Zmiana opon letnich na zimowe?

18 Paź 2006, 10:52

Witam,
Producenci opon twierdza, że ogumienie zimowe ma lepsza przyczepność do drogi nie tylko w warunkach sniegu i lodu, lecz generalnie poniżej temperatury 7° C. Ale czy to prawda? Temperatura już spada w nocy do 0°C, a w dzień potrafi być nawet 14°C w takim wypadku warto już zmienić opony na zimówki czy jeszcze poczekać?
Pozdro. Kacper
Kacper
Forumowicz VIP
 
Posty: 6842
Zdjęcia: 3348
Miejscowość: Warszawa - okolice
Prawo jazdy: 14 09 1997
Auto: Volvo S40
Silnik: 2.0 140KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 1999

18 Paź 2006, 11:44

Ja bym jednak radził wstrzymać się jeszcze. Owszem rano gdy temperatura znajduje się w okolicach zera opony są jak najbardziej wskazane, lecz koło południa gdy temperatura jest około 10 stopni opony te zachowują się jak normalne letnie opony, a przy tym zużywają się o wiele więcej, również nasz samochód może nieco więcej palić, a także we wnetrzu naszego samochodu będzie nieco głośniej..
Lecz decyzja należy do Ciebie..

Pozdrawiam
Michał
Aktywny
Awatar użytkownika
 
Posty: 483
Zdjęcia: 7
Miejscowość: Grodzisk Mazowiecki

18 Paź 2006, 16:49

Ja też radzę poczekać jeszcze trochę aż temperatura jeszcze bardziej spadnie bo na tym czasem to szkoda opon które mogą się zniszczyć. Nie ma sensu zmieniać mój tata zmienia dopiero jak spadnie pierwszy śnieg :wink: .
Wiesiek Grzybiaż
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 80
Miejscowość: Rzeszów

19 Paź 2006, 22:10

to zalezy. Jak sam piszesz w nocy jest 0 stopni a w dzien potrafi dojsc i do 15 stopni. Wypada sobie zadać pytanie więc czy częściej jeżdzę w nocy czy w dzień? Bo bez sensu zmieniać na zimówki już teraz gdy jeździsz tylko w dzien w godzinach 10-17 bo wtedy temperatury sa wystarczajace do letnich. Natomiast byc moze jezdzisz czesciej w godzinach gdy temperatury sa nizsze. Wtedy warto juz zmienic. A jak jezdzisz mieszanie to tez zobacz w jakich temperaturach obecnie jezdzisz i sam sobie na pytanie czy juz zmienic czy nie odpowiesz.
Pozdrawiam
stanik
Nowicjusz
 
Posty: 39

20 Paź 2006, 06:54

Jeśli chodzi o ścisłość, to opona "zimowa" (prawie) zawsze jest bardziej przyczepna niż "letnia" - wiąże się to z jej twardością (a raczej miękkością ;) ), jednak w warunkach pracy w wyższych temperaturach "znika" w oczach. Natomiast opona "letnia" uzyskuje dobre przyleganie dopiero powyżej 7°C temperatury NAWIERZCHNI, a to dość trundo zmierzyć nie mająć termometru wbudowanego w podjazd ;)

Poza tym jest jeszcze jedna kwestia, która powraca co roku, kiedy przychodzi pierwsze udeżenie mrozów - gigantyczne kolejki wówczas się tworzą przed wulkanizatorniami :roll:

Więc odpowiadając na pytanie - ja bym już zmieniał

PS. Sam już w sobotę zmieniłem 33" BFG MT na 31" GY AT/R... i czekam do wiosny... ;)
Pozdr
fourup
Nie udzielam porad na PW - tylko forum ogólne!
fourup
Zaawansowany
Awatar użytkownika
 
Posty: 974
Miejscowość: Kraków, Słomniki
Prawo jazdy: 08 01 1999
Auto: Mercedes S124 250D
Silnik: OM602
Paliwo: Diesel
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 1990

22 Paź 2006, 20:00

Witam,
Jak ktoś mało jeździ to może już zmienić, żeby później nie stać w długiej kolejce ;) ale oglądałem pogodę i zapowiedzieli do czwartku ciepło prawie po 20 stopni w weekend ochłodzenie a w przyszłym tygodniu czyli na początek listopada też ciepło. Tak więc w tej chwili najrozsądniejszy termin to wymiana za dwa tygodnie wzorując się pogodą 8)
Pozdrawiam,
Artek
ArteK
Forum Samochodowe
 
Posty: 5289
Zdjęcia: 11483
Miejscowość: Warszawa
Prawo jazdy: 12 12 1996
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Auris TS Hybrid, Yaris
Silnik: 1.8 Hybrid, 1.3 VVTi
Paliwo: Hybryda
Typ: Kombi
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2016
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Volkswagen Atlas - 7-miejscowy SUV
    Światowa premiera Volkswagena Atlasa w Kalifornii. Nowy 7-miejscowy SUV przeznaczony na rynek Stanów Zjednoczonych został 27 października późnym wieczorem zaprezentowany na molo w Santa Monica, gdzie kończy ...
    Circle K zawiesza działalność w Rosji
    Właściciel sieci stacji Circle K, kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard Inc. (Couche-Tard), jedna z największych na świecie firm działających w obszarze handlu detalicznego, podjęła decyzję o zawieszaniu działalności ...