Mazda 3, czy Citroen C4?

27 Lip 2017, 14:06

Witam serdecznie.

Od długiego czasu czytam w internecie informacje, szperam po forach i rozmawiam z ludźmi na temat aut.

Chciałbym kupić auto:
*** do 13 tysięcy
*** w miarę bezawaryjne
*** części żeby nie zdzierały skóry z portfela w razie co
*** głównie do miasta (sporadyczne wyjazdy poza)
*** rocznie robię zazwyczaj około 10 tys. km

Wybrałem w sumie dwa auta.
Citroen C4 (rocznik 2005 np) oraz Mazda 3 (rocznik podobny).

Powiedzcie proszę, który wg Was jest lepszą opcją?

O Citroenach słyszałem że świetne auta ale "wrażliwe" i przez ilość "bajerów" często coś się w nich psuje (dużo zabawy z pierdołami"... :?

O Mazdach zaś, że to genialne samochody ale mają ogromny problem z korozją... :/

Proszę, pomocy! :idea: :!: :?:
I am what I am.
Only God Can Judge Me.
mikeV
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 18
Miejscowość: Bydgoszcz
Prawo jazdy: 12 11 2012
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Nie mam

28 Lip 2017, 06:29

Do 13 tys. to taki budżet na styk. C4 będzie z reguły przed liftingiem tj. gorszy ale nie tak zły jak 307 przed liftingiem.
Mazda 3 tak jak mówisz - rdza i w tej cenie to bardzo prawdopodobne. Z drugiej strony nie ma do czego innego się przyczepić.
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

28 Lip 2017, 07:18

Citroen faktycznie ma dosyć wrażliwą elektronikę, natomiast Mazda jak sam wiesz- rdzewieje i to jej największa bolączka. Które auto podoba Ci się bardziej pod względem wizualnym? Co do silników to nie wiem jakie przebiegi roczne robisz, ale obydwie wersje 1.6 są dobrymi konstrukcjami.
Salko
Aktywny
 
Posty: 278
Auto: Seat Leon
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Rok produkcji: 2001

28 Lip 2017, 09:35

Rocznie robie okolo 10 tysiecy km...

Wizualnie bardziej widzi mi sie Citroen C4. Tylko duzo czytam o problemach z ich elektryka, zawieszeniem i komputerem..

A co do Mazdy też czytam o klopotach ale wiem doskonale ze auta bez wad nie ma. Pytanie tylko jak powaznym problemem jest ta rdza...
I am what I am.
Only God Can Judge Me.
mikeV
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 18
Miejscowość: Bydgoszcz
Prawo jazdy: 12 11 2012
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Nie mam

28 Lip 2017, 09:44

mikeV napisał(a):Pytanie tylko jak powaznym problemem jest ta rdza...


Poważniejszym i droższym w naprawie od elektryki w Citroenie. Tu nie ma czegoś takiego jak typowe miejsce, które bierze rdza - całe auto koroduje (podwozie/nadwozie).
hondziarz
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 325
Zdjęcia: 8
Auto: honda

28 Lip 2017, 09:54

Użytkuję C4 od 3lat, przejechane ponad 110tyś. km.
Jak wybierzesz zadbany niewypadkowy egzemplarz to nie powinieneś mieć problemów z elektroniką.

Zawieszenie - mogę przyznać, że trwałość poniżej średniej, ale nie jest źle. Z drugiej strony części są tanie więc łatwo utrzymać samochód w dobrym stanie.

Ja od siebie dodam, że trwałość wykonania wnętrza nie jest najwyższa. I nie chodzi nawet o piszczące plastiki, bo tu jest znośnie, ale o przecierające się boczki, pasy i tapicerkę.

W C.4 patrz tylko na silnik 1.6 16V jeśli chodzi o benzynę.

Mazda wydaje się być lepsza jeśli:
- znajdziesz dobrze utrzymany egzemplarz, gdzie rdza nie została w jakiś sposób zamaskowana (szpachla, malowanie)
- idealnie byłoby jeśli poprzedni właściciel zastosował powłokę zabezpieczającą przeciwko korozji (ale życie to nie bajka, więc będzie ciężko o to)
- nie trzymasz samochodu pod chmurką
ppetro
Nowicjusz
 
Posty: 8
Prawo jazdy: 11 03 2009
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Citroen C4
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Sprzedaż opon w 2020 roku (PZPO)
    Pierwsza połowa roku bardzo zła, kolejne kwartały coraz lepsze. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) w czwartym kwartale 2020 roku widać częściowe odbicie sprzedaży opon na rynek – wzrosty ...

28 Lip 2017, 12:56

A powiedzcie mi szczerze - znalazłem fajnie wygladajacy Fiat Grande Punto.
Rocznik 2006 i 95 KM.

Może być lepszym rozwiązaniem, niż Citroen lub Mazda?

Pytam, bo już mi głowa pęka w tym temacie.

Kolega z pracy ma Fiata Grande Punto i własnie nie narzeka...
I am what I am.
Only God Can Judge Me.
mikeV
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 18
Miejscowość: Bydgoszcz
Prawo jazdy: 12 11 2012
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Nie mam

28 Lip 2017, 13:42

Jest to auto o segment mniejsze od ww ale z drugiej strony jak nie jeździsz ciągle w trasie to by wystarczył.
Opinie ma dobre i da się kupić coś w lepszym stanie.
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

28 Lip 2017, 13:42

Jeśli jego gabaryty Ci odpowiadają to pewnie, bardzo poprawne autko, tanie w utrzymaniu bez jakichś większych wpadek konstrukcyjnych.
hondziarz
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 325
Zdjęcia: 8
Auto: honda

28 Lip 2017, 14:56

Punto ma jedną zasadniczą wadę. Co dzień, to inny alert na desce lub co gorsza jego brak. Elektryka działa jak chce, ale ogólnie nawet większe awarie są bardzo tanie w naprawach. Miałem krótko, bo nie zaświeciła mi się kontrolka oleju po rozszczelnieniu miski i zatarłem silnik. :o

Mazdę 3 miałem. Super wspominam i mogę polecić. Tam nic się nie dzieje. Jest całkowicie bezproblemowa. Tylko musisz zadbaną kupić pod względem blacharskim. Poszukaj ich na mazdaspeed, to większa szansa, że ktoś zabezpieczył.

Ale Punto gnije dużo bardziej, niż Mazda i to przede wszystkim na elementach konstrukcyjnych.
OW05
Aktywny
 
Posty: 324
Prawo jazdy: 07 03 2005
Przebieg/rok: 5tys. km
Auto: Honda, Mitsubishi
Paliwo: Benzyna

28 Lip 2017, 18:17

A powiedzcie mi, jeśli chodzi o osiągi?

Fiat jest w stanie się zebrać w miarę i mimo wszystko mieć dobrą prędkość w dobrym czasie? Wyprzedzanie itd?

Przyznam szczerze - lubię czasem sobie nogę wdepnąć...
Miałem prędzej Daihatsu Sirion 1.3 silnik i 87 KM i zbierał się nieźle...
I am what I am.
Only God Can Judge Me.
mikeV
Nowicjusz
Awatar użytkownika
 
Posty: 18
Miejscowość: Bydgoszcz
Prawo jazdy: 12 11 2012
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Nie mam

30 Lip 2017, 08:34

OW05 - nie ma to jak się wypowiadać o samochodzie na podstawie kupionego trupa (zatarty silnik, rdza?) ;)

1,4 już jako tako jedzie jak na ten segment. Ja jeździłem "L" 1,2 to tam brakowało mocy.
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

30 Lip 2017, 09:38

Dzida, nie przeczytałeś ze zrozumieniem. Napisałem, dlaczego miałem krótko, bo zatarł się, ale wcześniej w firmie przelatał 200 tys km i był kosmicznie tani w utrzymaniu. Silnik zatarł się przez pecha, a nie przez jakąś wadę. I silnikowo to auto było naprawdę fajne, więc je polecam, pomimo tej elektryki. Mój post dotyczył tego, że gdyby kontrolki nie żyły tam często własnym życiem, to bym się może zorientował w trasie, że ubywa oleju w ekspresowym tempie.

A na jakiej podstawie twierdzisz, że był pordzewiały? Ja dbam o samochody i nie był, więc wymieniłem silnik i śmigał dalej. Za to widzę w jakim stanie są progi w puntach na drogach. Może to od rocznika zależy.

To dobry samochód tym bardziej za cenę jaką ma i takie wady są do zaakceptowania. Nadal uważam, że to dobry wybór jak chce się tanio jeździć.
OW05
Aktywny
 
Posty: 324
Prawo jazdy: 07 03 2005
Przebieg/rok: 5tys. km
Auto: Honda, Mitsubishi
Paliwo: Benzyna