już wtedy policjant ma prawo przeszukać nasz pojazd.
Dlatego reasumując lepiej wozić przy sobie homologację, tym bardziej że jest to zazwyczaj mała książeczka i zmieści się w schowku nie zajmując dużo miejsca i zawsze moźna pokazać ją policjantowi, jeżeli o to poprosi - unikniemy wówczas niepotrzebnej kłótni, wymawiania się oprzepisami, zaoszczędzimy czas itd.
Co do mandatów za rozmowę przez CB - jeżeli nie zgadzamy się z postawionymi zarzutami, to poprostu odmówmy przyjęcia mandatu. Sprawa trafi do Sądu Grodzkiego i tam możemy przedstawić swoje racje.
Masz prawo zachować milczenie. A wszystko co napiszesz, może zostać zmoderowane
Nie pomagam na PW
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 14464
Zdjęcia: 1184
Rejestracja: 12 Gru 2006, 14:25
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

Re: Masz CB w samochodzie? możesz dostać mandat

08 Sie 2010, 15:11

Zgadza się kolego, lecz przepychanie się przed sądem to kupa straconego czasu. Stąd zapewne powstał ten temat, aby te wątpliwości rozwiać.
MoDComp
Początkujący
 
Posty: 67
Rejestracja: 03 Cze 2009, 12:10
Miejscowość: Kraków

Re: Masz CB w samochodzie? możesz dostać mandat

24 Sie 2010, 21:30

tigerej napisał(a):Masz w samochodzie CB radio? Policja może wlepić Ci mandat

Komenda Główna Policji stoi na stanowisku, że aktualnie przepisy nie zabraniają kierowcom korzystania z CB radia. Opinia policyjnego biura prawnego może jednak pomóc funkcjonariuszom w kontroli "mobilków”.

"No i co, radyjko nie pomogło?" - to pierwsze pytanie, które zadają policjanci po zatrzymaniu auta z długą anteną CB. Teraz drogówka może zwracać uwagę na jeszcze inne sprawy.

Opinia z komendy głównej mówi wprost:

"Należy (…) wyraźnie podkreślić, że o ile sama rozmowa przez CB radio nie jest zabroniona, to w niektórych okolicznościach kierujący, korzystając z CB radia, swoim zachowaniem może przyczynić się do utrudnienia lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym, za co może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.”

Powołują się tutaj na art. 3 ust. 1 kodeksu drogowego, który mówi o tym, że uczestnik ruchu jest obowiązany zachować ostrożność i unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego lub narazić kogokolwiek na szkodę.

Jeśli chcecie odwołać się od mandatu, również może być z tym różnie.

Policyjni prawnicy uważają, że:

"(…) kierowcy, którzy zostali ukarani mandatem karnym za korzystanie w trakcie jazdy z CB radia, nie są uprawnieni do bezwzględnego prawa ubiegania się o uchylenie mandatu karnego, a tym samym zwrotu uiszczonej grzywny. Każdy tego typu przypadek powinien być rozpoznany w trybie indywidualnym (…).”A pozwolenie na radyjko jest?

Chociaż przepisy nie wymagają już zezwolenia na CB radio. Nie ma też obowiązku posiadania i okazywania na żądanie policji świadectwa homologacji czy deklaracji zgodności takiego urządzenia.

Piszą o tym tak: "Istnieje jednak możliwość, że CB radio znajdujące się w pojeździe może nasunąć podejrzenie, iż znajduje się ono w obrocie, choć nie spełnia wymogów formalnych. Zdarzają się przypadki sprowadzania urządzeń spoza granicy Polski, których parametry pracy nie zawsze są zgodne z polskimi przepisami.”

W przypadku pojawienia się uzasadnionych wątpliwości, co do użytkowanego sprzętu, naturalnym zachowaniem jest próba zweryfikowania (w miarę możliwości na miejscu kontroli), czy znajdujące się w pojeździe CB radio zostało dopuszczone do obrotu na polskim rynku.

Na portalu firmy Samar, badającej polski rynek samochodowy, podpowiadają, że ułatwieniem w takim przypadku będzie okazanie policjantowi świadectwa homologacji lub deklaracji zgodności.

Ostrzegają jednak, że w przypadku braku takiego dokumentu, użytkownik może być narażony na konieczność zabezpieczenia urządzenia do czasu wyjaśnienia sprawy.


źródło: echodnia.eu


Żaden policjant nie ma prawa sprawdzać homologacji ani innych świadectw CB. Urządzenie to nie elementem samochodu a według kodeksu drogowego jedyne za co mogą ukarać to rozmowa w trakcie jazdy - tak samo jak w przypadku telefonów komórkowych.

Jedyne co mogą to sprawdzić czy w/w urządzenie nie zostało zgłoszone jako kradzione.

To takby słuchając radia w aucie kazali okazać dokument za abonament albo demontowali konsole przednią żeby stwierdzić czy radio jest dostosowane do CE i czy ma homologacje.
89zl
Nowicjusz
 
Posty: 6
Rejestracja: 24 Sie 2010, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Re: Masz CB w samochodzie? możesz dostać mandat

30 Sie 2010, 15:48

"Należy (…) wyraźnie podkreślić, że o ile sama rozmowa przez CB radio nie jest zabroniona, to w niektórych okolicznościach kierujący, korzystając z CB radia, swoim zachowaniem może przyczynić się do utrudnienia lub spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa lub porządku w ruchu drogowym, za co może zostać pociągnięty do odpowiedzialności.”

A skąd policja będzie wiedziała kto wywołał zamieszanie przez CB, mogą słuchać rozmów, ale jak namierzą rozmówcę i jak mu to udowodnią??

--------------------------------------
crashonyou
<img alt="wypozycz_auto" src="http://www.59zl.pl/rofag_254x100_wypozycz.auto.pl_wypozyczalnia_59zl.pl.jpg">
<img alt="wypozycz_auto" src="http://wypozycz.auto.pl/rofag_254x100_wypozycz.auto.pl_wypozyczalnia.jpg">
<img alt="wypozycz_auto" src="http://www.89zl.pl/rofag_254x100_wypozycz.auto.pl_wypozyczalnia_89zl.pl.jpg">
Ostatnio edytowany przez crashonyou, 30 Sie 2010, 22:42, edytowano w sumie 1 raz
crashonyou
Nowicjusz
 
Posty: 11
Rejestracja: 23 Sie 2010, 11:46
Miejscowość: google
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Akumulator typu Akumulator typu "CYCLING", technologia typu "GEL" i "ORBITALNA"
  Obecnie prawie każdy z produkowanych pojazdów wyposażony jest w wiele rozwiązań i urządzeń zużywających energię elektryczną. Klimatyzacja, ogrzewanie i nawiew, elektrycznie sterowane szyby, GPS, system car audio oraz ...
  Nowa SKODA Octavia w wersjach Active, Ambition i Elegance Nowa SKODA Octavia w wersjach Active, Ambition i Elegance
  Nowa SKODA Octavia zadebiutuje na polskim rynku już marcu 2013 roku. Samochód będzie oferowany w trzech wersjach wyposażenia: Active , Ambition i Elegance . SKODA Octavia to auto ustanawiające nowe standardy w swoim ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Mercedes-Benz SLS 6,3 AMG
   Infiniti Q50
   Subaru Impreza STI
   Jaguar