Nieprawidłowy VIN w ogłoszeniu sprzedaży samochodu

27 Maj 2023, 17:29

Witam. Sprawa wygląda następująco. Pół rok temu kupiłem samochód z ogłoszenia gdzie sprzedający celowo zamienił literkę w VINie aby w raporcie typu carvertical nie zostały wykryte zdjęcia z kolizji która miała miejsce kilka lat temu. Pół roku temu pobrałem raport z tym błędnym VINem o tą jedną literkę i wykazało, że auto bezwypadkowe. Zorientowałem się teraz pół roku po sprzedaży, że w raporcie wpisałem przekręcony przez sprzedawcę VIN. Pobrałem dobry raport i wykazało w nim, że auto jest wypadkowe. Mam zdjęcie ogłoszenia gdzie podany był nieprawidłowy VIN. Jak wygląda sytuacja? Jest jakoś do odkręcenia czy po podpisaniu umowy i po takim czasie już musztarda po obiedzie?
lotek123
Obserwowany
 
Posty: 2

28 Maj 2023, 08:55

Raczej już nic nie zrobisz bo nie udowodnisz że on specjalnie zmienił znak w numerze VIN. On by się bronił, że to literówka ;/ uwierz mi że sporo w ogłoszeniach samochodów numerów VIN się nie zgadza. Zawsze warto poprosić o zdjęcie nr VIN znajdującego się na wlepce na nadwoziu lu tego który jest na nim wytłoczony i dopiero na jego podstawie przeprowadzić weryfikację.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34

29 Maj 2023, 17:30

Liczy się "zamiar" dla bytu określonego przestępstwa ( w tym konkretnym przypadku oszustwa art.286 kk ) Jeżeli "zamiarem" sprzedającego było celowe wprowadzenie w błąd i podjęcie przez niego zabiegów mających na celu wytworzenie w twojej świadomości nieprawdziwego obrazu rzeczywistości-nie ma znaczenia upływ czasu.Jeżeli padały zapewnienia o bezwypadkowości
( ustne,pisemne,np.w umowie kupna ) itd-są to przesłanki do założenia,że intencją sprzedającego było wprowadzenie cię w błąd.Jeżeli w twojej ocenie ta transakcja znacząco wpłynęła na wartość zakupionego samochodu i "straty" jakie w związku z tym poniosłeś ( wartość rynkowa pojazdu )-masz prawną możliwość dochodzenia swoich roszczeń zarówno na drodze postępowania cywilnego,jak i karnego.
fiatcoupepolska. pl
fiatcoupe
Początkujący
Awatar użytkownika
 
Posty: 188
Miejscowość: Brydzia
Auto: Fiat Coupe 2.0 20VT
Silnik: 2.0.20VT-220 KM
Paliwo: Benzyna
Typ: Sport/Coupe
Rok produkcji: 1997

30 Maj 2023, 17:34

Jeżeli nie było zapewnienia ani słownego ani pisemnego że auto jest bezwypadkowe tylko jedyne co było to zamiana literki w VINie w ogłoszeniu?
lotek123
Obserwowany
 
Posty: 2

31 Maj 2023, 08:14

lotek123 napisał(a):Jeżeli nie było zapewnienia ani słownego ani pisemnego że auto jest bezwypadkowe tylko jedyne co było to zamiana literki w VINie w ogłoszeniu?
No to nic nie zrobisz.
Rokiko
Forumowicz VIP
 
Posty: 9774
Zdjęcia: 34
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Tramwaj w ruchu drogowym
    Działania na rzecz poprawy komunikacji dotykają różnych środków transportu. W ostatnich latach do łask wraca transport tramwajowy. Przez wiele lat przesunięty na drugi plan, teraz jest mocno rozbudowywany. Tramwaj, ...