Niewyspany kierowca i problemy z zasypianiem

03 Lip 2019, 12:54

Czy miewasz trudności z zasypianiem? Badania wykazały, że tego rodzaju objawy mogą znacząco wpływać na twoje bezpieczeństwo. Osoby, które na co dzień doświadczają problemów z zaśnięciem są dwa razy bardziej narażone na śmierć w wypadku drogowym(1).

Niewyspany kierowca jest mniej uważny i wolniej reaguje. Senność ogranicza także umiejętność kierowcy do podejmowania decyzji. Jeśli kierowca zauważy u siebie objawy związane z bezsennością, takie jak: trudności z zaśnięciem, częste budzenie się w nocy czy brak uczucia wyspania po dostatecznej ilości snu powinien zrezygnować z prowadzenia auta. Po wielu nieprzespanych godzinach prowadzący pojazd zaczyna zachowywać się jak pijany, w niekontrolowany sposób zmienia pas ruchu czy zahacza o pobocze. To pokazuje, jakie niebezpieczeństwo dla siebie i innych stwarza taka osoba.
Niewyspany kierowca i problemy z zasypianiem Taki kierowca powinien w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią higienę snu, a jeśli to okaże się nieskuteczne, skorzystać z porady lekarza. Do prawidłowej higieny snu należy uprawianie sportu i unikanie snu w ciągu dnia oraz zdrowa dieta. Istotne jest także, aby unikać zażywania środków pobudzających (np. kofeiny, nikotyny) przed snem oraz wykonywania pobudzających zajęć przed położeniem się do łóżka, np. oglądania telewizji.

POLECAMY Nie śpij za kierownicą podczas jazdy!

Senność za kierownicą często nie jest związana z zaburzeniami snu, a raczej z nieodpowiednim trybem życia, nadmiarem obowiązków czy przepracowaniem. Bez względu na pierwotną przyczynę senny, niewyspany kierowca stwarza poważne zagrożenie na drodze.

źródło: (1) Insomnia Symptoms and Risk for Unintentional Fatal Injuries – The HUNT Study published in scientific journal Sleep; Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault;
Redakcja
Forum Samochodowe
Redakcja
Redakcja
Awatar użytkownika
 
Posty: 3570
Zdjęcia: 12775
Prawo jazdy: 12 03 1998
Auto: Audi A4 B6

31 Lip 2019, 14:36

Zdecydowanie, nie warto jeździć samochodem, gdy jest się niewyspanym. Często jest tak po podróży, dlatego warto najpierw odpocząć. Ja, gdy gdzieś latam to korzystam z parkingu przy lotnisku we Wrocławiu. Nie dość, że nie boję się o mój samochód, to jeszcze zapewniony mam transport z lotniska prosto do niego. Ale zawsze kieruję dopiero wtedy, gdy już czuję się na siłach. Bardzo polecam, to sama wygoda.
Pamiętajcie - wysypiajcie się i bądźcie wypoczęci przed wsiadaniem za kółko!!
azima
Nowicjusz
 
Posty: 16
Przebieg/rok: 32tys. km
Auto: Citroen
Silnik: 1.4 TDI
Paliwo: Diesel
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Automatyczna
Rok produkcji: 2005
  • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

    Tablica rejestracyjna przypisana do samochodu
    Na początku roku czyli dokładnie 31 stycznia 2022 zaczęły obowiązywać przepisy pozwalające na pozostawienie aktualnych tablic rejestracyjnych samochodu przy zmianie właściciela i niezależnie od regionu polski. Aktualnie kupując ...
    Układy wydechowe szyte na miarę - TUNING - SUPERSPRINT i Lorinser
    Wydechy Lorinser - Mercedes i Smart Miłośnikom tuningu marki Mercedes i Smart nie trzeba przedstawiać firmy Lorinser. Ekskluzywne, profesjonalnie wykonane elementy do tuningu samochodów zgromadziły już w Polsce pokaźną ...

  •