Największy komis samochodowy - właścicielem będzie Skarb Państwa?

16 Gru 2022, 15:11

Zaostrzenie kar dla pijanych kierowców, obejmujące możliwość konfiskaty pojazdu, budzi niemałe kontrowersje. Wątpliwości dotyczą między innymi nierówności kar za to samo przestępstwo – w zależności od wartości auta. Pojawiają się również pytania o skuteczność egzekucji w przypadku zasądzenia przepadku równowartości pojazdu - gdy pijany kierowca prowadził pożyczone auto, którego wartość znacznie przewyższa jego możliwości finansowe. Ponadto – czy Państwo jest przygotowane do sprawnego zarządzania przejętym mieniem? Zmiany w kodeksie karnym komentują eksperci autobaza.pl.

 1. To samo przewinienie – różne kary
 2. A co z egzekucją?
 3. Za cudze grzechy
 4. Konfiskata i co dalej?
 5. Liczba pijanych kierowców wciąż rośnie
Największy komis samochodowy - właścicielem będzie Skarb Państwa? Prezydent Andrzej Duda podpisał przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawę zakładającą m.in. zaostrzenie kar dla pijanych kierowców, w tym nawet 16 lat więzienia oraz konfiskatę pojazdu. Ta ostatnia budzi największe kontrowersje. Dlaczego?

To samo przewinienie – różne kary
"Bezsprzecznie, należy surowo karać kierowców, którzy wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. Z drugiej strony wydaje się, że nowe przepisy są dalekie od idealnych. Duże niezrozumienie budzi fakt, że prawo odtąd nie będzie równo karać za to samo przestępstwo. Ten sam czyn dla jednego może skutkować karą w wysokości 10 000 zł, a dla innych na przykład 100 000 zł. Konfiskata co prawda nie będzie dotyczyć auta, które jest w leasingu lub pijany kierowca jest jego współwłaścicielem, ale zostanie on obciążony równowartością ceny rynkowej danego pojazdu" podsumowuje Natalia Sokołowska, ekspert autobaza.pl.

A co z egzekucją?
Tu pojawia się kolejna "przeszkoda" w skutecznym egzekwowaniu prawa. W przypadku, gdy kierowca będzie podróżował cudzym autem, będzie musiał zapłacić jego równowartość – co może okazać się ponad jego możliwości finansowe. Natomiast w sytuacji, gdy sprawca prowadził pojazd należący do pracodawcy, wykonując czynności służbowe, zamiast konfiskaty sąd orzeka nawiązkę w wysokości co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Okazuje się jednak, że taka kara nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

"Jak wynika z informacji podawanych przez NIK: Wysokość niewpłaconych kwot na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej przekroczyła w 2019 r. 240 mln zł (tj. ponad 77% kwot orzeczonych przez sądy nawiązek i świadczeń pieniężnych). Wśród przyczyn tego stanu zidentyfikowano brak sankcji za uchylanie się od zapłaty zasądzonych kwot oraz bezskuteczną egzekucję komorniczą" komentuje Natalia Sokołowska.

Za cudze grzechy
Co prawda, w nowych przepisach pojawiły się pewne ustępstwa względem pierwotnych planów, przykładowo: samochód nie będzie konfiskowany, jeżeli stanowi współwłasność małżeńską. W takiej sytuacji Sąd będzie orzekać przepadek równowartości pojazdu. Trudno jednak i w tym przypadku uniknąć sytuacji, w których kara za czyjeś przestępstwo może bezpośrednio dotknąć także niewinne osoby.

"Pojawiają się głosy sprzeciwu, zwracające uwagę na fakt, że przepisy te będą mieć wpływ również na najbliższych ukaranego kierowcy. W sytuacji, gdy jest on wyłącznym właścicielem auta, ale korzysta z niego cała rodzina, wskutek czego zostanie ona pozbawiona środka transportu. Z drugiej strony często zdarza się tak, że rodzina jest świadoma tego, że jej członek prowadzi auto pod wpływem alkoholu, a co gorsza, podróżuje wówczas razem z nim, podejmując ryzyko konfiskaty." mówi Natalia Sokołowska.

Konfiskata i co dalej?
Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku prowadzenia pojazdu przez kierowcę w stanie nietrzeźwości, policja tymczasowo zajmie jego auto na okres do siedmiu dni, następnie prokurator orzeknie zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu. Co następnie stanie się ze skonfiskowanymi samochodami?

"Jak wynika z nowej ustawy, staną się one własnością skarbu Państwa, a pieniądze z ich sprzedaży mają trafić do Funduszu Sprawiedliwości. Tu rodzi się pytanie, czy Państwo będzie potrafiło sprawnie zarządzać przejętym mieniem, a także, czy chce zostać „największym komisem samochodowym” w kraju? Skonfiskowane auta trzeba odpowiednio zabezpieczyć, znaleźć miejsce dla ich przechowywania i sprawnego obrotu." wyjaśnia Natalia Sokołowska, ekspert autobaza.pl

Liczba pijanych kierowców wciąż rośnie
Czy nowelizacja będzie miała realny wpływ na zmniejszenie liczby kierowców siadających za kierownicę pod wpływem alkoholu? Doświadczenia z ostatnich lat nie pozostawiają złudzeń: mimo regularnie zaostrzanych kar dla kierujących w stanie nietrzeźwości, takich przypadków jest coraz więcej. Jak podaje NIK, w 2017 r. nietrzeźwa była jedna na 160 skontrolowanych osób prowadzących pojazdy, trzy lata później – już jedna na 70 (w sumie było to blisko 99 tys.). Od lipca do września br. policja zatrzymała blisko 30 tys. prowadzących samochód pod wpływem alkoholu. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich o ponad 6 tys. mniej.

Nowe przepisy wejdą w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia ustawy, czyli na początku grudnia 2023 r.

źródło: Autoiso Sp. z o.o. | autor: Redakcja
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3632
Zdjęcia: 12851
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

16 Gru 2022, 15:50

Redakcjo - już ty się nie martw - nasz rząd już wiele wcześniej na pewno o tym pomyślał. Ziobro już tylko czeka, aż do kasy będą wpływały pieniądze. A ile nowych etatów trzeba będzie uruchomić? A ile trzeba będzie wydać na inwestycje z tym związane...Trzeba przecież wynająć plac na te samochody, trzeba go zabudować, trzeba zrobić całą infrastrukturę tego placu, trzeba zatrudnić całe mnóstwo ludzi - musi być jakiś główny zarządzający, musi mieć zastępcę, zastępca też musi mieć zastępcę, muszą oni mieć sekretarki, muszą być księgowi, trzeba odpowiedni program komputerowy zrobić, no wiele wiele innych "inwestycji" a potem zarobki...
W przyszłym roku ma być podwyżka rent i emerytur, ma być 13,14 i 15 emerytura, mają być dopłaty do termomodernizacji ( zmienione ), ma być dalej 500+ i całe mnóstwo innych dopłat dla ludzi :)
A teraz na koniec bardzo proste dla wszystkich, ale bardzo trudne dla niektórych pytanie - skąd nasz rząd weźmie pieniądze na to wszystko?
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 19424
Zdjęcia: 1207
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

19 Gru 2022, 10:47

I tu nasuwa się kolejne pytanie... Czy takie samochody chodzi mi o modele które będą prawie nowe (bo zdarzają się i takie) nie trafią po jakich absurdalnie niskich cenach w ręce rządzących :sly:

Kara powinna być adekwatna do zarobków czyli jakiś procent np. rocznego dochodu. Wtedy byłoby sprawiedliwie dla wszystkich kierowców którzy naginają w ten sposób prawa.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 7647
Zdjęcia: 24

19 Gru 2022, 16:53

Rokiko napisał(a):Czy takie samochody chodzi mi o modele które będą prawie nowe (bo zdarzają się i takie) nie trafią po jakich absurdalnie niskich cenach w ręce rządzących

No chyba nie myślałeś, że rząd będzie je sprzedawał obywatelom... :mrgreen:
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 19424
Zdjęcia: 1207
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000

23 Gru 2022, 12:01

MotoAlbercik napisał(a):No chyba nie myślałeś, że rząd będzie je sprzedawał obywatelom...
No oni wezmą te najmłodsze, a resztę będą musieli jakoś upłynnić :mrgreen:

Tak się zastanawiam że taki co będzie jechał po pijaku jakimś Seicento za 500zł to co to za kara przy odebraniu takiego auta?
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5186
Zdjęcia: 11441
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016

29 Gru 2022, 17:16

ArteK napisał(a):Tak się zastanawiam że taki co będzie jechał po pijaku jakimś Seicento za 500zł to co to za kara przy odebraniu takiego auta?

Dlatego już się zaczynają awantury, że kary są niesprawiedliwie rozdzielone. Ciekawe co z tego będzie...
Odpuść dzisiaj, nie spiesz się na cmentarz i nie zabieraj tam innych...
MotoAlbercik
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 19424
Zdjęcia: 1207
Miejscowość: Tychy
Auto: Jeep Grand Cherokee WJ QD HQ
Silnik: 4,7 ccm3 253 KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Terenowy
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2000
 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Jak rozkodować radio w samochodzie Renault?
  Bardzo często podczas chwilowej utraty zasilania radio w samochodach marki Renault jak i Dacii będzie wymagało wpisania kodu do jego uruchomienia. Problem ten może się pojawić np. po chwilowym odłączeniu akumulatora bez podtrzymania ...
  Schyłek ery diesla to już tylko kwestia czasu
  Może się wydawać, że blisko połowa samochodów użytkowanych przez Polaków to auta z silnikiem Diesla. Ich liczba jest jednak niższa niż sądzi wielu zmotoryzowanych – a co więcej, systematycznie spada. Samochody ...