Niezgodny nr VIN w dowodzie

Niezgodny nr VIN w dowodzie

03 Paź 2012, 18:08

Witam serdecznie.

9 września zakupiłem z komisu samochód (Citroen C5, 2009 rok produkcji). Po kilku dniach od zakupu, okazało się, że VIN na niemieckim dowodzie rejestracyjnym (samochód był sprowadzony z Niemiec) nie jest zgodny z tym wybitym na ramie pojazdu. Szybkie sprawdzenie w Internecie i VIN na ramie jest OK, a w dokumencie wkradł się błąd. Chodzi tutaj o jedną literkę. "R" na ramie auta w dowodzie zamienione jest na "P".

Zorientowałem się 3 dni po zakupie i od razu wykonałem telefon do osoby, która ten pojazd mi sprzedała.
Kazała przesłać dokumenty i zadeklarowała, że sprawę wyjaśni w Niemczech, czyli tam, gdzie samochód miał pierwszą rejestrację, czyli odkąd błąd się ciągnie. Przygotowałem więc kopie dokumentów, które zostawiłem dla siebie, a oryginały przesłałem sprzedającemu.

Przesłane przeze mnie papiery, dotarły do niego 14 września.

Po wielokrotnych telefonach z mojej strony, doszło do sytuacji, w których sprzedawca przestał odbierać. Za każdym razem, trzeba dzwonić z innego numeru, aby dowiedzieć się na czym sprawy stoją. Facet ewidentnie mnie zwodzi! Przeciąga mnie z tygodnia na tydzień, a samochód stoi nieużywany, bo przecież nie mam oryginałów.

Chciałbym się dowiedzieć co powinienem zrobić w tej sytuacji. Oczywiście przyznaję się do błędu, mogłem sprawdzić zgodność nr VIN przed sprzedażą, ale czasu nie cofnę.
Czy mogę ubiegać się o anulowanie umowy i zwrot samochodu i moich pieniędzy? Czyja tutaj jest wina? Czy osoba na co dzień zajmująca się sprowadzaniem i sprzedażą pojazdów jest aż tak naiwna jak ja i sprowadziła samochód z błędem w dokumentach? A może samochód po prostu jest kradziony, dokumenty sfałszowane i ze sprawą najlepiej iść na policję? Czy można zawiesić licencję (o ile takowa istnieje) temu sprzedawcy?

Pozdrawiam gorąco, liczę na odpowiedź,
badyllek1993
badyllek
Nowicjusz
 
Posty: 4
Rejestracja: 04 Maj 2012, 17:55
Prawo jazdy od: 01 01 2001
Auto: Ford Escort

 • Ciekawe publikacje motoryzacyjne

  Złota Kierownica 2012 - Opel Zafira Tourer Złota Kierownica 2012 - Opel Zafira Tourer
  Opel Zafira Tourer został uhonorowany nagrodą Golden Steering Wheel ("Złota Kierownica"), o którą w tym roku ubiegało się sześć modeli samochodów typu van. Ten prestiżowy europejski tytuł jest kolejnym sukcesem ...
  [A] C1 I 1,0 / Panda II 1,2 / i10 I 1,1 / Picanto I 1,0 / Splash 1,0 [A] C1 I 1,0 / Panda II 1,2 / i10 I 1,1 / Picanto I 1,0 / Splash 1,0
  Podstawowe kryteria zestawienia: - samochód segmentu A - silnik benzynowy o mocy ok. 60KM - manualna skrzynia biegów - modele z okolic 2008 roku Wytypowane modele do zestawienia: - Citroen C1 I 1,0 - 68KM - ...

 •  
  • Warto przeczytać
  • Motor z napędem odrzutowym, 7
   Tuning Mazda, przezentacja, dym, woda
   Subaru Impreza STI
   GTP Light