Nie czekaj na pierwszy śnieg ze zmianą opon na zimowe

03 Lis 2017, 11:19

Wielu kierowców odkłada na ostatnią chwilę zmianę opon na zimowe. Oznacza to, że kiedy wystąpią przymrozki albo spadnie pierwszy śnieg, bardzo łatwo o stłuczkę, a dodatkowo w warsztatach tworzą się kolejki. Podpowiadamy jaki jest najlepszy moment na zmianę opon?

Trudno określić konkretny termin, w którym powinno się zmienić opony na zimowe. Takiego obowiązku nie przewiduje polskie prawo – kierowca sam decyduje o stosowanym rodzaju opon. Jedyny wymóg to minimalna głębokość bieżnika, która wynosi 1,6 mm. Właściciele samochodów powinni jednak sami zadbać o swoje bezpieczeństwo i śledzić prognozę pogody. "Kiedy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7°C, należy zmienić opony na zimowe. W niższych temperaturach letnie opony twardnieją i przyczyniają się do wydłużenia drogi hamowania pojazdu. Opony zimowe są natomiast wykonane z innej mieszanki, przystosowanej do takich warunków atmosferycznych" mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Nie czekaj na pierwszy śnieg ze zmianą opon na zimoweZe zmianą opon nie warto czekać do momentu pojawienia się pierwszego śniegu także z tego względu, że już wcześniej w godzinach nocnych i o poranku niska temperatura może powodować tworzenie się tzw. czarnego lodu - cienkiej, niewidocznej warstwy zamarzniętej wody na jezdni. Zimowe opony zapewniają w takich warunkach większą kontrolę nad pojazdem.

O czym jeszcze należy pamiętać? Jeżeli używamy zimowych opon już kolejny sezon, przed ich założeniem trzeba sprawdzić głębokość bieżnika. W oponach zimowych ze względów bezpieczeństwa powinna ona wynosić minimum 4 mm. Zużyte opony nie spełnią swojej funkcji, ponieważ nie odprowadzają wilgoci i śniegu wystarczająco sprawnie, co zwiększa ryzyko poślizgu. Oprócz tego przed ruszeniem w drogę powinno się skontrolować także ciśnienie w oponach. Jego prawidłowa wartość zapewnia lepszą przyczepność, a także mniejsze zużycie paliwa.

źródło: Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3786
Zdjęcia: 13085
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Tesla Model Y

03 Lis 2017, 14:04

Ja tam zmieniam opony na zimowe przeważnie w połowie października, bo jeżdżę bardzo wcześnie rano i wracam późno, więc październikowe upały mi nie grożą :mrgreen:
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3680
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

03 Lis 2017, 14:14

Ja znowu zmieniam jak widzę, że temperatura w nocy spada do około 0-3 stopnie wtedy w ciągu dnia przeważnie mamy do max 10 stopni. Rano i po zachodzie słońca jest wtedy około 5-7 stopni :)

Jeżeli chodzi o termin to wszystko zależy od pogody raz zmieniam w grudniu, a raz już w październiku tak jak kolega wyżej.
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

08 Lis 2017, 14:45

Ja tam nie czekałem do mrozów, opadów śniegu i szronu... Stare zimówki wyrzuciłem i wsadziłem nówki Bluearth V905 winter od Yokohamy. Także powiedzenie, że zima zaskoczyła kierowców u mnie się nie sprawdzi haha:D
Pitszi
Nowicjusz
 
Posty: 13
Zdjęcia: 3
Prawo jazdy: 18 11 1970
Przebieg/rok: 25tys. km
Auto: Opel Meriva II
Silnik: 1.4 ECOTEC
Paliwo: Benzyna
Typ: Van
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2012

09 Lis 2017, 20:06

Mnie też nie zaskoczyła bo od ostatniego sezonu jeżdżę na Geolandarach, nomen omen też od Yokohamy. Całoroczne, ale sprawdzają się także na śniegu. Testowane w zeszłym roku i nie było problemu.
Funriel
Początkujący
 
Posty: 81
Prawo jazdy: 17 07 1970
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: VW Golf IV
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2000

26 Sty 2018, 20:50

No niestety nie wszyscy kierowcy mają wyobraźnie i na drogach można końcem stycznia spotkać jeszcze buraków na letnich oponach. Ja juz we wrześniu zamawiałem ( reklama ) opony zimowe z dostawą do domu. Dzięki temu "zima mnie w tym roku nie zaskoczyła"....
Ostatnio edytowany przez ArteK 17 Paź 2023, 15:49, edytowano w sumie 2 razy
Powód: Reklama
tomwitek
Obserwowany
 
Posty: 2
Auto: volvo v40

07 Lut 2018, 18:21

Zbieram informacje nt doświadczeń związanych ze zmianą opon. A jakie są Twoje? Czy wiesz, jakie opony najlepiej kupić i gdzie szukać wulkanizatora? Co Cię denerwuje w tym procesie?
Jeśli chcesz się podzielić swoimi spostrzeżeniami, zapraszam do dyskusji.

Będę wdzięczna za wszytskie odpowiedzi lub kontakt przez forum :)
MartaJ
Obserwowany
 
Posty: 1
Auto: nie mam