Nowy samochód rodzinny do 55 tys. zł

15 Paź 2018, 13:54

Witam,

Zastanawiam się jakie nowe auto rodzinne (rodzina 2+1, z planowanym rozszerzeniem do 2+2 ;) ) można kupić do 55 tys. zł (generalnie zakładałem 50 tys. zł, więc 55 to już naprawdę granica). Samochód byłby używany głównie do jazdy po dużym mieście, często na króciutkich dystansach typu 2 km do przedszkola, gaszenie, odpalanie, 1 km do sklepu gaszenie odpalanie itd. Oprócz tego raz do roku większy wyjazd typu 500 km w jedną stronę nad morze i 3-4 razy w roku w góry 150 km w jedną stronę. Łącznie jakieś 10 tys. km rocznie. Chciałbym mieć auto, które będzie w miarę bezproblemowe przed dłuższy okres czasu- powiedzmy 10 lat, a że nie jeżdżę dużo, to nie potrzebuję auta super komfortowego i super wyposażonego- stąd pomysł na nówkę niższej klasy, a nie używane- szczególnie, że moja wiedza z zakresu mechaniki jest słaba, a szukanie dobrego auta używanego wymaga jednak trochę zachodu.
Zależałoby mi na tym, żeby było to kombi lub minivan, bo sedan jednak ma niezbyt praktyczny bagażnik, do tego mógłby sprawiać żonie problemy w parkowaniu ;). Jeśli chodzi o wyposażenie, to przy tym budżecie też nie ma miejsca na szaleństwa, grunt, żeby była klimatyzacja, el. szyby z przodu, centralny zamek i radio z USB.

Moje dotychczasowe pomysły to:
Dacia Logan MCV- ale tutaj bazowy silnik 75-konny będzie chyba okropnym mułem, a z kolei boję się, że 90-konny z turbiną może źle znosić miejską jazdę na krótkich dystansach.

Dacia Lodgy- podoba mi się dużo mniej niż Logan (który też urodą nie grzeszy), ale za to ma 100-konny silnik bez turbiny w bazowej wersji.

Fiat Tipo SW- tutaj w założonym budżecie będzie na pewno dużo skromniejsze wyposażenie niż w Loganie, ale jednak wykonanie wydaje się porządniejsze i bazowy silnik ma 95 koni.

Fiat 500L- podoba się żonie, ale mi nieszczególnie, poza tym na tle dwóch poprzednich będzie chyba dość mały- zwłaszcza jeśli chodzi o bagażnik.

Edit:
Jest też Renault Clio i Skoda Fabia w wersjach kombi, ale to też dość małe autka.
MK7
Nowicjusz
 
Posty: 13
Prawo jazdy: 01 08 2008
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Verso
Silnik: 1.8 147KM
Paliwo: Benzyna
Typ: MPV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2016

15 Paź 2018, 16:15

To wypowiem się na temat Daci bo jedną taką użytkuję a te o których wspomniałeś oglądałem w salonie. Logan i Lodgy są naprawdę godnymi polecenia pod względem wielkości autami rodzinnym. Logdy to już w ogóle salonka na kołach. Co do silników, podejrzewam że dynamika Logana 75 konnego będzie porównywalna z Lodgy 100 konnym - kubatura auta robi swoje. Nie bałbym się silników tce - nie ma z nimi większych problemów, widziałem na forum egzemplarze Clio z tym silnikiem które miały przebiegi 200+ tys.
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

15 Paź 2018, 17:58

Wydac 55k na auto ktore ma 75 km i 15s do setki a nastepnie pojechac tym czyms w trase 500 km to masochizm. Dynamika bedzie porownywalna z maluchem przy duzej ilosci bagazu. SC i matiz to pozamiataja.
bartez90
Aktywny
 
Posty: 399
Prawo jazdy: 26 06 2009
Przebieg/rok: 10tys. km
Auto: Audi A4 B6
Silnik: 1.8T BEX 230 km
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2004

15 Paź 2018, 18:02

MK7 napisał(a):Zależałoby mi na tym, żeby było to kombi lub minivan, bo sedan jednak ma niezbyt praktyczny bagażnik, do tego mógłby sprawiać żonie problemy w parkowaniu

Kombi wcale nie jest łatwiejsze w manewrach. Najlepszym wyjściem jest jednak minivan, szczególnie ze względu na swoją wysokość (łatwe sadzanie dzieciarni do fotelików) i stosunkowo krótkie nadwozie(łatwość w manewrowaniu). A bagażniki wcale nie są takie małe.
500l ma tylko jeden problem, a mianowicie silnik. 1.4 95KM jest mułem strasznym, a 1,4t 120KM sporo pali.
Możesz jeszcze spojrzeć na koreańskie bliźniaki Ix-20 i Vengę, są one teraz w naprawdę fajnych cenach, polecam silnik 1,6 jest taki w rodzinie(ix-20) i sprawuje się świetnie.
Oprócz aut w stopce, wiem co nieco jeszcze na temat Pandy III, Lancera IX, Vitary 1,6 i Outlandera 2.0
yeti65
Stały forumowicz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3674
Zdjęcia: 15
Miejscowość: Dobre Miasto
Prawo jazdy: 29 11 1984
Przebieg/rok: 30tys. km
Auto: Duster , Tucson 2.0D 4x4
Silnik: 1.0 100KM 2.0D 112KM
Paliwo: Benzyna + LPG
Typ: SUV
Skrzynia biegów: Manualna

16 Paź 2018, 08:51

@mateusz9986 Ogólnie bym się tego silnika nie bał, gdyby nie ta bardzo częsta jazda na mega krótkich dystansach, myślisz, że to nie będzie zabójstwo dla turbiny?

@bartez90 No ja jeżdzę dość spokojnie, ale bez przesady, dlatego na 75 koni bym się raczej nie zdecydował, minimum te 90.

@yeti65 Sedana odrzucam głównie z uwagi na niepraktyczny kształt bagażnika i otworu załadunkowego, a z manewrowaniem chodzi mi o to, że żona woli jak auto kończy się mniej-więcej tam, gdzie kończy się tylna szyba, więc kombi byłoby w tym względzie lepsze od sedana. Minivany są faktycznie fajne i praktyczne, ale chyba 500L, ix-20 i venga mogą być dla mnie trochę za małe- ale muszę jeszcze je dokładniej obejrzeć na żywo. W ogóle pierwsza moja myśl jak napisałem o ix-20 i vendze była taka, że są dużo mniejsze od 500L, a jak spojrzałem na wymiary, to okazało się, że rozstaw osi, czy pojemność bagażnika prawie identyczne jak w 500L, więc trochę się zdziwiłem :).
MK7
Nowicjusz
 
Posty: 13
Prawo jazdy: 01 08 2008
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Toyota Verso
Silnik: 1.8 147KM
Paliwo: Benzyna
Typ: MPV
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2016

16 Paź 2018, 15:15

Venga/ ix20 jako auto rodzinne to raczej nieporozumienie, jako auto dla kobiety żeby wozić dziecko do przedszkola to może tak ale nie jako główny samochód. Mój teść ma od dwóch lat Qashqaia 1.2 TCE i używa w zasadzie tylko w mieście bez większych problemów. Pewnie z samej zasady wolnossak jest bezpieczniejszy do miasta ale z drugiej strony jak będziesz przestrzegał zasady użytkowania turbiny to nie powinno być większych problemów a i koszt takiej regeneracji to do 1000 zł. Logan z tym 0,9 tce mimo wszystko całkiem nieźle się odpycha, moment jest na niskich obrotach więc czuć te 90 koni w zasadzie od razu. W większości wolnossaków maksymalna moc jest w granicach 4500-5000 obrotów a mało kto tak kręci auto.
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

17 Paź 2018, 05:58

mateusz9986 napisał(a):W ogóle pierwsza moja myśl jak napisałem o ix-20 i vendze była taka, że są dużo mniejsze od 500L, a jak spojrzałem na wymiary, to okazało się, że rozstaw osi, czy pojemność bagażnika prawie identyczne jak w 500L, więc trochę się zdziwiłem .

mateusz9986 napisał(a):Venga/ ix20 jako auto rodzinne to raczej nieporozumienie, jako auto dla kobiety żeby wozić dziecko do przedszkola to może tak ale nie jako główny samochód.

Ciekawe mateusz ciekawe...
Mój ojciec ma ix20 i w mojej opinii jest wytaczarce jako auto rodzinne, chyba, że ktoś jeździ dużo w trasy (to jednak segment B jeśli chodzi o wygłuszenie). Silnik 1.6 radzi sobie spokojnie z ciągnięciem przyczepy pełnej mokrego drzewa (mamy działkę lasu) i 4ma chłopami na pokładzie.
Miejsca jest dużo jak na takie małe auto. Nie będzie mniej od wspomnianego Quashqaia gdzie podłoga jest zdecydowanie wyżej, przez co nogi są bardziej w górze. DO tego bardzo dobra zwrotność.
Bagażnik 440l z solidną podłogą w 2 poziomach + przesuwana tylna kanapa. Z tyłu wysokie osoby mają sporo miejsca.
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

17 Paź 2018, 06:19

dzida - pierwszy cytat nie mój. Moim zdaniem ix 20/venga jako auto rodzinne jest za mała, za krótka. To samo zresztą dotyczy wyżej wspomnianego Qashqaia.
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007

17 Paź 2018, 06:56

Tak to jest jak się tworzy teorie na podstawie cyferek i zdjęć z internetu :ok:
To nie moc ani sprzęt a technika czyni z Ciebie zawodnika
Kao
Moderator
Awatar użytkownika
 
Posty: 16084
Zdjęcia: 107
Miejscowość: Francja
Przebieg/rok: 40tys. km
Auto: Bmw 645Ci, M3, Vw T4

17 Paź 2018, 07:39

mateusz9986 napisał(a):dzida - pierwszy cytat nie mój. Moim zdaniem ix 20/venga jako auto rodzinne jest za mała, za krótka.

Wiem ale to była też odpowiedź na post autora.
Długość możesz sobie odczytać ale ja Ci powiedziałem o walorach, które możesz sprawdzić w salonie, a nie w tabelce. Tam nie ma np. mowy o idealnie płaskiej podłodze po złożeniu bagażnika czy braku tunelu środkowego. Samo 20-30 cm długości karoserii odpadło przez to, że maska niewiele wystaje w stosunku do przedniej szyby, a bagażnik ma większy niż kompaktowy hatchback.
dzida
Forumowicz VIP
Awatar użytkownika
 
Posty: 15174
Zdjęcia: 455
Miejscowość: Biłgoraj
Prawo jazdy: 05 05 2008
Auto: Honda Civic VIII
Silnik: 1.8
Paliwo: Benzyna
Typ: Hatchback
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2010

17 Paź 2018, 15:00

No tak ale mając 55 tys na samochód, posiadając dziecko plus jedno w planach nie widzę sensu wydawania takiego budżetu na może duże w swojej klasie ale ogólnie małe auto. Pomyśl nad wyjazdem 2 dorosłych osób, 2 dzieci na wakacje nad morze na kilka dni. Spakuj torby, zabawki, wózek i te wszystkie pierdoły do takiego samochodu jak ix20, wepnij z tyłu dwa foteliki w isofix.
mateusz9986
Zaawansowany
 
Posty: 896
Miejscowość: Wałycz
Prawo jazdy: 0- 3-2010
Przebieg/rok: 15tys. km
Auto: Renault Megane II ph II
Silnik: 1.6
Paliwo: Benzyna
Typ: Sedan/Limuzyna
Skrzynia biegów: Manualna
Rok produkcji: 2007